Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Гіпертрофічна кардіоміопатія
Гіпертрофічна кардіоміопатія (ГКМП) — це первинне захворювання міокарда, для якого характерними є дезорганізація архітектури кардіоміоцитів та гіпертрофія стінки лівого шлуночка (ЛШ) ≥15 мм без його дилатації, розвиток яких неможливо пояснити наявністю іншого кардіологічного або системного захворювання.
Найчастіше виявляють гіпертрофію міокарда міжшлуночкової перегородки. Також може відзначатися як вогнищева гіпертрофія інших ділянок міокарда, так і концентрична гіпертрофія міокарда ЛШ.
ГКМП може спричинити гемодинамічно значущу обструкцію вихідного тракту ЛШ та/або діастолічну дисфункцію ЛШ.
У ⅓ пацієнтів із ГКМП може бути відсутньою обструкція вихідного тракту ЛШ як у стані спокою, так і у разі провокації фізичним навантаженням (Ferri’s Clinical Advisor, 2022).
Гіпертрофічна кардіоміопатія: класифікація
Залежно від ступеня вираженості перешкоди відтоку крові виокремлюють дві основні форми: гіпертрофічну обструктивну кардіоміопатію, за якої відзначається градієнт тиску між порожниною ЛШ та аортою, та гіпертрофічну необструктивну кардіоміопатію без градієнта тиску (Коваленко В.М. та співавт., 2008).
Гіпертрофічна кардіоміопатія: причини
- Мутації в генах, які кодують білки саркомеру кардіоміоцитів та регуляцію кальцієвого обміну в міокарді. Встановлено, що найчастіше мутації виявляють в одному або декількох із 8 генів, які кодують такі білки: β-важкий ланцюг міозину, міозинзв’язувальний білок C, тропонін T, тропонін I, α1-ланцюг тропоміозину, актин, есенціальний та регуляторний легкі ланцюги міозину, які є причиною розвитку ГКМП.
- Порушення метаболізму. Аутосомно-рецесивні та зчеплені з Х-хромосомою спадкові захворювання обміну речовин. Найчастіше ГКМП зумовлена наявністю лізосомальної хвороби накопичення Андерсона — Фабрі. Також ГКМП може бути спричинена хворобами накопичення глікогену Помпе та Данона, синдромом PRKAG2, порушеннями обміну карнітину.
- Мітохондріальні захворювання, розвиток яких найчастіше зумовлений мутаціями генів, які кодують білкові комплекси дихального ланцюга.
- Нейром’язові захворювання, наприклад атаксія Фрідрейха.
- Амілоїдоз.
- Мальформаційні синдроми: синдром Нунан, кардіо-фасціо-шкірний синдром, синдром Костелло.
- Фармакотерапія такролімусом, гідроксихлорохіном, стероїдами (Ferri’s Clinical Advisor, 2022).
Гіпертрофічна кардіоміопатія: патогенез
Гіпертрофія шлуночків є причиною розвитку динамічного градієнта тиску у виносному тракті ЛШ, що пов’язано з його подальшим звуженням під час систоли. Під час серцевого циклу передня стулка мітрального клапана наближається до міжшлуночкової перегородки під впливом кількох ймовірних механізмів: скорочення папілярних м’язів, аномального розташування у виносному тракті та низького тиску, що виникає у разі викиду крові з високою швидкістю через звужений виносний тракт ЛШ (ефект Вентурі) (Basit H. et al., 2023).
Гіпертрофічна кардіоміопатія: симптоми
У більшості пацієнтів відмічають безсимптомний перебіг ГКМП. Задишка і серцева недостатність зазвичай виникають у результаті обструкції виносного тракту ЛШ та/або невеликого об’єму порожнини ЛШ та значного зниження його наповнення під час діастоли. Можливими є розвиток стенокардії внаслідок збільшення потреби міокарда у кисні та підвищення кінцевого діастолічного тиску в ЛШ, унаслідок чого погіршується коронарна мікроциркуляція. Тяжкі функціональні обмеження (клас III або IV) виявляють доволі рідко, але протягом 10 років вони можуть розвиватися приблизно у 45% пацієнтів з обструкцією виносного тракту ЛШ. Та, навпаки, у 23% пацієнтів відзначається парадоксальне зниження градієнта при фізичному навантаженні, що частково може пояснити безсимптомний перебіг ГКМП.
При ГКМП слід розрізняти 2 типи непритомності: непритомність, яка зумовлена фізичним навантаженням, та непритомність після фізичного навантаження. Непритомність, яка зумовлена фізичним навантаженням, є більш небезпечною та вторинною щодо аритмій (наприклад шлуночкової тахікардії або фібриляції передсердь) або динамічної обструкції виносного тракту ЛШ, посилення якої відмічають при фізичному навантаженні.
Та, навпаки, у разі непритомності, яка виникла після фізичного навантаження, зниження периферичного венозного кровообігу зменшує повернення венозної крові до ЛШ, який сильно скорочується. За рахунок цього посилюється обструкція виносного тракту ЛШ та можливою є непритомність. Окрім цього, за рахунок цього механізму можливою є активація холінорецепторів міокарда невеликої порожнини ЛШ, яка сильно скорочується, що є причиною вазовагальної непритомності.
Обструктивна ГКМП є чутливою до зниження переднавантаження ЛШ після фізичного навантаження. У разі її наявності у пацієнтів відзначається схильність до розвитку вазовагальної непритомності, що пов’язана з наявністю порожнини ЛШ, яка сильно скорочується.
