SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Деформація нігтів

Деформація нігтів – різні зміни поверхні та форми нігтьових пластин, спричинені ендогенними чи екзогенними причинами. Найчастіше зустрічаються такі види деформації нігтів: поздовжні або поперечні борозенки, опуклі нігті у вигляді стекол, увігнуті ложкоподібні нігті, плоскі нігті, деформація за типом «наперстка» та ін. Для визначення причин, що викликали деформацію нігтів, необхідно звернення до дерматолога (міколога , підлогу). При деформації нігтів може знадобитися місцева та системна терапія, корекція або резекція/видалення нігтьової пластини.

Загальні відомості

У нормі нігтьові пластинки мають гладку, рівну, злегка опуклу форму; рівні краї, правильні контури; безбарвну (матову або трохи блискучу) поверхню, еластичну структуру. Крізь напівпрозору нігтьову платівку просвічує нігтьове ложе, багате на капіляри і тому має рожевий колір. Деформація нігтів – зміна стану нігтьової пластини, при якому нігті втрачають однорідність своєї структури, нормальну товщину та опуклість. У дерматології різні види деформації нігтів відносять до вониходистрофій. Зміна зовнішнього вигляду нігтів – це не просто нешкідливий косметичний недолік. Досить часто деформації нігтів (викривлення поверхні, втрата прозорості, дисхромія та ін.) є наслідком хронічних дерматозів та соматичних захворювань, що потребують негайного лікування.

Причини деформації нігтів

Вроджені деформації нігтів зумовлені вадами ектодерми, з якої, починаючи з кінця III місяця внутрішньоутробного розвитку, починає формуватися нігтьове ложе, нігтьові валики та нігтьова шкірка, а з VII-VIII місяця – нігтьові пластинки. У клінічній практиці частіше зустрічаються набуті деформації, що виникають внаслідок несприятливих ендо- та екзогенних впливів на матрицю нігтя та інші структури, внаслідок чого порушується харчування та зростання нігтів.

Приблизно половина випадків деформацій нігтів викликана їх грибковим ураженням – оніхомікозами (поверхневим білим, піднігтьовим дистальним, піднігтьовим проксимальним, тотальним дистрофічним). Найпоширенішими причинами деформації нігтів є шкірні захворювання: псоріаз, екзема, червоний плоский лишай. Досить часто зміну форми нігтьових пластин призводить їх механічне ушкодження: забиття, защемлення, неправильна обробка кутикули під час проведення манікюру чи педикюру, неправильне підрізання нігтів. При цьому деформацію нігтів може викликати не тільки травма нігтьової пластинки, але і нігтьового ложа або нігтьового валика. В осіб із психопатичним розладом особистості нерідко спостерігається звичка до штучного пошкодження нігтьових пластин (оніхотілломанія).

Зміна структури та форми нігтів може бути зумовлена ​​взаємодією з різними хімікатами: миючими та засобами для чищення, добривами, розчинниками, ацетоном та іншими агресивними речовинами. Деформації нігтів часто спостерігаються у осіб певних професій (наприклад, перукарів), а також жінок, які часто вдаються до нарощування нігтів, декоративного покриття нігтів лаками сумнівної якості (що особливо містять формальдегід). Крім цього, оніходистрофія може бути пов’язана із застосуванням деяких лікарських речовин (зокрема, антибіотиків), проведенням хіміотерапії тощо.

Часто нігті змінюють свою структуру внаслідок дефіциту вітамінів та мікроелементів: у дітей раннього віку – при гіповітамінозі D; у дорослих – при нестачі вітаміну В1, дефіциті кальцію, залізодефіцитних анеміях. У деяких випадках деформація нігтів є наслідком білкового голодування, наприклад, у осіб, які наслідують жорсткі дієти. Велику групу причин, що викликають вторинну деформацію нігтів, становить хронічні захворювання внутрішніх органів (легких, серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту), ендокринні розлади, колагенози, загальні інфекції, онкологічні процеси.

Види та характеристика деформації нігтів

Різні деформації нігтів не є строго патогномонічними ознаками певного захворювання, проте за видом нігтьових пластин можна з високим ступенем достовірності судити про наявність тієї чи іншої патології.

«Гіппократові нігті» або нігті у формі «годинного скла» мають опуклу кулясту форму і зазвичай поєднуються з деформацією пальців у вигляді «барабанних паличок». Такі нігті найчастіше є відображенням гіпертрофічної легеневої остеоартропатії (бронхоектатичної хвороби, емфіземи або туберкульозу легень, гнійного плевриту, абсцесу легень, раку легень). Також подібна деформація нігтів характерна для вроджених вад серця «синього типу», затяжного септичного ендокардиту, серцевої недостатності, аневризми аорти, біліарного цирозу печінки. Іноді «гіппократові» нігті є спадковою або вродженою особливістю, не пов’язаною з патологічними станами.

