Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Гангрена
Види хвороби
Гангрена являє собою дуже небезпечну для життя людини різновид некрозу тканини, що розвивається внаслідок обмеження або повного припинення надходження кисню в дану тканину. Найчастіше гангрена або «антонов вогонь» вражає тканини, що знаходяться в максимальній віддаленості від серця. Наприклад, пальці ніг або нижню кінцівку цілком. Розвиток гангрени завжди небезпечно, незалежно від місця її локалізації. Найбільш поширені випадки гангрени ніг. Причиною подібного захворювання може стати обмороження, наявність цукрового діабету, опік, вплив радіації, ураження різних кровоносних судин. До порушення кисневого харчування тканин нижніх кінцівок призводить поранення, утворення тромбу, попадання інфекції у відкриті рани. Без наявності кисню тканина досить швидко починає відмирати, починається незворотний процес некрозу.
Фахівці виділяють суху і вологу гангрену. Суха гангрена нижньої кінцівки розвивається в результаті занадто швидкого припинення надходження в неї кисню. Залишилася без харчування тканина швидко висихає, зморщується і зменшується в розмірах. Пов’язано це в першу чергу з розпадом елементів крові та згортанням білків. При наявності сухої гангрени нижня кінцівка живої людини набуває вигляду муміфікованою. Основна функція такої кінцівки повністю втрачається, чутливість її шкірних покривів пропадає. Хворого при цьому мучать постійні напади болю в області порушення звернення крові, тобто в тому місці, де і почався розвиток гангрени. Омертвіння тканини поступово поширюється, захоплюючи все більшу частину ноги. На кордоні некрозу і ще здорової шкіри розвивається запалення, що приводить в кінцевому підсумку до відторгнення мертвої тканини. Суха гангрена часто локалізується на пальцях ніг.
При попаданні якої інфекції в уражену захворюванням область ноги відбувається перетворення сухої гангрени у вологу. У результаті гниття тканини може статися зараження крові або повна інтоксикація організму. Волога гангрена супроводжується почорнінням ділянки відмирання і його набряком. Поступово тканини розріджуються, набувають брудно-зеленуватий відтінок і виділяють стійкий запах гнилі. Загальний стан хворого при цьому залишається дуже важким, у нього спостерігається різке підвищення температури.
Запідозрити розвиток гангрени нижніх кінцівок можна по появі таких симптомів:
- Втрата чутливості, оніміння пальців;
- Блідість шкірних покривів (ефект воскової шкіри). У разі відсутності заходів щодо запобігання розвитку захворювання шкіра набуває синюватого відтінку, потім починає зеленіти або чорніти;
- Швидке стомлення ніг при ходьбі;
- Постійне замерзання ніг, незалежно від пори року;
- Виникнення судом;
- Поява на шкірі довго не гояться виразок, які, власне, і являють собою що починається гангрену.
Лікування гангрени нижніх кінцівок
Гангрена являє собою цілковите омертвіння тканини, яка не підлягає відновленню. Лікування даного захворювання буває спрямоване в першу чергу на запобігання поширення некрозу на ще здорові ділянки шкіри, відновлення кровопостачання пошкодженої ділянки, боротьбу з отруєнням організму. Якщо є інфекція, проводяться заходи щодо її якнайшвидшому усуненню. Сучасна медицина пропонує інноваційні методи лікування гангрени, проте найдієвішим способом позбавлення від захворювання і раніше залишається ампутація хворої кінцівки. У запущених випадках сухої гангрени спостерігається мимовільна ампутація, тобто повне висихання і подальше відпадання кінцівки. Волога гангрена найбільш небезпечна для життя хворого, тому фахівцями може бути зроблена спроба її переведення в суху форму захворювання. Досягається це за допомогою накладання на хвору частину ноги спеціальних спиртових пов’язок. Далі проводиться відсікання кінцівки в місці зіткнення некрозу зі здоровою тканиною.
Сучасні методики висічення некрозу дозволяють проводити операцію з максимальним збереженням тканин і відновлення нормального кровопостачання ураженої ділянки. Лікуванням гангрени займається судинний хірург. Основним завданням такого хірурга в момент проведення операції є відновлення прохідності судин у місці ураження тканини захворюванням. Для відновлення кровотоку все частіше проводяться шунтуючі і стентіруются операції. Протипоказанням до проведення подібних хірургічних втручань є старечий вік, наявність серцево-судинних захворювань.
Сучасним методом лікування гангрени нижніх кінцівок є резонансна інфрачервона терапія, що дозволяє поліпшити мікроциркуляцію крові на ураженій ділянці, зменшити набряклість, відновити нормальний колір тканини. Слід зазначити, що даний метод дієвий тільки при лікуванні початкової стадії захворювання. Якщо певну ділянку тканини вже піддався некрозу, відновити його неможливо ні одним, навіть найсучаснішим способом.
Вкрай не рекомендується намагатися вилікувати дану патологію самостійно. Засоби народної медицини, застосування компресів з лікарських трав і т.п. не здатні впоратися з уже почався відмиранням тканини. При появі перших підозр на виникнення гангрени не слід сподіватися на диво і тягнути час, необхідно відразу ж звернутися до фахівця. Не секрет, що більшою мірою розвитку даного захворювання схильні люди старечого віку, оскільки саме вони найчастіше відчувають проблеми з порушенням кровообігу в судинах. Слід знати, що ампутація кінцівок проводиться під загальним наркозом, що не може не позначитися на загальному здоров’я людини. Багатьом літнім людям наркоз протипоказаний в силу наявності різних захворювань серця. Тому дуже важливо встигнути звернутися за кваліфікованою лікуванням поки ще процес некрозу не встиг зайти так далеко, що доведеться проводити операцію з ампутації кінцівки.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.