Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Гепатит В у дітей
Гепатит В у дітей – інфекційне ураження печінкової паренхіми, що викликається гепатотропним вірусом типу В. Специфічні прояви гепатиту В у дітей розвиваються в жовтяничному періоді, коли з’являється потемніння сечі, знебарвлення калу, жовте забарвлення очних склер, слизових і шкірних покривів, тяже. Діагностика гепатиту В у дітей проводиться на підставі клініко-лабораторних даних (симптоматики, біохімічного аналізу крові, визначення маркерів). Базова терапія гепатиту В у дітей включає дієту, інтерферонотерапію, дезінтоксикаційну терапію, призначення гепатопротекторів, сорбентів, вітамінів; у важких випадках – плазмаферез та гемосорбцію.
Загальні відомості
Гепатит В у дітей (парентеральний або сироватковий гепатит) – специфічне вірусне запалення печінки, що протікає у гострій чи хронічній формі. Збудником гепатиту В у дітей є ДНК-вірус, високо патогенний і надзвичайно стійкий до впливів навколишнього середовища. При інфікуванні дитини вірусом гепатиту В у перинатальному періоді або грудному віці ймовірність хронічного ураження печінки зростає до 70-90%. У 20-35% людей, інфікованих гепатитом В у дитинстві, надалі розвивається цироз печінки чи первинна гепатоцелюлярна карцинома. Профілактика та підвищення ефективності лікування гепатиту В у дітей є одним із пріоритетних завдань педіатрії.
Гепатит В у дітей
Причини гепатиту В у дітей
Гепатит У у дітей є типовою антропонозною інфекцією; джерелом зараження виступають як хворі люди, і вірусоносії. Основними шляхами інфікування дітей гепатитом В є трансплацентарний (внутрішньоутробне зараження), інтранатальний (у процесі пологів), постнатальний (післяпологовий).
Трансплацентарний шлях передачі реалізується у 6-8% всіх зафіксованих випадків. Особливо часто інфікування плода відбувається на тлі фетоплацентарної недостатності та відшарування плаценти. Внутрішньоутробне інфікування плода вірусом гепатиту В загрожує передчасними пологами. Інтранатальна передача вірусу гепатиту В у дітей (близько 90%) обумовлена контактом дитини з біологічними рідинами та кров’ю інфікованої матері під час проходження родовими шляхами. Постнатальне зараження дитини відбувається в процесі годування груддю або догляду за немовлям: при порушенні цілісності шкіри та слизових оболонок у дитини, тісному контакті з інфікованою матір’ю, виділення вірусу з кров’ю з тріщин сосків.
У більш старшому віці зараження дітей гепатитом може відбуватися при використанні загальних рушників, мочалок, зубних щіток та ін предметів гігієни, а також статевим шляхом (у підлітків). Не виключається можливість інфікування дітей гепатитом при проведенні гемотрансфузії, інвазивних лікувально-діагностичних процедур. Ризик розвитку гепатиту В підвищений у дітей, які перебувають на нирковому діалізі. Висока ймовірність інфікування серед підлітків-наркоманів, які використовують загальні голки та шприци.
Незрілість імунної системи дітей обумовлює швидке поширення вірусу гепатиту В через рідкі середовища організму та ураження паренхіми печінки. Зазвичай гостра форма гепатиту В в дітей віком протікає швидко і закінчується одужанням із виробленням стійкого довічного імунітету до вірусу. При латентному, безсимптомному перебігу гепатиту В у дітей у дорослому віці може бути випадково виявлено зміну рубця тканини печінки. Діти з хронічним гепатитом є довічними вірусоносіями.
Симптоми гепатиту В у дітей
Циклічний перебіг гепатиту В у дітей включає інкубаційний (латентний), переджовтяничний, жовтяничний періоди та період реконвалесценції.
Тривалість інкубаційного періоду становить 2-4 місяці та визначається інфікуючою дозою, шляхом зараження та віком дитини. У разі переливання інфікованих компонентів крові тривалість латентного перебігу гепатиту В у дитини зменшується до 1,5-2 місяців, за інших шляхів зараження може збільшуватися до 4-6 місяців. Чим менший вік дитини, тим нетриваліший інкубаційний період. На даному етапі клінічні прояви гепатиту відсутні, проте наприкінці періоду в крові виявляються маркери гепатиту В (НВsAg, НВeAg, анти-НВсAg IgM) та висока активність печінкових ферментів.
У переджовтяничний період, що триває від кількох годин до 2-3 тижнів, переважає загальна інфекційна астенія (слабкість, млявість), міалгії та артралгії, шкірні висипання, абдомінальний синдром, відрижка, блювання, зниження апетиту, метеоризм, пронос. Іноді першими клінічними ознаками гепатиту В у дітей є потемніння сечі та знебарвлення калу. У крові відзначається підвищений рівень трансаміназ та прямого білірубіну, виявляється ДНК вірусу.
