ЕБОЛА БЛИЗЬКО

Лихоманка вже в Іспанії, Німеччині, Великій Британії, Сербії та Чехії. Поширюється швидше, ніж СПІД. А вакцин немає. Ряд препаратів лише проходять тестування. Чи ефективні вони? Медики самі погано вірять у те, що кажуть: єдиний спосіб зниження захворюваності – поінформованість про ризики зараження. Тобто медицина безсила на цьому етапі.

Але можливість вижити є.

УКРАЇНСЬКІ ЛІКАРІ НЕ ЗНАЮТЬ, ЩО ТАКЕ ЕБОЛА

Ми зв’язалася з представництвом ВООЗ в Україні, щоб отримати коментарі та поради лікарів. Однак нас попросили залишити заявку із питаннями на сайті, строк розгляду якої становить кілька днів. Наші зауваження щодо того, що інформація потрібна вже зараз, адже в Європі гинуть люди, на представників ВООЗ України не справила враження. Тому коментарі від них ми так і не отримали.

Далі ще цікавіше. В інституті мікробіології та вірусології ім. академіка Д. К. Заболотного при НАН України нам сказали, що “у харчуванні з Еболою ми недостатньо компетентні”. В Інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського нас попросили зателефонувати з понеділка, щоб лікарі змогли зібрати всю потрібну інформацію. У Київському міському центрі здоров’я лікар і зовсім щирим здивованим тоном сказав: – А що то за Ебола така? Вперше чую.

Скоріше за все, прогнози експертів виявлятимуться правдивими, Єбола досягне України, проте наші медичні працівники навряд чи зможуть з нею впоратися.

СИМПТОМИ ЗАРАЖЕННЯ

Насамперед, ми повинні знати ворога в обличчя, тобто симптоми вирусу, щоб захистити собі від можливих інфікованих.

Первинні симптоми: біль у м’язах та животі, діарея, ангіна. Пізніше з’являється сухий кашель і колючий біль у грудях, зневоднення, блювання, висип, зниження функціонування печінки та нірок. Інкубаційний період – від 2 до 21 дня. У 40-50% заражених спостерігається кровотеча з носа, піхви, ясен та шлунково-кишкового тракту.

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС

Лихоманку можна підхопити при тісному контакті з інфікованим. Небезпечні його кров, піт, блювання, кал, січа, слина чи сперма. Заразитися можливо, якщо ці рідини потраплятимуть на царапини, рани, ніс, рот чи очі. Найбільш інфікованими рідинами є дах, кал і рвота.

Вчені не прийшли до однозначного висновку, чи передається ебола від собак, шимпанзе, мавп і летючих мишей немає. Животні можуть бути носіями.

Ебола – це не грип. Лихоманка не передається повітряно-крапельним шляхом, тому заразитися від інфікованої людини, яка сидить поруч з вами в метро та автобусі, ви не зможете.

ХТО ПІДДАЄТЬСЯ НАЙБІЛЬШОМУ РИЗИКУ?

– медпрацівники;

– члени сім’ї або інші особи, що перебували в тісному контакті з носієм вирусу;

– особи, які брали участь у церемонії поховання інфікованих і мали контакт із трупом померлого.

ЯК ВБЕРЕГТИ СЕБЕ?

В Україні” зібрали рекомендації працівників Центру з контролю та профілактики захворювань, ВООЗ та “Лікарів без кордонів”. Дотримання цих порад може зберегти вам життя.

Перед вживанням в їжу продуктів тваринного походження (кров, м’ясо) піддавайте їх тщательній тепловій обробці.

Якщо ви припускаєте, що можете контактувати з підозрюваним носієм вирусу, то обов’язково використовуйте перчатки та предмети особистої захисту.

Тщательно мий руки після відвідування хворих або догляду за ким-небудь.

Під час спалаху вирусу мийте руки з милом і витирайте сухим чистим рушником так часто, як це можливо.

Використовуйте товсті рукавички і захисний костюм, якщо ви збираєтесь торкатися трупа інфікованого людини, а краще і зовсім уникайте будь-якого контакту з тілом покійного.

Медпрацівникам необхідно користуватися індивідуальними халатами, рукавичками, масками, захисними окулярами чи щитками для захисту обличчя. Після контакту з інфікованим чоловіком, рукавички негайно замінити.

Тривожні новини поширюються з континенту на континент. Однак цього разу можете зітхнути спокійно: помер у Скоп’є британець не був заражений лихоманкою Ебола, повідомляє Reuters із посиланням на македонських медиків.

– За даними проведеного вчора епідеміологічного аналізу медичні фахівці схильні вважати низьку вірогідність його зараження Еболою, – повідомила доктор Йованка Костовська з міністерської комісії з інфекційних хвороб.

Вірус Ебола “докотився” до Сербії: на карантині 708 осіб

Міністерство здравоохранения країни вживає заходів, щоб уникнути епідемії.

У Сербії у зв’язку із загрозою поширення вирусу лихоманки Ебола ізолували 708 осіб. Про це повідомляється на сайті Міністерства охорони здоров’я країни.

– У рамках заходів щодо запобігання розповсюдження вірусу під медичний нагляд поставлено 708 осіб, 92 з яких прибули з районів, яким загрожує лихоманка Ебола, – підкреслили у відомстві.