ГІГІЄНІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ВОДИ

Головна / unsorted / ГІГІЄНІЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ВОДИ

0 / 5. 0

В організмі лише незначна частина води перебуває у вільному стані. Пластична функція води обумовлена ​​тим, що більша її кількість є компонентом макромолекулярних комплексів білків, вуглеводів та жирів та утворює з ними желеподібні клітинні та позаклітинні структури. У них кожна колоїдна частка завдяки певним розмірам і заряду притягує до себе молекули води, обумовлюючи структурування води, подібне до кристалічних ґрат і нагадує лід. Саме тому багато клітин переносять заморожування без пошкоджень.
Фізіологічне значення води. Вода грає в людини важливу роль. Без води не відбувається жоден біохімічний, фізіологічний та фізико-хімічний процес обміну речовин та енергії, неможливі травлення, дихання, анаболізм (асиміляція) та катаболізм (дисиміляція), синтез білків, жирів, вуглеводів із чужорідних білків, жирів, вуглеводів харчових продуктів. Така роль води обумовлена ​​тим, що вона є універсальним розчинником, в якому газоподібні, рідкі та тверді неорганічні речовини створюють молекулярні або іонні розчини, а органічні речовини знаходяться переважно у молекулярному та колоїдному стані. Саме тому вона бере безпосередню чи опосередковану участь практично у всіх життєво важливих процесах: всмоктуванні, транспорті, розщепленні, окисленні, гідролізі, синтезі, осмосі, дифузії, резорбції, фільтрації, виведенні та ін.
За допомогою води до клітин організму надходять пластичні речовини, біологічно активні сполуки, енергетичні матеріали, виводяться продукти обміну. Вода сприяє збереженню колоїдального стану живої плазми. Вода та розчинені в ній мінеральні солі підтримують найважливішу біологічну константу організму – осмотичний тиск крові та тканин. У водному середовищі створюються необхідні рівні лужності, кислотності, гідроксильних та водневих іонів. Вода забезпечує кислотно-основний стан в організмі, а це впливає на швидкість та напрямок біохімічних реакцій. Бере участь у процесах гідролізу жирів, вуглеводів, гідролітичного та окисного дезамінування амінокислот та в інших реакціях. Вода – основний акумулятор тепла, що утворюється в організмі у процесі екзотермічних біохімічних реакцій обміну речовин.
Крім того, випаровуючись з поверхні шкіри та слизових оболонок органів дихання, вода бере участь у процесах тепловіддачі, тобто у підтримці температурного гомеостазу. Під час випаровування 1 г вологи організм втрачає 2,43 кДж (0,6 ккал) тепла.