Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Гіперестезія зубів

Гіперестезія зубів

Гіперестезія зубів – Загострена чутливість тканин зубів до механічних, хімічних, температурних подразників. Виявляється різкими, інтенсивними болями в момент дії подразника та швидко проходять після припинення його дії, почуттям оскомини. Може розвиватися при вживанні кислого, солодкого, солоного, холодного або гарячого, при чищенні зубів, що викликає почуття дискомфорту. Гіперестезія зубів може бути обумовлена ​​їх механічним ушкодженням, ерозіями та витонченням емалі. Лікування залежить від причини гіперестезії. Воно включає повну санацію ротової порожнини, проведення глибокого фторування, застосування препаратів із солями калію та спеціальний догляд за ротовою порожниною.

Загальні відомості

Гіперестезією зубів називають їх підвищену чутливість, яка характеризується раптовою появою болів ниючого або гострого характеру. Болі виникають без явних причин і так само раптово проходять. Гіперестезії не обумовлені стоматологічними захворюваннями, і вони не є ускладненням карієсу. Температурні, хімічні та механічні подразники провокують гіперестезію зубів.

Причини гіперестезій зубів

Близько половини дорослого населення звертаються по медичну допомогу зі скаргами на підвищену чутливість зубів. Переважно це люди віком від 30 до 60 років. Жінки частіше схильні до гіперестезій зубів, тоді як діти і люди старечого віку практично не страждають. Це пов’язано з тим, що у молодому віці дентин має мало ушкоджень, а старечому він склеротичний, тому больові реакції менш виражені.

Гіперестезія зубів спостерігаються при патологіях некаріозного характеру. Це стирання зубів або їх патологічна стирання, ерозії та клиноподібні дефекти, що супроводжуються втратою емалі та оголенням дентину.

Початковий карієс з локалізацією в пришийковій ділянці викликає демінералізацію зубної емалі через підвищення її проникності під впливом кислот. Це призводить до появи гіперестезій зубів.

Непрофесійне лікування карієсу та недотримання техніки пломбування та протруювання зубів часто ускладнюється появою гіперестезій зубів. Травматичні ушкодження у вигляді розколів, сколів, тріщин та обломів частини коронки зуба ведуть до підвищення чутливості через порушення цілісності зубної емалі.

Відбілювання зубів, особливо непрофесійне, веде до виходу з емалі макро- та мікроелементів, що підвищує проникність зубної емалі та веде до гіперчутливості зубів у відповідь на незначні подразники. При цьому часті відбілювання, уроджена слабкість зубної емалі та наявність нелікованих каріозних патологій посилюють хворобливі відчуття. Тобто, в осіб з великою кількістю каріозних уражень ризик появи гіперестезії зубів вищий.

Захворювання пародонту запального та дистрофічного характеру, ведуть до рецесії ясен та до оголення шийної зони зуба, це посилює чутливість зубів. Рецесію ясен викликають захворювання пародонту, і механічні травми, короткі вуздечки верхньої та нижньої губ, язика та неякісно виготовлені зубні протези та коронки. Використання жорстких зубних щіток та агресивне чищення зубів, неправильне використання зубних ниток, нехтування ізоляцією ясен під час відбілювання травмують ясна і призводять до її рецесії з подальшим виникненням гіперестезій зубів.

Гіперестезії зубів виникають і в результаті травматичного проведення професійного чищення зубів, коли зубна емаль ушкоджується інструментами або вдаються до зайвого полірування області шийки і кореня зуба. Крім больової реакції через місцеві подразники, гіперестезії зубів можуть бути пов’язані з патологічними станами організму. Такі гіперестезії зубів називають системними або функціональними, до них призводять психоневрози, ендокринопатії, захворювання шлунково-кишкового тракту, порушення обміну речовин та вікові гормональні зміни.

Клінічні прояви гіперестезій зубів

Гіперчутливість зубів утворюється при вживанні солодкого, кислого, солоного та гострого. Холодна та гаряча їжа, повітря та дотик у пацієнтів з гіперестезіями також викликають хворобливі відчуття. При цьому характер болю може бути незначним і виявлятися як дискомфортом, так і інтенсивним зі значним больовим синдромом.

При незначній інтенсивності гіперестезій зуби реагують лише на температурні подразники. При середніх проявах тканини зуба чутливі як змін температур, і до хімічним подразникам. Глибокі ураження зубної емалі проявляються інтенсивністю гіперчутливості зубів, зуби гостро реагують попри всі типи подразників, зокрема і тактильні.

Під час появи болю відзначається підвищене слиновиділення, розмова та вживання їжі супроводжуються хворобливістю, пацієнти приймають вимушене становище, при якому щоки мінімально стикаються із зубами. Через це обличчя виглядає одутлим.

