Оніміння пальців рук – неприємний симптом, який спостерігається як у молодих, так і у літніх людей, передає sutura.org.ua

Він характерний для багатьох захворювань, але може свідчити і про незначні порушення в організмі. У будь-якому випадку, якщо німіють пальці рук, потрібна консультація лікаря. Самолікування в даному випадку неприпустимо, адже найчастіше такий симптом є ознакою порушень серцево-судинної системи.

Зовнішні причини

Не завжди оніміння пальців рук свідчить про розвиток патологій. Якщо цей симптом спостерігається лише у ранкові години і проходить самостійно через пару хвилин після пробудження, то причиною цього може бути перетискання артерій. Найчастіше це відбувається при неудобному положенні тіла під час сну або в тих випадках, коли людина забуває зняти всі тісні предмети з пальців рук і зап’ястя (кільця, браслети).

Щоб неприємні відчуття швидко проходили, необхідно просто виконувати з ранку, не встаючи з постелі, нескладні вправи. Підніміть руки вгору і починайте активно згинати і розгинати пальці рук доти, поки дискомфорт у кінчиках пальців не зникне.

Варто також відзначити, що неприємне поколювання у пальцях верхніх кінцівок може виникати внаслідок носіння тісного одягу. Вона здавлює артерії, тим самим порушуючи кровообіг, що і спричиняє появу цього симптому.

Зверніть увагу на одяг, який ви носите протягом дня і вночі. Якщо на ній є резинки або вона має тісний крій, то краще відмовитися від неї. Крім того, вам необхідно вивчити своє спальне місце. Якщо на ньому є вм’ятини або горби, то це теж може призвести до оніміння верхніх кінцівок.

Турбуватися варто тоді, коли німіють кінчики пальців на руках постійно. При цьому цей симптом не зникає протягом усього дня, навіть якщо ви носите вільний одяг. Це вже говорити про серйозні порушення в організмі, які вимагають негайного лікування.

Внутрішні причини

Патологій, для яких властиво оніміння пальців рук, багато. Найпоширенішими є:

остеохондроз;

синдром карпального каналу;

поліневропатія;

хвороба Рейно;

тромбоз;

закупорка судин головного мозку

Остеохондроз

Остеохондроз – захворювання, при якому відбуваються дистрофічні порушення у суглобових хрящах. Коли ця хвороба зачіпає шийний відділ, пошкоджуються нервні закінчення, що ведуть на верхні кінцівки.

Головний ознака розвитку остеохондрозу – періодичне оніміння кінчиків пальців руки. Причому спостерігається він тільки на одній руці – або на лівій або на правій. При остеохондрозі одразу всі верхні кінцівки не німіють, а неприємні відчуття не поширюються на всі руки (тільки кінчики пальців). Для встановлення правильного діагнозу, потрібно пройти комплексне обстеження.

Синдром карпального каналу

Для цього стану характерне защімлення середнього нерва у зап’ясті. При розвитку такої хвороби, людина відзначає не лише набряк пальців рук, а й їх болючість. Часто біль настільки сильна, що вона заважає йому займатися повсякденними справами.

У більшості випадків від такої патології страждають люди, які часто змушені перебувати в одному положенні протягом тривалої години (наприклад, при роботі за ПК). У цей момент у них сильно напружені кисті рук і у них порушується кровообіг. Тому, якщо вам через свою професійну діяльність доводиться довго сидіти за комп’ютером, пам’ятайте, що вам потрібен відпочинок. Кожні 50-60 хвилин виконуйте розминку. Це дозволить уникнути застійних явищ і защемлення нервних закінчень.

Поліневропатія

Поліневропатія характеризується пошкодженням нервних сплетень кистей та пальців рук. Такі порушення в організмі нерідко призводять до появи такого неприємного симптому, як оніміння правої чи лівої руки.

Частота прояву цього симптому різна. Залежити вона від ступеня пошкодження нервних пліток. Відчуття поколювання може спостерігатися кілька разів на день чи на тиждень. Поліневропатія розвивається на тлі інфекційних захворювань, залізодефіцитної анемії чи авітамінозі.

Болезнь Рейно

Болезнь Рейно призводить до порушення кровообігу у дрібних судинах кровеносної системи пальців рук. Для нього характерне одночасно оніміння лівої та правої руки. При цьому люди, хворі на хворобу Рейно, виходячи на холод, відразу починають замерзати і часто хворіють на інфекційні захворювання.

Дане захворювання вимагає спеціального лікування, тому затягувати з походом до лікаря не варто, оскільки це загрожує розвитком серйозних ускладнень. Крім того, людям з таким захворюванням не рекомендується тривалу годину тримати руки на холоді, а також при контакті з водою та побутовими засобами слід завжди надягати на руки господарські рукавички.

Тромбоз

Тромбоз верхніх кінцівок – це захворювання, при якому відбувається закупорка кров’яних судин тромбом, внаслідок чого відбувається порушення кровообігу. Кінчики пальців перестають отримувати необхідну кількість крові та питних речовин, а тому починають німіти.

На початкових етапах розвитку хвороби спостерігається лише оніміння кінчиків пальців, після чого неприємний симптом поширюється на всю руку, при цьому він стає ще інтенсивнішим.

