Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Деформація грудної клітки
Залежно від локалізації виділяють порушення форми передньої, задньої та бічних стінок грудної клітки. Вираження деформації може бути різною: від майже непомітного косметичного дефекту до грубої патології, що викликає порушення роботи серця та легень. При вроджених деформаціях, як правило, змінюється форма передньої поверхні грудної клітки. Порушення форми супроводжується недорозвиненням грудини та м’язів, відсутністю або недорозвиненням ребер.
Воронкоподібна деформація грудної клітки
Порушення форми грудей, обумовлене западінням грудини, передніх відділів ребер та реберних хрящів. Воронкоподібна грудна клітина – найпоширеніша вада розвитку грудини. Передбачається, що лійкоподібна деформація виникає через генетично обумовлену зміну нормальної структури хрящової та сполучної тканини. У дітей з лійчастими грудьми часто спостерігаються множинні вади розвитку, а в сімейному анамнезі виявляються випадки аналогічної патології у близьких родичів.
Западання грудини у своїй вади розвитку призводить до зменшення обсягу грудної порожнини. Різко виражене порушення форми грудей викликає викривлення хребта, усунення серця, порушення роботи серця та легень, зміна артеріального та венозного тиску.
У травматології виділяють три ступені воронкоподібної деформації:
- І ступінь. Глибина вирви менше 2 см. Серце не зміщене.
- ІІ ступінь. Глибина вирви 2-4 см. Зміщення серця до 3 см.
- ІІІ ступінь. Глибина вирви 4 см і більше. Серце зміщене більш як на 3 см.
Симптоми
У новонароджених та дітей молодшого віку деформація мало помітна. Захід ребер і грудини посилюється під час вдиху (парадокс вдиху). У міру зростання дитини патологія стає більш вираженою і до 3 років досягає максимуму. Діти з цією вродженою патологією відстають у фізичному розвитку, страждають на вегетативні розлади та часті простудні захворювання.
Надалі деформація стає фіксованою. Глибина вирви поступово збільшується, досягаючи 7-8 см. У дитини розвивається сколіоз та грудний кіфоз. Виявляється зменшення дихальних екскурсій грудної клітки у 3-4 рази порівняно з віковою нормою. Наростають порушення з боку серцево-судинної та дихальної системи.
З метою діагностики змін серця та легень, зумовлених деформацією грудної клітки, пацієнту проводять цілий комплекс обстежень: рентгенографію легень, ехокардіографію, ЕКГ та ін.
Лікування
Консервативна терапія при цій уродженій деформації грудної клітки неефективна. При II та III ступенях деформації показано оперативну реконструкцію грудної клітки для створення нормальних умов для роботи серця та легень. Операції проводяться після досягнення дитиною віку 6-7 років. Бажаного результату травматологам вдається досягти лише у 40-50% пацієнтів.
В останні роки для лікування цієї вад розвитку використовується метод двох магнітних пластин. Одну пластинку імплантують за грудину, другу встановлюють зовні спеціальному корсеті. Зовнішній магніт підтягує внутрішню пластинку допереду, поступово усуваючи деформацію грудної клітини пацієнта.
КТ ОГК. Воронкоподібна деформація грудної клітки (грудина вигнута під кутом).
Кільоподібна деформація грудної клітки (курячі груди)
Патологія обумовлена надмірним розростанням реберних хрящів. Зазвичай розростаються хрящі V-VII ребер. Грудина пацієнта виступає вперед, надаючи грудях характерної форми кіля. Кільоподібна грудна клітка супроводжується збільшенням передньозаднього розміру грудної клітки.
У міру зростання дитини порушення форми стає більш вираженим, з’являється значний косметичний дефект. Внутрішні органи та хребет страждають незначно. Серце набуває форми краплі (висить серце). Пацієнти скаржаться на задишку, швидку стомлюваність, серцебиття при фізичному навантаженні.
Операція показана тільки при порушенні функції внутрішніх органів і не проводиться дітям віком до 5 років.
Плоска грудна клітка
Зумовлена нерівномірним розвитком грудної клітки із зменшенням її передньозаднього розміру. Не викликає змін із боку органів грудної порожнини.
Набуті деформації виникають у результаті перенесених захворювань (рахіту, кісткового туберкульозу, хвороб легень тощо). Як правило, у процес залучаються задня та бічні поверхні грудної клітки.
Емфізематозна грудна клітка
Розвивається при хронічній емфіземі легень. Переднезадній розмір грудної клітки збільшується, груди пацієнта стає бочкоподібним. Зменшення дихальних екскурсій зумовлено захворюванням легень.
Паралітична грудна клітка
Характеризується зменшенням передньозаднього та бічного розміру грудної клітки. Міжреберні проміжки розширені, лопатки відстають від спини, ключиці добре вирізняються. Відзначається асиметричне западіння під- та надключичних ямок та міжреберних проміжків, асинхронний рух лопаток при диханні. Патологія обумовлена хронічними захворюваннями плеври та легень.
Ладьоподібна грудна клітка
Виникає у пацієнтів із сирингомієлією. Характеризується човноподібним заглибленням у середній та верхній частинах грудини.
Кіфосколіотична грудна клітина
Розвивається в результаті патологічного процесу в хребті, що супроводжується вираженою зміною його форми, що підтверджується при рентгенографії та КТ хребта. Може виникати при туберкульозі хребта та деяких інших захворюваннях. Виражена кіфосколіотична деформація викликає порушення роботи серця та легень. Погано піддається лікуванню.