ГІГІЄНА ВОДИ І ВОДОПОСТАЧАННЯ НАСЕЛЕНИХ МІСЦЬ
Бути нешкідливим за хімічним складом. Вода не повинна містити небезпечних кількостей шкідливих для здоров’я хімічних речовин як природного походження, так і тих, що надходять зі стічними водами промислових підприємств, поверхневим стоком сільськогосподарських полів або додаються на водопровідних станціях як реагенти під час водопідготовки. Наукове обґрунтування ГДК таких речовин у воді наведено на с. 86-93. Сьогодні обґрунтовано та затверджено Міністерством охорони здоров’я понад 1,5 тис. ГДК хімічних речовин у воді.
Не містити патогенних мікроорганізмів та інших збудників захворювань, а також вірусів, яєць гельмінтів, найпростіших цист, які є збудниками інфекційних захворювань та інвазій. Наукове обґрунтування мікробіологічних показників якості води наведено на с. 93-99.
Гігієнічні вимоги до якості питної води визначаються її фізіологічною роллю в організмі людини, гігієнічним та епідемічним значенням, а також роллю, яку вона грає у побуті, промисловості та сільському господарстві.
Під лікарським висновком про безпеку чи небезпеку води мають на увазі офіційний документ, засвідчений підписом лікаря, що засвідчує юридичну відповідальність за органолептичну, хімічну та епідемічну безпеку води. Таке завдання покладено на лікаря, який має сертифікат спеціаліста з медико-профілактичної справи (санітарного лікаря, лікаря-гігієніста).
Другим за важливістю питанням даного розділу є питання про кількість води, що подається в населений пункт. Тільки достатня кількість доброякісної питної води запобігає виникненню захворювань та гарантує збереження здоров’я населення. Гігієнічне обґрунтування норм водоспоживання наведено на с. 107-ПО.
В даному розділі розглянуто й інші питання, що вимагають вирішення при організації ефективного водопостачання населеного пункту, а саме методика вибору джерела централізованого господарсько-питного водопостачання, характеристика сучасних методів водопідготовки, основні схеми водопроводів із підземних та поверхневих вододжерел, організація місцевого (децентралізованого) водопостачання, санітарний нагляд за водопостачанням населених пунктів.
Гігієнічне значення води
Гігієнічне значення води визначається насамперед фізіологічною потребою у ній людини.
Вода, як повітря та їжа, є тим елементом зовнішнього середовища, без якого неможливе життя. Людина без води може прожити всього 5-6 діб. Це тим, що тіло людини у середньому 65% складається з води.