Важливо! Якщо оніміння пальців рук не проходитиме через 1-2 години, то слід негайно звернутися до лікаря! В іншому випадку на тлі даної хвороби може розвинутися некроз тканин і при несвоєчасному наданні медичної допомоги можна просто втратити кінцівки.

Закупорка судин головного мозку

Цей стан також може призвести до оніміння кінчиків пальців. Однак у цьому випадку цей симптом вказує на наближення інсульту. При такому захворюванні людина відчуває дискомфорт тільки в одній руці, але при цьому його турбують головні болі та підвищений артеріальний тиск.

При виникненні таких симптомів також важливо своєчасно звернутися за допомогою до лікаря. Адже це захворювання може призвести до летального результату.

Існує ще один стан, який ми не вказали у списку. Це «синдром влюблених». Воно не є патологією, проте може викликати оніміння кінчиків пальців на руках. Даний синдром виникає в тих випадках, коли жінка протягом усієї ночі спить на руці чоловіка.

Його рука тривалу годину перебуває в нерухомому стані, а голова жінки призводить до сильного здавлювання кров’яних судин. Внаслідок цього оніміння кінчиків пальців може не проходити довгу годину.

Інші причини

Важливо відзначити і той факт, що якщо у вас німіють пальці рук, причини можуть ховатися і в інших системних порушеннях в організмі. Наприклад:

ревматизм;

травми верхніх кінцівок;

захворювання ендокринної системи;

артрит чи артроз.

При таких станах крім оніміння пальців рук відзначаються інші симптоми. При ревматизмі спостерігається ураження суглобів та м’язів, а також серцево-судинної системи. Таке захворювання часто супроводжується сильним болем у пальцях рук та ломотою.

За наявності ендокринних захворювань у людей може спостерігатися стрімкий набір ваги, запалення лімфатичних вузлів, а також загальне погіршення самопочуття.

При артрозі та артриті відзначаються больові відчуття при русі пальців. Також можливе поява набряків пальців і зміна їх форми.

Ми не випадково ввели до цього списку травми верхніх кінцівок, оскільки вони теж можуть бути причиною оніміння пальців рук. Отримати їх можна не тільки при ударі або переломі, але також і під час хірургічного втручання. Даний синдром виникає внаслідок порушення кровообігу. І навіть якщо травму було отримано давно, вона все одно може нагадувати про себе людині і через кілька років.

Встановити точну причину, чому німіють пальці на руках, зможе лише досвідчений лікар. Адже в цьому випадку також важливу роль відіграє й те, на якій руці спостерігається даний симптом.

Оніміння пальців лівої руки найчастіше говорити про серцеві патології або дистрофічні зміни в хребетному столбі. А ось німіти пальці правої кінцівки можуть свідчити про захворювання верхніх дихальних шляхів чи гіперхолестеринемії. У будь-якому випадку без спеціального обстеження та допомоги лікаря вам не обійтися.

Що робити, якщо німіють пальці рук?

Ви ставите питанням, що робити, якщо німіють кінчики пальців рук? Негайно записуйтесь на прийом до лікаря! Тільки він зможе встановити причину появи цього неприємного симптому і визначити вам відповідне лікування.

Займатися самолікуванням не варто з однієї простої причини, що ви не зможете самостійно встановити фактор, що викликає оніміння пальців. А якщо ви затягніте з лікуванням, то можливе виникнення серйозних ускладнень.

До походу до лікаря ви можете полегшити свій стан, виконуючи нескладні процедури. По-перше, начиніть розтирати кінчики пальців до тих пір, поки шкіра не почервоніє, а неприємний симптом не зникне.

Якщо це не допомогло, то можна скористатися контрастним душем. Зміна температури води сприятиме поліпшенню кровообігу та зняття дискомфорту. Однак пам’ятайте, що тривале вплив холодних температур може призвести до загострення хвороби, якщо мова йде про артрит або артроз.

Не варто використовувати жодних зовнішніх лікарських кремів чи мазей, якщо вони не прописані лікарем. І не потрібно шукати інформацію в інтернеті, чому відбувається оніміння рук. Точну інформацію з цього приводу ви зможете отримати тільки від лікаря.

Профілактика оніміння пальців рук

Проводити профілактичні заходи щодо оніміння пальців рук рекомендується всім, особливо тим, хто веде малорухливий спосіб життя і тривалий час працює за комп’ютером.

Профілактика включає нескладні вправи, виконання яких у вас буде йти по 5-10 хвилин на день. Отже, почнемо.

Відразу після пробудження, не встаючи з постелі, підніміть руки вгору, стисніть кулаки і починайте розтискати і стискати їх близько 40-50 разів. Після чого встаньте з постелі, поверніть обличчя до стіни, підніміть на носочки і підніміть руки вгору. У такому положенні потрібно знаходитися мінімум 2 хвилини.

Потім притисніть ладони один до одного, схрестіть пальці, сильно стисніть їх, а потім розтисніть. Виконуйте таке вправу 10-15 разів. Для ефективності профілактичних заходів виконувати такі управи рекомендується 2 рази на день – вранці і ввечері перед сном.

І наостанок хотілося б зазначити, що оніміння кінчиків пальців рук найчастіше відбувається через порушення роботи головного мозку та центральної нервної системи. Бездіяльність у цьому випадку може призвести до інвалідності, або до летального результату.

Відео про те, як лікувати оніміння кінцівок