Гігієна ротової порожнини стає утрудненою, а в деяких випадках неможливою. Це призводить до появи зубного нальоту, що провокує множинний карієс, запальні та деструктивні зміни тканин пародонту. Ці фактори лише посилюють прояви гіперестезій, надалі приєднується рецесія або гіперплазія ясен, які ще більше посилюють симптоматику. Таким чином, відсутність лікування на початковому етапі гіперестезії зубів призводить до поступового прогресування та до приєднання інших захворювань порожнини рота.

Діагностика та лікування гіперестезій зубів

Діагностику проводять під час візуального та інструментального огляду стоматолога. При цьому виявляються тріщини емалі, її відколи та інші зміни. Внаслідок огляду з’ясовується ступінь чутливості зубної емалі до різних подразників. Залежно від рівня вираженості гіперестезій, призначається схема лікування. Якщо гіперестезії з’явилися в результаті пошкоджень зубів, їх корекція призводить і до зникнення неприємних симптомів. Обов’язково проводять професійну гігієну ротової порожнини та лікування всіх каріозних вогнищ.

Одна з методик усунення гіперестезії зубів полягає у впливі на механізм розвитку. Перекриваючи дентинні канальці, домагаються припинення струму зубної рідини та відновлення тиску всередині канальців. Для цього застосовують препарати, що ущільнюють та перебудовують структуру дентину. Вони утворюють сполуки, що закупорюють дентинні канальці. Також за такого методу лікування відбувається зв’язування активної речовини з білками твердих тканин, які осідаючи в канальцях, зміцнюють їх. Препарати для проведення такої методики містять цитрати та іони кальцію, фтору та магнію.

Ця методика застосовується у вигляді накладання фторвмісних препаратів (лаків та гелів) на зубну емаль. Застосування лікувальних фторидовмісних зубних паст, що надає щоденний вплив, за рахунок чого досягається глибоке фторування зубів. Фториди фізично блокують канальці дентину, а іони фтору вступають у взаємодію з іонами кальцію та заповнюють дентинні канальці нерозчинною сполукою фториду кальцію. Поступово преципітати накопичуються в канальцях та зменшують їх просвіт. Швидкість струму рідини в дентинному канальці знижується і в результаті реакція у відповідь на зовнішні подразники стає менш вираженою.

Якщо препарат містить солі стронцію, зокрема солі соляної кислоти, то обтурація канальців відбувається за рахунок осідання комплексу солей з білковою матрицею дентину. Крім цього, симптоматика гіперестезії зубів знижується через стимуляцію утворення замісного дентину. Препарати, що містять стронцій, викликають перебудову та ущільнення дентину, замінюючи кристали емалі на кристали кальцієво-стронцієво-гідроксіаппатитних сполук. З’єднання кальцію та стронцію здатні щільно закупорювати вхідні отвори дентинних канальців, за рахунок чого і зменшується болючість при гіперестезіях зубів.

Другим напрямом терапії гіперестезій зубів є зниження збудливості нервових закінчень у дентинних канальцях. Для цього застосовують солі калію, в результаті відбувається дифузія іонів калію канальці. При їх кумуляції у потрібній кількості вони оточують сенсорні нервові закінчення, створюючи захисну оболонку та блокуючи передачу нервових імпульсів.

Догляд за ротовою порожниною при гіперестезії зубів

Існують спеціальні засоби догляду за ротовою порожниною, які при регулярному застосуванні допомагають пацієнтам усунути неприємні відчуття і не допустити розвитку гіперестезій з яскраво-вираженим больовим синдромом. Це зубні пасти, тривалість їхнього використання визначається суб’єктивними відчуттями пацієнта. За відсутності болю можна переходити звичайні гігієнічні пасти. Склад лікувальних паст різний, тому слід періодично змінювати їх, щоб підвищити ефективність.

Пасти повинні містити нітрати чи хлориди калію, фторидові сполуки натрію, хлориди стронцію, сполуки кальцію та цитрати. Залежно від виробника склад паст та відсоткова концентрація активних речовин може бути різною. Але використовуючи різні пасти, досягається ефект від впливу на всі напрямки. Тому періодична заміна паст ефективніша, ніж тривале використання однієї пасти.

В решту часу необхідно використовувати зубні пасти з низьким рівнем абразивності або гелеві зубні пасти. Зубні щітки повинні бути м’якими або дуже м’якими, залежно від вираженості больового синдрому. Важливо вибирати зубні щітки, у яких кінчики щетинок закруглені або згладжені, а форма стрижки рівна. Доцільно використання еліксирів для ополіскування чутливих зубів.

Дотримуючись правильної техніки чищення зубів і підтримуючи гігієну порожнини рота можна зменшити прояви гіперестезій. Рекомендується використовувати невелику кількість зубної пасти та проводити чищення зубів без зайвих зусиль не більше за рекомендований стоматологом час. Після прийому кислих, солодких страв потрібно добре прополіскувати порожнину рота.

Використання додаткових предметів догляду, таких як зубна нитка або зубочистка, не повинно травмувати сосни.

Innovative pi network lösungen. We also encourage employees to participate in "smoke free the workshop has joined the ranks of smoking cessation.