Головна / unsorted / Фімоз

Фімоз

Причини виникнення

Фімозом прийнято називати звуження крайньої плоті, що перешкоджає оголення голівки статевого члена. Подібний стан характерно для всіх новонароджених хлопчиків. Воно носить назву фізіологічного фімозу і не становить жодної загрози для здоров’я дитини. Самостійне оголення голівки члена відбувається, коли хлопчик досягає п’ятирічного віку. Якщо цього не відбувається, слід показати дитину фахівцеві.

Причиною фімозу може стати генетична схильність, наявність запальних процесів в організмі, недостатній догляд за статевими органами і навіть алергія. Для даної патології характерно зрощення головки члена і крайньої плоті спайками зі шкіри. У таких спайках і складках шкіри, оточуючих головку члена, постійно накопичується рідина (смегма), що сприяє розвитку патогенної мікрофлори. Велике скупчення хвороботворних бактерій негативно позначається на стані статевого органу в цілому, в результаті цього можуть розвиватися різні запальні захворювання, такі, як баланопостит, баланіт. Подібні інфекції можуть не тільки стати причиною виникнення фімозу, але також сприяти збільшенню вже наявного становища.

Симптоми фімозу у хлопчиків

Основні симптоми фімозу у хлопчиків, які не досягли п’ятирічного віку:

  • Порушення нормального процесу сечовипускання. Сеча в даному випадку виходить у дитини тонким струменем або капає з голівки статевого члена (це залежить від того, наскільки виражено дане захворювання). Для того щоб повністю спорожнити сечовий міхур, йому доводиться сильно тужитися. Новонароджена дитина, як правило, не може повідомити батькам про свою проблему. Тому якщо малюк примхливий, рідко мочиться, неспокійно спить, не можна виключати вірогідність наявності у нього фімозу.
  • Неможливість оголити голівку члена руками. Відомо, що у маленького хлопчика крайня плоть повністю закриває головку, звисаючи з неї шкірної складкою у вигляді хоботка. З часом відбувається розтягування цієї шкірної складки, і головка члена показується назовні. Якщо цього не сталося, також слід подумати про те, що, можливо, у дитини фімоз. У деяких випадках отвір у крайньої плоті настільки мало, що неможливо оголити голівку члена навіть за допомогою рук. Така патологія вимагає звернення до уролога.

Намагаючись вивільнити головку статевого члена у дитини, слід бути дуже обережним, неправильно проведена процедура може стати причиною розвитку ще однієї патології – парафімозу – защемлення голівки члена крайньою плоттю. Основний її симптом – почервоніння і набряк головки члена. Лікуванням парафімозу займається уролог. У тому випадку, якщо допомога не буде надана вчасно, можливо омертвіння головки члена внаслідок порушення процесів кровообігу в органі.

Як вже було сказано, звуження крайньої плоті супроводжується неприємними ускладненнями. При виникненні баланопостіта головка статевого члена набуває червоний запалений відтінок, стає набряклою, дотик до неї в цей момент дуже болісно. У разі відсутності лікування процес запалення поширюється на сусідні тканини і органи сечовивідної системи.

Фімоз у підлітків та осіб старшого віку може виникнути в результаті травми статевого члена або недостатнього догляду за статевими органами. Сприяти його розвитку може мастурбація, яка часто стає основною причиною запалення голівки статевого члена, оскільки на руках міститься велика кількість різноманітних бактерій, у тому числі стафілококів, стрептококів і т.п.

Розпізнати захворювання в цьому віці також можна з порушення процесу сечовипускання. Формування голівки статевого члена відбувається і в підлітковому віці, вона збільшується в розмірі і починає вільно виходити з крайньої плоті. У тому випадку, якщо цього не відбувається, слід звернутися до лікаря. Відмова від лікування фімозу чреватий несприятливими для чоловічого здоров’я наслідками.

Лікування фімозу

Лікування захворювання проводиться з урахуванням того, наскільки воно виражено. Оцінити ситуацію в кожному окремому випадку може тільки фахівець. При незначному фимозе він проведе процедуру розтягування крайньої плоті, потім акуратно її зрушить, обробить головку члена антисептичним засобом і завдасть на неї лікувальну мазь, найчастіше з додаванням антибіотика. У разі зрощування крайньої плоті з головкою члена лікар проведе процедуру їх поділу, потім також обробить орган антисептиком.

Якщо симптоми фімозу Ярков виражені, пацієнт відчуває труднощі з сечовипусканням, у нього спостерігається набряк голівки статевого члена, проводиться операція, так зване обрізання або циркумцизия. Сьогодні дана процедура проводиться із застосуванням місцевої анестезії. Загальний наркоз застосовується рідко (у разі оперування дитини). Однак якщо пацієнт дуже боїться даної процедури і не має жодних протипоказань за станом здоров’я, йому може бути введений загальний наркоз.

Циркумцизія передбачає єдиний прокол крайньої плоті в області голівки члена, через який і здійснюється висічення «непотрібної» шкіри. Після проведення процедури по всій довжині розрізу накладається шов, зверху на нього – антисептична пов’язка. Шви необхідно зняти через десять діб після проведення операції. За цей період часу відбувається повне загоєння шкіри в місці втручання. Зняття швів – процедуру неприємна, але болю зазвичай не завдає. Ускладнення спостерігаються вкрай рідко.

Обрізання за медичними показаннями проводиться в будь-якому віці. Проведення операції ніяк не впливає в подальшому на статеве життя пацієнта, після неї не залишається видимого косметичного дефекту. На сьогоднішній день циркумцизия є гарантією повного позбавлення від фімозу та його ускладнень у майбутньому. Подібна операція не представляє складності для фахівця, проводиться, як правило, хірургом після попередньої консультації з урологом.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.