У ряді випадків доводиться повністю видаляти як анальний отвір, так і анальний сфінктер (наприклад, при повній тазовій екзентерації нижче рівня леватора або резекції частини промежини). У таких ситуаціях може виконуватись формування нового функціонального анального отвору шляхом м’язової пластики. У Європі ця операція проводиться вже протягом кількох років, у США стане можливою для застосування після схвалення Комітетом з харчових та лікарських продуктів.
фізіологічні наслідки. Ціль операції полягає у відновленні нормальної функції анального сфінктера шляхом використання m. gracilis та приєднаного до неї модифікованого кардіостимулятора. При зі-
МЕТОДИКА:
1 У пацієнтки видалена частина промежини та розкрита черевна стінка після операції на органах черевної порожнини. Вона лежить на спині у видозміненому положенні для каменесічення з випрямленими стегнами та зігнутими колінами. Визначають положення m. gracilis. Над нею від лонної дуги до колінного горбка виконують розріз шкіри завдовжки 30 см.
2
Ідентифікують m. adductor longus, тобто gracilis, m. adductor magnus. Визначають та виділяють вкрай важливий судинно-нервовий пучок т. gracilis. Сам м’яз відсікають дистально біля коліна і проксимально біля сідничної кістки. Потрібно також ідентифікувати ш. sartorius, щоб не переплутати її з m. gracilis. Біля коліна видно куксу дисталь-ного сухожилля m. gracilis.
З
Під заднім з’єднанням соромних губ, під тканинами промежини та навколо анального отвору гострим та тупим шляхом створюють тунель. Через нього простягають m. gracilis з інтактним судинно-нервовим пучком.
480
покращення м’яза в результаті отримання електроімпульсів відбувається підвищення тиску в анальному каналі, яке стає вищим, ніж у товстій кишці. Це дозволяє утримувати кишковий вміст. Припинення електростимуляції веде до розслаблення м’яза та зниження тиску в анальному каналі. Тиск у кишці стає переважним, і пацієнтка, напружившись, легко випорожнює кишечник. Модифікація кардіостимулятора дозволяє увімкнути або вимикати його за допомогою простого магніту.
Попередження. При виділенні m. gracilis треба намагатися не пошкодити її судинно-нервовий пучок. Сила та частота електроімпульсів кардіостимулятора мають бути відрегульовані ще до імплантації.
4
Уся m. gracilis протягнута через тунель, обгорнена навколо товстої кишки або неспроможного анального сфінктера та фіксована вузловими швами. Показано край розрізу шкіри після повного видалення анального сфінктера та анального отвору. Електроди від кардіостимулятора приєднують до м’яза поруч із судинно-нервовим пучком, і при відкритій рані проводять перевірку функціонування створеного органу.
5
Показано новий анальний отвір, який сформований шляхом анастомозування сигмовидної кишки з краєм шкіри промежини або колишнього анального отвору. У глибині позначені контури т. gracilis.
6
Під шкірою передньої черевної стінки розміщено кардіостимулятор. Від нього до м’яза під шкірою йдуть електроди. Рана на лівому стегні вшита. На місці m. gracilis може бути встановлений аспіраційний дренаж.