ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ВІБРАЦІЇ У НАВКОЛИШНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Небажані механічні коливання стали виникати біля житлової забудови, в житлових і громадських будинках.
Особливої ​​актуальності проблема вібрації у житлових будинках набула внаслідок будівництва метрополітену у великих містах нашої країни та за кордоном. Найбільш сприятливі умови поширення вібрації створюються під час використання неглибоких тунелів поглиблення, будівництво яких є економічно доцільним. Траси метрополітену прокладають під житловими районами, а досвід експлуатації підземних поїздів свідчить про те, що вібрація проникає у житлові будинки в радіусі 40—70 м від тунелю метрополітену.
Фізичні та фізіологічні характеристики вібрації. Вібрацією називають механічні ритмічні коливання пружних тіл. Найчастіше під вібрацією розуміють небажані коливання. Аритмічні коливання називають поштовхами.
Поширюється вібрація внаслідок передачі енергії коливань від частинок, що коливаються, до сусідніх частинок. Ця енергія будь-якої миті пропорційна квадрату швидкості коливального руху, тому за величиною останньої можна судити про інтенсивність вібрації, тобто про потік вібраційної енергії. Оскільки швидкості коливального руху змінюються у часі від нуля до максимуму, їх оцінки використовують не миттєві максимальні значення, а среднеквадратичную величину у період коливання чи виміру.
На відміну від звуку вібрація сприймається різними органами та частинками тіла. При низькочастотних (до 15 Гц) коливаннях поступальна вібрація сприймається отолітовим, а обертальна — вестибулярним апаратом внутрішнього вуха. При контакті з твердим тілом, що вібрує, вібрація сприймається нервовими закінченнями шкіри.
Сила сприйняття механічних коливань залежить від біомеханічної реакції тіла людини, що є певною мірою механічну коливальну систему, що володіє власним резонансом і резонансом окремих органів, що і визначає сувору частотну залежність багатьох біологічних ефектів вібрації. Так, у людини в положенні сидячи резонанс тіла, що обумовлюється впливом вібрації і проявляється неприємними суб’єктивними відчуттями, настає на частотах 4-6 Гц, у людини стоячи – на частотах 5-12 Гц.
Людина відчуває вібрацію частотою від часток герца до 800 Гц, вібрація великої частоти сприймається подібно до ультразвукових коливань, викликаючи відчуття тепла.
Людина відчуває коливальні швидкості, що відрізняються у 10 000 разів. Тому за аналогією із шумом інтенсивність вібрації часто оцінюють як рівень коливальної швидкості (віброшвидкості), визначаючи його в децибелах.
За граничну коливальну швидкість прийнята величина 5 • 10″8 м/с, що відповідає пороговому звуковому тиску 2 • 10~5 Н/м2.
Для характеристики вібрації можна використовувати інші показники, наприклад віброприскорення, вібросмещение. Це рівнозначні одиниці, які використовують для опису вібрації як фізичного процесу.

Реферати та публікації на інші теми: СУТНІСТЬ ТА СТРУКТУРА КРЕДИТУ
Врахування забезпечення при визначенні чистого кредитного ризику
Лізинг
Оцінювання ефективності інвестицій
ВАЛЮТНІ СИСТЕМИ ТА ВАЛЮТНА ПОЛІТИКА. ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ВАЛЮТ…