Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Гіпоплазія емалі
Гіпоплазія емалі – Недостатній розвиток поверхневого шару (емалі) молочних або постійних зубів. Вкрай вираженою формою гіпоплазії емалі є аплазія – її повна відсутність. Виявляється зміною форми та зовнішнього вигляду зубів, наявністю білястих або депігментованих ділянок, борозенок, заглиблень, при аплазії – болючими відчуттями на різні подразники. Найчастіше гіпоплазія емалі веде до розвитку глибокого карієсу, пульпіту, формування неправильного прикусу.
Загальні відомості
Гіпоплазія емалі – це вроджена вада недорозвинення зуба або його тканин пов’язана з порушенням обміну речовин у плода. Аплазія емалі є крайнім виразом гіпоплазії і проявляється повною відсутністю емалевого покриття або відсутністю зуба.
Причини розвитку
Виникають гіпоплазії емалі через серйозні порушення обміну речовин в організмі плода. І основною причиною є або патологія закладок клітин зародка, або несприятливі фактори, що негативно впливають на плід.
Не цілком коректно твердження про те, що гіпоплазія емалі виникає лише через порушення мінерального обміну та ділянки гіпоплазії – це ніщо інше, як зона демінералізації. Якби це було основною причиною гіпоплазій емалі, то патологія була настільки поширена. На сьогоднішній день захворюваність постійно зростає, тому що шкідливі фактори починають діяти на зачатки зубів ще задовго до формування та народження плода. Висновки про те, що токсикози та інфекційні захворювання у вагітної призводять до аномалій розвитку плода, цілком обґрунтовані. Дослідження підтверджують, що аплазії емалі та інші аномалії зубів частіше зустрічаються у дітей, чиї матері перенесли під час вагітності на ГРВІ, краснуху, токсоплазмоз. Або якщо частина вагітності протікала з серйозними токсикозами. Недорозвинення емалі спостерігається у недоношених дітей та у дітей, які отримали травми під час пологів. Сприятливими факторами є енцефалопатії, атопічні дерматити, рахіт та інші порушення обміну кальцію.
Гіпоплазія емалі тією чи іншою мірою виявляється практично у половини дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. При цьому вона має системний характер і частіше спостерігаються ураження кількох зубів. Гіпоплазію емалі з глибокими змінами діагностують у 40% клінічно здорових дітей.
Гіпоплазія емалі діагностується на молочних та на постійних зубах, при цьому найчастіше вона зустрічається саме на постійних зубах, що веде до збільшення ризику захворювань зубів у старшому віці. Порушення емалевого покриття молочних зубів пов’язані із патологіями, що протікають в організмі жінки під час вагітності. Тоді як гіпоплазія емалі постійних зубів зумовлена порушеннями процесів обміну речовин в організмі дитини, що розвиваються, починаючи з 5-6 місяців життя. А оскільки захворювання в період першого року життя зустрічаються набагато частіше, ніж серйозні патології під час вагітності, відповідно гіпоплазія емалі постійних зубів превалює, що є серйозною проблемою.
Локалізація та групова приналежність зубів при гіпоплазії емалі залежить від того, в якому віковому періоді дитина перенесла захворювання, яке і стало головною патогенетичною ланкою. Так, захворювання, перенесені у перші місяці життя, призводять до гіпоплазії емалі ріжучого краю центральних різців та пагорбів шостих зубів. Це з формуванням даних зубів на 5-6 місяці життя дитини.
На 8-9 місяці відбувається формування других різців і іклів, і захворювання у віці ведуть до гіпоплазії емалі бічних різців і ріжучого краю іклів. Тобто порушення обміну речовин позначається на всіх зубах, які сформувалися до цього періоду. Але після повного прорізування зубів ділянки гіпоплазії перебувають у різному рівні, оскільки терміни формування зубів неоднакові.
Якщо захворювання викликають глибокі зміни в обміні речовин дитини або триває протягом тривалого часу, то ділянки гіпоплазії емалі спостерігаються по всій довжині коронки і на поверхні зуба. Нерівна структура емалі вказує на тривалість та хвилеподібність захворювань, перенесених у період формування зубів. Тяжкість перенесених захворювань позначається і на глибині змін емалі. Так, незначні патології можуть виявлятися лише меловидними плямами, а важкі захворювання можуть спричинити недорозвинення емалі до її аплазії.
При місцевій гіпоплазії емалі уражаються лише частина зубів. Зазвичай її виникнення пов’язані з локалізованими порушеннями обміну речовин поблизу зачатків постійних зубів. Запальні процеси у верхівці коренів молочних зубів сприяють виникненню місцевої гіпоплазії емалі. Такий вид гіпоплазії частіше зустрічається на малих корінних зубах, потім як їх зачатки розташовані між корінням молочних молярів.
