Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Галакторея
Галакторея – це патологічне виділення молока з грудних залоз, яке не пов’язане із процесом годування дитини. Зустрічається у чоловіків та жінок різного віку та частіше асоційована гіперпролактинемією. Причинами галактореї можуть бути системні захворювання, патологія гіпоталамо-гіпофізарної системи або побічна дія деяких лікарських засобів. При діагностиці визначають рівні гормонів, виконують УЗД органів малого тазу, МРТ мозку. Лікування залежить від причини галактореї. Використовуються ліки, що блокують вироблення пролактину, а при пухлинах хірургічна та променева терапія.
Загальні відомості
Галакторея найчастіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, спостерігається як у репродуктивному віці, так і на порозі менопаузи. У період новонародженості діагностується з однаковою частотою у дівчаток та хлопчиків, але в цьому випадку вона є проявом фізіологічної адаптації та проходить без лікування. У 67% випадків при галактореї підвищений рівень пролактину, але немає прямої залежності від появи молока від ступеня збільшення гормону. Більшість жінок із галактореєю порушується менструальний цикл, а 70% відзначається безпліддя.
Причини
Галакторея є патологічним симптомом, вона з’являється без зв’язку з процесом лактації після пологів, може зустрічатися у жінок, що не народжували. Викиди гормону відбуваються під час статевого акту, при фізичних навантаженнях, стресі та уві сні, але вони не призводять до виникнення галактореї. Причинами патологічного підвищення рівня гормону та появи молока є:
- Поразки гіпоталамуса. Гіперпролактинемія та галакторея на її тлі розвивається при пухлинах гіпоталамуса. Причиною може стати черепно-мозкова травма, перенесені операції на головному мозку, енцефаліт. У поодиноких випадках галакторея є наслідком променевого ураження гіпоталамуса.
- Ендокринні синдроми. Галакторея, що супроводжується гіперпролактинемією, виникає при синдромі полікістозних яєчників. Секреція молока може розпочатися у хворих з гіпотиреозом, синдромом Кушинга та акромегалією.
- Патологія надниркових залоз або нирок. Пухлини надниркових залоз, при яких збільшується продукція естрогенів, викликають підвищення пролактину, що тягне за собою галакторею. При нирковій недостатності порушується виведення пролактину, він залишається циркулювати у крові та викликає галакторею.
- Ятрогенні фактори. Галакторея розвивається на тлі прийому препаратів, які впливають на секрецію та обмін дофаміну, знижують його запаси в ЦНС або стимулюють серотонінергічну систему. Такі ефекти мають антиконвульсанти, антидепресанти, нейролептики, амфетаміни, опіати, у тому числі кокаїн, героїн.
- Злоякісні пухлини. Пролактин може секретуватися у головному мозку. Його синтез відбувається у деяких злоякісних пухлинах. Найчастіше це спостерігається за бронхогенної карциноми, гіпернефроми.
Патогенез
У людини секреція пролактину контролюється складним нейроендокринним механізмом, у ній беруть участь центральна та периферична нервова система. Інгібують викиди пролактину дофамін, соматостатин, гамма-аміномасляна кислота, гастрин та деякі інші пептиди. Стимулюючими факторами є окситоцин, ТТГ, ГнРГ, меланоцитстимулюючий гормон, серотонін, опіати, інсулін, естрогени та андрогени.
Основним переважним чинником є дофамін. При зниженні його впливу відбувається збільшення викиду пролактину у кров. Через тривалу стимуляцію в гіпофізі клітин-лактотрофів спочатку вони гіперплазуються, а потім виникають мікро- і макроаденоми. Під його впливом порушується синтез гонадотропін-рилізинг гормону, зменшується викид ФСГ та ЛГ. У жінки на тлі галактореї змінюється менструальний цикл на кшталт аменореї, розвивається безпліддя.
Екстрагенітальний вплив пролактину призводить до порушення вуглеводного обміну, сприяє конверсії глюкози в жири та розвитку ожиріння. У багатьох виникає інсулінорезистентність. Стимулюється продукція дигідроандростендіону, у жінок формується гіперандрогенія з характерними для неї симптомами. Ендокринні порушення призводять до розвитку остеопенії.
Класифікація
Для виникнення галактореї необхідно щоб підвищення рівня гормону відбувалося з одночасним зниженням естрогенів. Поява грудного молока іноді з’являється на кілька років раніше ніж порушення менструального циклу, у половини пацієнток ці симптоми розвиваються одночасно. Ступені галактореї визначають залежно від кількості молока, що виділяється:
- 1 ступінь. У жінки з’являються поодинокі краплі рідини, що нагадує молоко, при сильному натисканні на сосок.
- 2 ступінь. При несильному натисканні витікають великі краплі чи струмінь молока.
- 3 ступінь. Молоко виділяється спонтанно без зовнішнього впливу.
Симптоми
Основна ознака галактореї – поява молока із молочних залоз. Обсяг виділень залежить від рівня тяжкості захворювання. Збивається менструальний цикл. Менструації стають рідкісними, нетривалими, зменшується крововтрата. Поступово розвивається аменорея. Спроби завагітніти протягом року і більше не дають результату. Багато жінок відзначають симптоми естрогенної недостатності у вигляді сухості піхви, зниження лібідо.
При галактореї часто турбують головний біль, за наявності макроаденоми гіпофіза виникають розлади зору. Також зустрічаються мозочково-вестибулярні, окорухові, пірамідні, хіазмальні порушення. Вони є першими ознаками неврологічних патологій. У багатьох пацієнток з галактореєю з’являється схильність до депресії, пригнічений настрій, знижується пам’ять, турбує підвищена стомлюваність.
