ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ НАГЛЯД В ОБЛАСТІ ОХОРОНИ ГРУНТУ
Стосовно прийнятої схеми санітарного очищення населеного пункту лікар-гігієніст оцінює розрахункову потребу в установках зі збирання, тимчасового зберігання, видалення та знешкодження відходів.
Основним завданням запобіжного санітарного нагляду у галузі санітарної охорони ґрунту та очищення населених місць є проведення експертизи проектів генеральної схеми очищення населених місць. У практиці лікаря-гігієніста можливі дві ситуації: 1) експертиза самостійного проекту генеральної схеми очищення; 2) експертиза проекту генеральної схеми очищення як окремого розділу у складі проекту планування та реконструкції населеного пункту. Найчастіше лікар-гігієніст контролює організацію та впровадження планово-регулярної системи очищення. Якщо в першому випадку лікар-гігієніст повинен оцінити правильність організації санітарного очищення, то в другому йому необхідно взяти активну участь у її впровадженні.
Загальна схема роботи, якої має дотримуватись лікар-гігієніст під час експертизи проекту генеральної схеми очищення населеного пункту, включає декілька етапів.
Перевіряє повноту представлених матеріалів. (Проект генеральної схеми очищення складається з пояснювальної записки, графічного матеріалу та додатків).
Підбір та ознайомлення з офіційними чинними нормативними документами, на підставі яких провадиться санітарна експертиза.
Ознайомлення із паспортними даними проекту: назва, організація-розробник, автори, рік розробки.
Ознайомлення з характеристикою населеного пункту (чисельність населення, стан житлового фонду, його благоустрій, кількість та потужність громадських установ, підприємств громадського харчування та комунального обслуговування, загальна площа тротуарів та проїжджої частини доріг), природними та кліматичними показниками (середньорічна температура, кількість опадів, рельєф місцевості, рівень стояння ґрунтових вод, наявність непридатних для землеробства територій), показниками захворюваності населення на кишкові інфекції та гельмінтози. Цей попередній етап роботи необхідний для ознайомлення із санітарною ситуацією у населеному пункті та прийняття ефективних та обґрунтованих рішень щодо впровадження заходів санітарного очищення.
Обґрунтування системи видалення з території населеного пункту твердих та рідких відходів.
441
РОЗДІЛ ІІІ. САНІТАРНА ОХОРОНА ҐРУНТУ І ОЧИЩЕННЯ НАСЕЛЕНИХ МІСЦЬ
Оцінка порядку застосування планово-регулярної системи очищення. Генеральна схема має включати порядок запровадження планово-регулярного очищення населеного пункту, черговість охоплення території та календарні строки. Насамперед слід передбачити впровадження очищення в районах міста з багатоповерховою забудовою та великою щільністю населення, а також у районах міста з підвищеною захворюваністю на кишкові інфекції та гель-мінтози.
Перевіряє розрахунки кількості твердих відходів, що утворюються на території, охопленій планово-регулярною системою очищення. При перевірці розрахунків користуються середніми та диференційованими нормами накопичення відходів. Під середньою нормою слід розуміти середню кількість побутових відходів, що накопичуються у населеному пункті для 1 жителя на рік незалежно від умов освіти. Диференційована норма враховує умови накопичення твердих побутових відходів і є та їх кількість, що накопичується протягом року цьому об’єкті однією розрахункову одиницю (1 людина для житлових будинків, 1 ліжко — у лікарні тощо. буд.).
Середні норми накопичення використовують при розрахунку потреби у спеціалізованому автотранспорті, для обґрунтування площі території для місць знешкодження, утилізації та ліквідації відходів, при визначенні розмірів фінансових витрат для здійснення заходів щодо санітарного очищення тощо. Диференційовані норми накопичення використовують при організації санітарного очищення об’єктах, а також під час розрахунків за виконану роботу з видалення відходів. У містах середня норма накопичення твердих відходів становить від 0,5 до 0,8 м3 на рік на 1 жителя.
Оцінка вибору способів знешкодження, ліквідації та утилізації твердих відходів. При виборі способів знешкодження відходів лікар-гігієніст повинен дотримуватися наступних гігієнічних принципів: ліквідація неорганізованих сміттєзвалищ, сміттєпереробні.
Гігієнічна оцінка обладнання та влаштування окремих споруд зі знешкодження та ліквідації твердих відходів. При здійсненні цього етапу експертизи необхідно передусім перевірити відповідність кількості відходів продуктивності споруди, що надходять на знешкодження.