У близько 70% раптово померлих пацієнтів не виявлено будь-яких симптомів або вираженість симптомів, які передують раптовій серцевій смерті, була незначною, тому раптова серцева смерть — це єдиний симптом ГКМП.
Раптова серцева смерть часто виникає в стані спокою або при легкому фізичному навантаженні, але в 15% випадків раптова серцева смерть реєструється у разі помірного або важкого фізичного навантаження (Hanna E.B., 2022).
Гіпертрофічна кардіоміопатія: методи діагностики
У всіх пацієнтів із ГКМП слід зібрати кардіологічний анамнез, провести у них комплексне обстеження, включно з реєстрацією електрокардіограми (ЕКГ) та візуалізацією серця за допомогою різних інструментальних діагностичних методів для визначення гіпертрофії та ступеня її вираженості.
ЕКГ є найбільш чутливим діагностичним методом. При ГКМП на ЕКГ визначають локальні або поширені зміни реполяризації, виражені Q-зубці у стандартних відведеннях: I, II, III; однополюсних посилених відведеннях від кінцівок: aVL, aVF; грудних відведеннях: V4, V5, V6; збільшення лівого передсердя або обох передсердь, відхилення вісі серця вліво, наявність глибоко інвертованих зубців Т.
Поєднання гіпертрофії ЛШ зі збільшенням правого передсердя переконливо свідчить щодо наявності у пацієнта ГКМП.
За допомогою трансторакальної ехокардіографії визначають товщину міокарда різних відділів серця, розміри камер серця, систолічну та діастолічну функції серця, наявність та ступінь градієнта виносного тракту ЛШ, а також мітральну регургітацію (у разі наявності її у пацієнта) та її ступінь.
З метою оцінки ризику розвитку шлуночкових аритмій та раптової серцевої смерті всім пацієнтам із ГКМП обов’язково виконують холтерівське моніторування ЕКГ протягом 24–48 год.
З метою стратифікації ризику та оцінки градієнта виносного тракту ЛШ пацієнтам можуть призначати навантажувальні проби (наприклад велоергометрію).
Деяким пацієнтам може знадобитися катетеризація серця, за допомогою якої визначають гемодинаміку в серці, ступінь обструкції виносного тракту ЛШ та анатомію коронарних судин.
Для визначення походження різних видів аритмій у пацієнтів із ГКМП виконують електрофізіологічні дослідження (Basit H. et al., 2023).
Гіпертрофічна кардіоміопатія: лікування
Нефармакологічні методи. При лікуванні ГКМП уникають зниженого кровонаповнення ЛШ. Зниження кровонаповнення ЛШ спричиняє ближче зближення гіпертрофованої міжшлуночкової перегородки та передньої стулки мітрального клапана, у такий спосіб відбувається посилення обструкції виносного тракту ЛШ та мітральної регургітації, що, у свою чергу, може викликати запаморочення, гіпотензію та/або непритомність.
Пацієнту з ГКМП рекомендують обмежити фізичну активність через підвищення ризику раптової серцевої смерті під час фізичного навантаження. Окрім цього, під час фізичного навантаження у пацієнта часто виникає тахікардія, яка, у свою чергу, спричиняє зниження кровонаповнення ЛШ, тим самим провокуючи появу вищеописаних скарг.
З метою підтримки здорового способу життя хворому радять виконувати аеробні вправи низької інтенсивності.
Пацієнту з ГКМП рекомендують повністю відмовитися від вживання алкогольних та алкогольвмісних напоїв. Вживання алкоголю (навіть у невеликих кількостях) може призвести до посилення обструкції виносного тракту ЛШ.
Фармакотерапія ГКМП
Основною метою фармакотерапії при ГКМП є блокада впливу катехоламінів на міокард.
Препаратами вибору для лікування ГКМП є блокатори β-адренорецепторів, оскільки завдяки своїй негативній інотропній дії вони знижують частоту серцевих скорочень, тим самим збільшуючи тривалість діастоли. Завдяки збільшенню тривалості діастоли посилюється кровонаповнення ЛШ.
Блокатори β-адренорецепторів зменшують вираженість симптомів ГКМП, здебільшого задишки та стенокардії, аж до їх зникнення.
Блокатори β-адренорецепторів підвищують у пацієнта толерантність до фізичного навантаження.
У разі призначення блокаторів β-адренорецепторів лікар титрує дозу цих фармакотерапевтичних засобів для досягнення у пацієнта частоти серцевих скорочень ≤65 уд./хв у стані спокою.
У разі непереносимості блокаторів β-адренорецепторів або наявності протипоказань до їх призначення пацієнтам із ГКМП призначають недигідропіридинові блокатори кальцієвих каналів (верапаміл або дилтіазем).
Діуретики, інгібітори АПФ та блокатори рецепторів ангіотензину ІІ пацієнту слід застосовувати з обережністю.
Пацієнтам з обструктивною гіпертрофічною кардіоміопатією та гострою гіпотензією, артеріальний тиск яких не реагує на парентеральне введення інфузійних розчинів, призначають фенілефрин або інший судинозвужувальний лікарський засіб (Ferri’s Clinical Advisor, 2022).
Гіпертрофічна кардіоміопатія: прогноз
У пацієнтів із ГКМП і супутньою мітральною регургітацією та діастолічною дисфункцією ЛШ можливе рецидивування серцевої недостатності.
Смертність пацієнтів із ГКМПؘ — 1–4%.
Найвища смертність реєструється у пацієнтів молодого віку з ГКМП (Basit H. et al., 2023).