Клінічні прояви
Системна гіпоплазія
Залежно від тяжкості, системна гіпоплазія емалі може проявлятися зміною кольору емалі, її недорозвиненням або повною відсутністю.
Зміна кольору емалі проявляється у вигляді симетричних білих плям різних форм, які розташовані на однойменних зубах. Крейдові плями виявляються на вестибулярній поверхні і не супроводжуються неприємними чи болючими відчуттями. Діагностичною ознакою є те, що зовнішній шар емалі на ураженій ділянці гладкий, блискучий і не змінює колір при взаємодії з барвниками. Протягом життя пляма не змінять ні кольору, ні форму.
Тяжкі прояви гіпоплазії частіше не помітні при звичайному огляді. Хвиляста, точкова та борозенчаста емаль проявляється після висушування поверхні. При ретельному огляді стоматологу стають помітні чергування невеликих валиків та заглиблень із незміненою емаллю. Найчастіше ця форма гіпоплазії проявляється у вигляді точкових заглиблень в емалі, що розташовуються на різному рівні. Спочатку ці ділянки мають нормальний колір, але в міру подальшого росту зуба ці ділянки поступово пігментуються. У деяких випадках гіпоплазія емалі проявляється у вигляді одиночної гіперпігментованої смуги на коронці зуба. Іноді ця борозенка досить глибока і відбувається помітне зменшення розміру коронки зуба у вигляді перехоплення, таку форму гіпоплазії називають борозенчастою. Дуже рідко спостерігається сходова гіпоплазія, коли на коронці зубів формується кілька борозенок. Але характерним є те, що навіть за важких форм таких гіпоплазій емалі, її цілісність не порушена.
Рідше за інші зміни зустрічається аплазія емалі на певній ділянці. При цьому больовий синдром формується при контакті з подразником та проходить після його усунення. Клінічно дана патологія проявляється відсутністю емалі на частині коронки зуба, але частіше на дні чашеподібного поглиблення або в борозенці, що охоплює коронку зуба. Часто при аплазії емалі є недорозвинення дентину. Це проявляється змінами форми зубів, характерною для цієї групи.
Зміни форми зубів при гіпоплазіях емалі
- Зуби Гетчинсона. При даній патології верхні центральні різці мають викруткоподібну або бочкоподібну форму. Їх розмір у шийки дещо більший, ніж у ріжучої поверхні і є півмісячна виїмка у ріжучого краю. Раніше вважалося, що цей симптом спостерігається тільки при вродженому сифілісі, проте пізніше встановили, що аномалія виникає і за інших причин.
- Зуби Пфлюгера. При цьому симптомі уражені перші моляри, розмір коронки у щоки більший, ніж у жувальної поверхні. Бугри недорозвинені, що надає зубам схожість із конусом.
- Зуби Фурньє. Клінічно виглядають так само, як і при симптомі Гетчісона, але без півмісячної виїмки.
Місцева гіпоплазія емалі.
Такі гіпоплазії виникають на постійних зубах через залучення в запальний процес зачатків зубів або внаслідок механічної травми зачатка, що розвиває. Клінічно цей тип гіпоплазій проявляється у вигляді білих або жовтувато-коричневих плям, а частіше у вигляді точкових заглиблень по всій поверхні. У деяких випадках емаль коронки зуба повністю або частково відсутня.
Гіпоплазії емалі зубів призводять до того, що мікроби агресивніше впливають на дентин, безперешкодно проникаючи в нього і викликаючи глибокий карієс. Другим серйозним ускладненням є ураження інших тканин зуба – цементу, дентину та пульпи, оскільки гіпоплазії емалі рідко протікають ізольовано. Багато дітей згодом формується неправильний прикус.
Лікування
Тактика лікування залежить від ступеня вираженості гіпоплазії, тому при одиночних плямах і неглибоких ураженнях емалі етіотропне лікування не проводиться. Проводять профілактику карієсу та приділяють більше уваги догляду за ротовою порожниною. Іноді, якщо плями розташовані на вестибулярній поверхні зубів, вони стають косметичним дефектом, оскільки добре видно під час розмови. Для їхнього усунення проводять пломбування композиційними матеріалами. Якщо присутні зміни емалі у вигляді точкових заглиблень і перехоплень, теж усувають за допомогою пломбування.
Яскраво-виражені дефекти емалі та дентину є показанням для ортопедичного лікування із встановленням металокерамічних коронок. Профілактикою гіпоплазії емалі є гармонійний розвиток дитини, щоб не допустити серйозних захворювань у період формування імунітету.