Фахівці з нутрігеноміки з Торонтського університету (Канада), вперше провівши масштабне дослідження правомірності популярної гіпотези про те, що харчування у відповідності зі своєю групою крові позитивно впливає на здоров’я та знижує ризик розвитку хронічних захворювань, з’ясували її повну неспроможність. Не було знайдено жодної зв’язку між групою крові учасників дослідження та наслідками тієї чи іншої дієти для стану їх здоров’я. Робота опубликована 15 січня в журналі PLoS One.

Дієта по групі крові стала популярною після публікації наприкінці 1990-х років бестселера «Eat Right for Your Type» американського натуропату Пітера Д’Адамо. Книга була перекладена на 52 мови світу і розійшлася тиражем понад сім мільйонів екземплярів. Теорія, на якій базується Д’Адамо, полягає в наступному: імунна і травна системи людини зберігають схильність до тих же продуктів, які колись вживали його предки, отже, хімічна реакція між кров’ю та їжею є невід’ємною частиною генетичного наслідку. Тому харчування у відповідності зі своєю, успадкованою від предків, групою крові – повне виключення якихось одних продуктів і, наоборот, більше споживання інших – здатне покращити стан здоров’я та знизити ризик хронічних захворювань. Проте досі наукового тестування цієї гіпотези не проводилося.

Автори дослідження з керівництвом голови відділення нутрігеномікі (науки про вплив харчування на експресію генів) Торонтського університету Ахмеда Ель-Соємія (Ahmed El-Sohemy) провели статистичний аналіз даних, що стосуються 1455 здорових різностатевих молодих людей у ​​віку від 20 до 29 років, до різних етнокультурних груп. У всіх учасників було визначено групу крові за системою ABO, а також стартові показники таких кардіометаболічних факторів ризику, як рівень інсуліну, холестерину, глюкози тригліцеридів та інші. Кожен учасник отримав чотири списки продуктів, рекомендованих або не рекомендованих до вживання для чотирьох груп крові, а дотримуватися чи ні цих рекомендацій він повинен був вирішити сам. Щомісяця оновлювані дані щодо фізичного стану та харчування учасників збиралися протягом шести років, з жовтня 2004 по грудень 2010 року.

Для того, щоб оцінити, наскільки слідування дієті по групі крові асоційовано з поліпшенням показників кардіометаболічного факторів ризику, учасники були розділені на групи з тих, хто харчувався строго відповідно до рекомендацій Д’Адамо, і тих, хто дотримувався тієї ж дієти, але не відповідної своїй групі крові. Потім було проведено порівняння біомаркерів, пов’язаних з ризиком метаболічних порушень та серцево-судинних захворювань, у кожній з цих груп.

В результаті було встановлено, що всі види дієт в цілому благотворно позначились на здоров’ї учасників, нормалізувавши такі показники, як маса тіла, кров’яний тиск, рівень холестерину, глюкози, інсуліну, тригліцеридів та інші. Але жодної статистично значущої зв’язку між проходженням дієти по групі крові та поліпшенням показників при цьому виявлено не було, що свидетельствовать не на користь гіпотези Д’Адамо.

«Те, як індивідуум реагує на будь-яку з цих дієт, абсолютно не пов’язане з його групою крові, а повністю залежить від індивідуальної чутливості організму до вегетаріанської чи низьковуглеводної дієти, – зазначив Ель-Соємія. – Отримані результати дозволяють нам аргументовано стверджувати, що теорія, що лежить в основі дієти по групі крові, є помилковою».