Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Гастрит
Основні симптоми хронічного гастриту
Хронічний гастрит представляє собою деякий запалення слизової оболонки шлунка (причому хронічне), яке супроводжується серйозним порушенням фізіологічного відновлення епітелію. А також розладом всмоктуючої та рухової здатності шлунка. Дане захворювання є дуже поширеним. Посудіть самі, хронічний гастрит займає приблизно 35% у загальній структурі хвороб травних органів, і близько 85% – серед усіх захворювань шлунка.
Іноді хронічний гастрит не що інше як результат розвитку гострого гастриту, проте, найбільш часто він виникає і розвивається під впливом всіляких факторів (порушення харчування, зловживання надто грубою і гострої їжі, погане розжовування, вживання гарячої їжі, а також при наявності звички не запивати їжу). Але і це далеко не всі фактори, оскільки головні причини виникнення хронічного гастриту все ж полягають:
У неповноцінному харчуванні (переважно дефіцит Fe, білка і важливих вітамінів).
- Тривалому безконтрольному вживання медикаментів, які на слизову шлунка надають подразнюючу дію (йдеться про Саліцилат, деяких антибіотиків, сульфаніламідів та інших).
- У виробничій шкідливості (металева або вугільний пил, важкі сполуки свинцю та інші).
- У захворюваннях, які обумовлюють гіпоксію тканин (наприклад, анемія, пневмосклероз, а також недостатність кровообігу).
- У ендогенної інтоксикації в результаті захворювань нирок і подагри.
- У дії токсинів, що виникають при інфекційних захворюваннях.
- У спадкової схильності.
У більшості випадків (у 75-ти%) хронічний гастрит супроводжується апендицитом, хронічний холецистит, коліт та іншими захворюваннями травних органів.
Найчастіше при гастриті знижується апетит, з’являється неприємний смак у роті, нудота, відрижка, нудота і навіть блювота. Проте найбільш поширеними симптомами все ж є, тиск в області шлунка після прийому їжі, печія. Досить часто пацієнти на огляді у гастроентеролога скаржаться на хворобливі відчуття під ложечкою.
Варто відзначити деяку особливість, що хронічний гастрит з підвищеною (нормальної) секреторною функцією шлунка значно частіше виникає у представників сильної статі переважно в молодому віці. І при даній формі гастриту (йдеться про поверхневому гастриті або зі значним ураженням залоз шлунка без атрофії) спостерігаються: біль, печія немов при виразці, відрижка, після прийому їжі в епігастральній області виникає відчуття тяжкості і іноді запори.
Лікування хронічного гастриту
Як правило, лікування гастриту здійснюється в умовах стаціонару або в домашніх умовах самостійно під суворим наглядом лікаря і повним дотриманням його рекомендацій. І слід зазначити, що перший пункт лікування гастриту – це дієта. Так що при прийомі їжі згідно з рекомендаціями гастроентерологів потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:
- Температури вживаної їжі і напоїв не повинна бути вкрай високою (низькою);
- Тверду їжу слід прожовувати дуже ретельно;
- І є потрібно невеликими порціями, переважно 5 разів протягом дня.
Дієта при хронічному гастриті
За наявності гастриту, який характеризується зниженою функцією секреції (тобто з нормальним або зниженим рівнем кислотності) рекомендується така дієта:
Є якнайбільше супів з овочами та крупами (бажано на нежирних бульйонах), нежирну рибу, всі види свіжих кисломолочних продуктів (тільки не дуже кислі), різні сорти чорного хліба, фруктів і овочів в різній формі (у сирому вигляді і варені), яєць (у вигляді омлету або навіть сирі), гарненько проварені каші. Відносно напоїв, то допускаються: молоко, соки (як фруктові, так і овочеві), кава, чай, какао (приготоване на воді, однак молоко також допускається).
За наявності гастриту, який характеризується підвищеною функцією секреції, рекомендується дієта, яка б сприяла нейтралізації надмірного виділення соляної кислоти. А саме:
Зі звичного раціону слід виключити все смажене. Відносно продуктів, то потрібно їсти негострий сир, сир, сирки та вершки, яйця (приготовані на пару або ж відварні), відварене м’ясо і нежирну рибу. Корисно вживати у вигляді пюре або просто відварені овочі та зелень, в сирому вигляді допускаються лише цибулю, салат і кріп. Слід відмовитися від здобного печива, а якщо їсти хліб, то тільки сухий або ж сухарі. З м’ясних продуктів можна сміливо вживати в їжу дієтичні сосиски, окіст і нежирну шинку. Дозволяються також супи з крупами або потертими овочами, тільки на нежирному бульйоні і добре проварені каші. А ось соуси не рекомендується вживати (виняток лише сметанні). Також повністю виключаються спеції. З напоїв дозволені: какао, чай і кава, йогурт, молоко, кефір, вершки.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.