Період жовтяниці при гепатиті у дітей може тривати від 7-10 днів до 1,5-2 місяців. Появі жовтяниці завжди передує зміна кольору сечі і калу. Інтенсивність жовтяничного фарбування шкіри та видимих слизових оболонок наростає протягом 7 днів і зберігається ще 1-2 тижні. На відміну від гепатиту А, при гепатиті В з появою жовтяниці стан не покращується, а інтоксикаційний синдром, навпаки, посилюється: температура тіла підвищується до 38°С, наростає млявість, загальмованість, адинамія. У дітей з гепатитом може відзначатися поява плямисто-папульозної висипки на шкірі, артеріальна гіпотонія, збільшення розмірів печінки, іноді – селезінки. На висоті жовтяничного періоду в крові реєструється максимальна активність трансаміназ, зниження ПТІ, гіпоальбумінемія.
При сприятливому перебігу гепатиту В в дітей віком захворювання закінчується періодом реконвалесценції, який триває 3-4 місяці. Поступово зникає жовтяниця, нормалізується апетит, сон, активність, показники крові. Гепатит В у дітей може мати гострий (до 3 міс.), затяжний (до 6 міс.) та хронічний (більше 6 міс.) перебіг.
У грудних дітей переважають середньоважкі та тяжкі форми гепатиту В, можливі летальні наслідки внаслідок злоякісного перебігу захворювання. В останньому випадку у дітей швидко наростає картина печінкової енцефалопатії, печінкової недостатності, розвивається печінкова кома.
Діагностика гепатиту В у дітей
Постановці обґрунтованого діагнозу сприяє огляд дитини педіатром та дитячим інфекціоністом, аналіз відомостей про розвиток та перебіг захворювання (циклічність, характерна симптоматика), епідеміологічний анамнез (попередні гемотрансфузії, ін’єкції, інвазивні маніпуляції, операції).
Основна роль діагностики гепатиту В в дітей віком належить лабораторним методам: виявлення маркерів (HBsAg, HBeAg, анти-HBs, анти-НВе, анти-НВс), зміни біохімічних показників крові (підвищення рівня білірубіну і підвищення активності трансфераз).
При підозрі на гепатит В у дітей у переджовтяничний період слід виключити грип, ГРВІ, харчові токсикоінфекції, артрит; в жовтяничному періоді – вірусні гепатити А, С, Е, жовту лихоманку, інфекційний мононуклеоз, цитомегаловірусну інфекцію, синдром Жильбера, ЖКБ, холангіт, панкреатит, цироз печінки та ін. З метою диференціальної діагностики сцинтиграфія печінки, пункційна біопсія печінки.
Лікування гепатиту В у дітей
Діти з діагностованим гепатитом підлягають госпіталізації в інфекційне відділення. Протягом усього жовтяничного періоду показаний постільний режим, потім – щадний режим. Призначається дієта (стіл №5 по Певзнеру) з переважанням молочно-рослинної, механічно та хімічно щадної їжею, рясне питво.
Базисна лікарська терапія гепатиту В у дітей включає вітаміни груп, С, А, Е; спазмолітики (папаверин, дротаверин), гепатопротектори, жовчогінні засоби. При тяжких формах гепатиту В у дітей показані інтерферони, дезінтоксикаційна терапія, трансфузії плазми та альбуміну, при необхідності – глюкокортикоїди, гепарин, сечогінні препарати, плазмаферез, гемосорбція.
Диспансерне спостереження реконвалесцентів проводиться протягом 1 року (кожні 3 місяці) з оглядом шкіри та видимих слизових оболонок, визначенням розмірів печінки та селезінки, оцінкою кольору сечі та калу, визначенням лабораторних показників. Дітям, які перенесли гепатит В, рекомендується санаторне лікування в закладах гастроентерологічного профілю.
Прогноз та профілактика гепатиту В у дітей
Типові форми гепатиту В у дітей, як правило, закінчуються одужанням. Перехід у хронічну форму відзначається у 2-18% випадків. Перенесений у дитинстві гепатит супроводжується формуванням стійкого довічного імунітету.
Ускладненнями гепатиту В у дітей можуть бути хронічний гепатит або цироз печінки, що різко підвищують ризик розвитку гепатоцелюлярної карциноми у дорослому віці. При злоякісному перебігу гепатиту В в дітей віком летальність вкрай висока (75%).
Найнадійнішим способом профілактики гепатиту В у дітей є вакцинація, яка здійснюється триразово: у першу добу після народження дитини, 1 та 6 місяців життя рекомбінантними вакцинами Регевак, Енджерікс, Еувакс, Комбіотех та ін. Вакцинація проти гепатиту В забезпечує 95% захист від інфекції на 15 років
Неспецифічна профілактика гепатиту В у дітей передбачає використання одноразового медичного інструментарію, ретельну обробку та стерилізацію багаторазових інструментів, обстеження донорів, проведення трансфузійної терапії за суворими показаннями.