Оніхогрифоз або деформація нігтів у вигляді пташиного кігтя характеризується викривленням і потовщенням нігтьових пластин. Нігті набувають форми рога або спіралі; стають дуже щільними, змінюють колір на жовтий, брудно-сірий чи чорний. Подібна деформація нігтів розвивається у літньому та старечому віці, внаслідок носіння вузького взуття, опіків або обмороження пальців, оніхомікозів, генералізованого кандидозу тощо.

Койлоніхія – ложкоподібна деформація вражає лише нігтьові пластини пальців кистей. Поверхня нігтів стає увігнутою, проте їх товщина та структура не змінюється. Ложкоподібна деформація нігтів може бути обумовлена ​​механічною травматизацією, впливом кислот та лугів, спадковістю; рідше – захворюваннями (хворобою Аддісона, залізодефіцитною анемією, черевним тифом та ін.).

Платоніхія (плоскі нігті) частіше є вродженою аномалією, проте можливий розвиток деформації при впливі професійних факторів, псоріазі, цирозі печінки та ін. У цьому випадку зазвичай уражаються всі нігтьові пластинки.

Поперечні борозенки на нігтях (Лінії Бо) можуть з’являтися після перенесеного грипу, жовтяниці, при хворобі Рейно, сирингомієлії, анорексії. Глибина борозенок залежить від тяжкості ураження матриксу і може досягати 1 мм. Колір заглиблень не відрізняється від кольору всієї нігтьової платівки. За наявності безлічі борозенок і гребінців ніготь набуває хвилястої форми. Поздовжні борозенки на нігтях (ребристі, гофровані нігті) зазвичай свідчать про неправильне або незбалансоване харчування, дефіцит вітамінів, порушення всмоктування в кишечнику.

Персткоподібна або точкова деформація нігтів характеризується наявністю множини точкових ямок на поверхні нігтьової пластини. Дрібні заглиблення мають діаметр від 0,3 до 1-1,5 мм та глибину до 1 мм; їх кількість може варіювати від 2-3 штук до кількох десятків. Така форма оніходистрофії типова для екземи, псоріазу, ревматизму, туберкульозу легень. При різних видах деформацій нігтів часто трапляються лейконіхія (білі плями на нігтях), ламкість, розшарування нігтів, вростання нігтьової пластини.

Діагностика та лікування деформації нігтів

При появі деформації нігтів необхідно звернутися до дерматолога або фахівця вужчого профілю – подолога або міколога. Під час огляду нігтьових пластин під лампою-лупою лікар оцінює форму, колір, товщину, твердість, прозорість нігтів. Визначити причину оніходистрофії може допомогти мікроскопія нігтьових пластинок на гриби, спектральний аналіз на мікроелементи, аналіз вмісту вітамінів у крові. Можливо, пацієнту з деформацією нігтів знадобиться консультація інших фахівців – пульмонолога, кардіолога, хірурга та ін.

Лікування оніходистрофії має бути націлене на усунення першопричини, що спричинила деформацію нігтів. Так, при оніхомікозі проводиться курсове лікування грибкового захворювання, медикаментозна обробка нігтьових пластинок, при необхідності – видалення нігтя хірургічним, лазерним чи радіохвильовим методом. У терапії оніходистрофії знаходять застосування судинні засоби (нікотинова кислота, пентоксифілін), фізіотерапія (УВЧ, дарсонвалізація, ампліпульстерепія). Корекція врослих і деформованих нігтів може проводитися за допомогою В/S-пластин, скоб, напівскоб Goldstadt. Як косметичний захід для приховування дефекту може використовуватися протезування нігтьових пластин.

Відростання здорової нігтьової пластини сприяє повноцінне харчування, прийом вітамінно-мінеральних комплексів, домашніх догляд за нігтями (ванни для рук і ніг з морською сіллю та ефірними маслами, зволожуючі креми для нігтьових пластин). Серед салонних процедур догляду за руками та ногами слід звернути увагу на парафінотерапію, масаж, європейський чи апаратний манікюр та педикюр, покриття нігтів лікувальними лаками. Під час лікування деформації нігтів рекомендується відмовитись від нанесення декоративних лаків, полірування нігтів, нарощування нігтів.

Попередити деформацію нігтів дозволяє виключення травм паросткової зони нігтя при манікюрі та педикюрі, відмова від носіння тісного взуття, захист рук під час роботи з агресивними рідинами, використання якісних засобів для догляду за нігтями. Надзвичайно важливим є своєчасне виявлення та терапія фонових захворювань.