Британські та австралійські вчені прийшли до висновку, що процедура кесарів розтин при пологах небезпечна не тільки для здоров’я матері та її можливості виробляти потомство в майбутньому, а й впливає на здоров’я дитини і може призвести до астми та ожиріння, передає sutura.org.ua Результати досліджень були опубліковані у журналі PLoS Medicine.

Як відомо, процедуру кесарів розтин застосовують у тих випадках, коли існує ризик для матері чи новонародженої дитини. Наприклад, якщо у жінки занадто вузький таз або певні хронічні захворювання. Але в останній час кесарів розтин використовують ті жінки, які не мають прямих показань до цієї процедури. За статистикою, у Північній Америці за 2016 рік до процедури кесарів розтин вдалися до 32% від усіх пологів, у Східній Європі -24,5%, а у Південній Америці – цей показник вищий за все – 41%.

Вчені стурбовані цим явищем та провели дослідження, яке показало, що ця процедура може мати негативні наслідки як для здоров’я матері, так і для новонародженої дитини. Дослідники попереджають, що не варто вдаватися до кесаревого розтину без необхідності, оскільки є два види наслідків: короткострокові та довгострокові. Короткострокові – це різні інфекції, крововиливи, пошкодження внутрішніх органів, тромбоз глибоких вен. У більш розвинених країнах такі наслідки вдалося мінімізувати, хоча медики продовжують обговорювати багато нюансів.

Наприклад, досі не доведено ефективності профілактичного переливання крові. Для того, щоб систематизувати довгострокові наслідки кесаревого розтину, доктор Сара Сток з університету Єдинбурга разом з колегами провела систематичний огляд досліджень на цю тему і провела аналіз серед 30 мільйонів випадків, у яких жінкам застосовували дану процедуру. Дослідження показали, що у жінок, яким застосовували процедуру кесаревого розтину, зростає ризик нетримання січі, опущення внутрішніх статевих органів. А у дітей зростає ризик виникнення астми та появи ожиріння у ранньому дитячому віці.

Крім того, у жінок, які перенесли таку операцію, зростає ризик викидня при наступній вагітності, ризик передлежання плаценти або аномального прикріплення плаценти до стінки матки та її відшарування. Дослідники попередили, що дана статистика заснована на аналізі переглянутих історій і не може бути точною. Ще один фактор – дослідження проводилися у країнах з високим рівнем доходу, у менш благополучних – картина може істотно відрізнятися.