Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Для роботи яких органів корисне сало
КОРИСНИЙ ЖИР
Як уявіть шматочок сальця на чорному хлібці, та з морозцю, так і течуть слинки. Але ви собі за це засуджуєте і женіть думки геть, понуро сьорбаючи знежирений кефір. Але сучасна наука все частіше перевертає наші уявлення про «шкідливі» та «корисні» продукти. Ось, наприклад, фахівці з Мюнхенського університету дослідили склад свинячого сала за допомогою сучасних мікробіологічних технологій. І з’ясувалося, що воно містить арахідонову кислоту, яка входить до складу життєво необхідного витамину F, передає sutura.org.ua
Арахідонова кислота входить до складу клітинних мембран, є частиною ферментів сердечної м’язи. І навіть бере участь у ліпідному (жировому) обміні. Кислоти, що містяться в салі, мають жовчогінну дію і допомагають, як це не дивно, утворенню в печінці “хорошого” холестерину та розщепленню “поганого” холестерину. Також у салі була виявлена мононенасичена олеїнова кислота, яка захищає клітинні стінки печінки та почок від продуктів окислення і також перешкоджає розвитку атеросклерозу. Німецькі вчені віднесли сало корисним тваринним жирам і навіть радять включати кусочок сала щодня… дієти для сердечних хворих.
Є ще одна особливість цього простого продукту – він не накопичує в собі радіонукліди (на відміну від м’язових волокон та кісток). І навіть, як довели канадські токсикологи з вищої медичної школи Торонто, сприяє виведенню отруйних речовин з організму людини.
Але тим не менш медики не радять купувати сало в неперевірених місцях: є ризик заразитися трихінельозом (інфекцією, що вражає почки і нервну систему) так само, як і вид неякісного свинячого м’яса, тим більше, що солоне сало не проходить теплову обробку, — застерігає інфекціоніст-вірусолог Сергій Гарусов.
Вчені знайшли в ньому супер-вітамін і розвінчали ще один міф про їжу, яку прийнято вважати шкідливою
30 ГРАМІВ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я
— У випадку з салом кількість не переходитиме в якість. У ньому все ж таки багато калорій і солі. Тож 200-грамовий шматок, зрозуміло, принесе нічого, крім лишніх кілограмів на талії та ранкових ніркових набряків на обличчі, — радити не втрачати голову дієтолог-гастроентеролог Світлана Бережна. — У 100 г сала — від 680 до 780 ккал (залежно від породи свиней). Тому, якщо так можна висловитися, безпечною для організму дозою сала можна вважати 30 грамів. Ще один момент: сало має жовчогінні властивості. Для здорових людей це добре, бо сприяє відтоку жовчі та більш активній роботі травної системи. Але тим, у кого є проблеми із жовчним міхуром та печінкою, може й зашкодити.
ЯК І З ЧИМ ЇСТИ
Солоні або відварені зі спеціями — оптимальний варіант. Копченим не захоплюйтеся — при копченні утворюються шкідливі з’єднання, фенолі, які вважаються потенційно канцерогенними. Шкварки та змащень бекон теж варто виключити, оскільки при смаженні тваринні жири окислюються і перетворюються вже на шкідливі тригліцериди, які небезпечні для печінки.
Погано поєднується сало з картоплею (крохмаль замедлює переварювання жирів), а також з білим хлібом (нерафіновані вуглеводи тільки додадуть калорій та посилять навантаження на печінку).
Безпечніше всього поєднання сала з мультизерновим або житнім з муки грубого помелу хлібом або хлібцями (пищеві волокна та клітковина допоможуть правильно засвоїтися жирів) та овочами з нейтральною кислотністю (огірком, кабачків), а також квашеною капустою.
ДО РЕЧІ
Риб’ячий жир корисний для мозку?
Англійські вчені стверджують, що його дія на пам’ять і працездатність та ефект плацебо. Вже як тільки не нахвалювали медики чудодійні властивості горезвісних ненасичених жирних кислот Омега-3. І судини вони роблять еластичними, і живлять нейрони мозку, і протистояти віковим змінам.
Але неврологи з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини (Великобританія) стверджують протилежне – включення до раціону риб’ячого жиру та жирних порід морських риб марно проти вікових змін мозку. Фахівці протягом двох років вивчали ефекти поліненасичених жирних кислот (включаючи Омега-3) на когнітивні функції мозку 867 учасників віком 60-80 років.
Вчені давали половині літніх учасників добавки риб’ячого жиру, а інша половина отримувала плацебо. Оцінка мозкової функції проводилася за допомогою серії тестів на пам’ять та концентрацію уваги.
Ті, хто отримував риб’ячий жир, мали значно більш високий рівень кислот Омега-3 у крові. Але розумові функції, на жаль, не змінилися на краще протягом спостережень ні в одній з груп. Тому медики зробили висновок, що немає жодних реальних доказів користі риб’ячого жиру для стимуляції роботи старіючого мозку.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!