У жінок розвивається ожиріння, знизити масу тіла за допомогою дієт чи фізичної активності не виходить. Інсулінорезистентність з часом може перейти у цукровий діабет 2 типу. Гіперандрогенія призводить до гірсутизму, збільшення сальності шкіри та волосся, появи акне. Також відзначається прискорення резорбції кісткової тканини, що проявляється болями у ногах, розвивається остеопороз.
Ускладнення
За відсутності лікування галакторея може спричинити стійку безплідність. Небезпека впливає гіпрепролактинемія на обмінні процеси. Ожиріння з часом призводить до збільшення ризику розвитку серцево-судинних захворювань, мозкових катастроф. Остеопороз у занедбаній формі – основна причина патологічних переломів кісток, які погано піддаються лікуванню.
Також наголошується вплив підвищеного пролактину на ризик виникнення гіпрепластичних процесів репродуктивних органів. Дослідження показують, що за хронічної галактореї збільшується ймовірність раку молочної залози. Але є дані, які доводять протилежне, що пролактин блокує гени, відповідальні за ракову агресію.
Діагностика
Обстеження при галактореї спрямоване виключення органічних змін у структурі мозку. У діагностиці бере участь лікар-гінеколог. Обов’язковою є консультація ендокринолога, а для диференціальної діагностики з пухлинами гіпоталамуса, профільний огляд та обстеження проводить нейрохірург. Використовуються такі методи діагностики:
- Гінекологічний огляд. У жінок є обов’язковим огляд гінеколога для виключення вагітності. При галактореї зовнішні статеві органи не змінені, матка та придатки пальпаторно нормального розміру. При здавленні соска з’являється молоко.
- Лабораторні дослідження. Для гіпрепролактинемії достатньо одноразового виявлення рівня гормону вище 500 мед/л. Рівні ФСГ, ЛГ та естрадіолу при галактореї мінімально допустимі або знижені нижче за норму. Досліджуються ТТГ, Т4, АКТГ, 17-ОПГ, ІФР-1 для диффдіагностики причин галактореї.
- Гінекологічне УЗД. При галактореї розміри матки та яєчників можуть відповідати нормі. У жінок із полікістозними яєчниками вони збільшені у розмірах, відзначається велика кількість фолікулів, при гіперпролактинемії розмір яєчників не змінений, але може зростати кількість фолікулів.
- МРТ головного мозку. Необхідно візуалізації області гіпофіза. При макроаденомі діагностується пухлинне утворення, яке може стискати інші мозкові структури та давати відповідну симптоматику.
- Лапароскопія. Застосовується за підозри на полікістоз яєчників для уточнення захворювання. Одночасно може бути проведено хірургічне лікування. Для полікістозу характерні яєчники з великою кількістю фолікулів під білою щільною капсулою.
Лікування
Мета лікування галактореї – нормалізація рівня гормонів, відновлення фертильності. Методи лікування різноманітні та залежать від причин захворювання. При пухлинних процесах перевага надається хірургічним методам терапії. При галактореї, що виникла вдруге на тлі інших захворювань, необхідне лікування основної причини гіперпролактинемії.
Консервативна терапія
Медикаментозне лікування галактореї спрямоване придушення синтезу пролактину, відновлення нормального рівня статевих гормонів. Жінки спостерігаються у гінеколога жіночої консультації, госпіталізація у відділення гінекології чи ендокринології необхідна лише інвазивної діагностики. Застосовуються такі групи препаратів:
- Агоністи дофаміну. Діють на рецептори дофаміну в мозку, пригнічують синтез та викиди пролактину. Перевага надається каберголіну, бромокриптин діє неселективно, тому має велику кількість побічних ефектів.
- Гормони щитовидної залози. Призначається левотироксин натрію при діагностованому гіпотиреозі. У випадках збереження підвищеного пролактину та галактореї на фоні лікування додатково використовують агоністи дофаміну.
- Антиандрогени. Використовуються при полікістозі, що спричинив галакторею. Призначають комбіновані оральні контрацептиви з вираженою антиандрогенною дією. До їх складу повинен входити ципротерон, хлормадинон, дієногест або дросперинон.
- Стимулятори овуляції. Після зниження гормону до нормальних показників та припинення галактореї має відновитись цикл, починаються менструації. Якщо овуляція не відбувається, використовують кломіфен цитрат або летрозол для її стимуляції.
Хірургічне лікування
Оперативне лікування проводиться у відділенні нейрохірургії. Воно показано при неефективності медикаментозної терапії або її непереносимості, підвищенні внутрішньочерепного тиску, ознаках здавлення хіазми. Видалення пухлини потрібно при її прогресуючому зростанні, появі ліквореї. Використовувати агоністи дофаміну не можна у пацієнтів із психічними розладами, це спричиняє загострення основного захворювання. Макроаденома гіпофіза не оперується.
Променева терапія
При аденомі гіпофіза використовується променева терапія у випадках, коли неможливе проведення хірургічного лікування. Якщо пацієнтки не мають позитивної динаміки при медикаментозній терапії, залишається тільки радіаційне опромінення. Воно пов’язане з небезпекою пошкодження інших клітин системи гіпофіза та гіпоталамуса. У багатьох хворих через кілька років розвивається гіпопітуїтаризм.
Прогноз та профілактика
При галакотре прогноз сприятливий для загального стану здоров’я та реалізації репродуктивної функції. При своєчасному лікуванні менструальний цикл нормалізується, відновлюється овуляція, можна планувати вагітність. Профілактика галактореї полягає у своєчасному зверненні до лікаря за будь-яких ендокринних розладів, запобігання черепно-мозковим травмам, інфекційним захворюванням. Привести до галактореї можуть стреси, нервові розлади, тому рекомендується запобігати появі цих станів.