Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Гіповітаміноз Е

Гіповітаміноз Е

Гіповітаміноз E – це захворювання, спричинене нестачею вітаміну E. Патологія розвивається при недостатньому надходженні з їжею, порушенні всмоктування з кишківника, транспорту до тканин. Характеризується слабкістю та гіпотонією м’язів, гемолітичною анемією, розладами координації, зниженням пропріорецептивної чутливості, змінами менструального циклу та ослабленням потенції. Діагноз встановлюється на підставі клінічної картини та результатів дослідження крові на вміст вітаміну. Лікування включає корекцію раціону та прийом препаратів токоферолу.

Загальні відомості

Вітамін E – група хімічних сполук, що складається з 4-х токоферолів та 4-х токотрієнолів. Найчастіше термін «токоферол» використовується як синонім вітаміну E. Добова потреба дітей становить 6-8 МО, чоловіків – 10 МО, жінок – 8-9 МО, вагітних і матерів, що годують – 10-12 МО. При нестачі вітаміну розвивається гіповітаміноз. Клінічно проявлені форми вітамінної недостатності E зустрічаються рідко, проте згідно з лабораторними дослідженнями поширеність легкого гіповітамінозу становить 60-80%. Найбільш схильні до хвороб діти, вагітні та літні люди, а також жителі північних регіонів.

Гіповітаміноз Е

Причини гіповітамінозу E

Вітамін E не синтезується організмом. Його джерело – їжа. Високий вміст визначено у рослинній олії, пророслих пшеничних та кукурудзяних зернах, бобових культурах, яйцях, морепродуктах та зелені. Всмоктування вітаміну відбувається у тонкому відділі кишечника. Токоферол проникає в лімфатичні судини, за допомогою транспортних білків переходить у кров’яне русло та розноситься до органів. Вітамін є жиророзчинним, здатний накопичуватися в печінковій, м’язовій, нервовій та жировій тканині. Гіповітаміноз E розвивається, коли порушується надходження вітаміну до клітин. Причиною може стати:

  • Харчовий дефіцит вітаміну. Власних запасів токоферолу в організмі вистачає на 1-3 місяці, тому тимчасовий дефіцит у харчуванні компенсується. Гіповітаміноз можливий за тривалого голодування.
  • Зниження всмоктування. Вітамін абсорбується із тонкого кишечника разом із жирами. При целіакії, хворобі Крона, виразковому коліті та муковісцидозі виникає синдром мальабсорбції, засвоєння корисних речовин знижується.
  • Нестача жовчі. Для всмоктування токоферолу потрібна присутність жовчних кислот. Скорочення утворення жовчі чи неможливість її секреції в кишечник – одна з причин гіповітамінозу.
  • Порушення транспорту вітаміну. Токоферол переноситься по лімфатичних та кровоносних судинах за допомогою транспортних протеїнів. При зниженні їх кількості вітамін перестає надходити у тканини, проявляється гіповітаміноз.

Патогенез

Вступаючи в клітини, токоферол вбудовується у фосфоліпідний шар мембран, де виконує антиоксидантну функцію – гальмує перекисне окиснення ненасичених жирних кислот, приєднуючи неспарені електрони активних радикалів, що містять кисень. Завдяки цьому процесу мембрани клітин виявляються захищеними від дії вільних радикалів. Таким чином, гіповітаміноз E супроводжується дефіцитом антиоксидантів, руйнуванням клітинних мембран. Насамперед страждають міоцити та нейрони – клітини, які мають велику площу мембран та підтримують інтенсивні процеси окислення. Тому найбільш поширеними ознаками недостатності токоферолу є гіпотонія та слабкість м’язів, розлади рухів та чутливості.

Інші функції вітаміну – попередження гемолізу еритроцитів, участь у виробництві гемоглобіну, підтримання експресії генів, скорочення синтезу простациклінів ендотеліальними клітинами та тромбоксанів тромбоцитами. При гіповітамінозі порушується процес кровотворення, розвивається гемолітична анемія. Ушкоджуються тканини, клітини яких швидко оновлюються – печінки, нирок, чоловічих статевих залоз, зародка. Посилюється процес прикріплення тромбоцитів до внутрішніх стінок судин, що підвищує ризик атеросклерозу та тромбозу.

Симптоми гіповітамінозу E

Гіповітаміноз E клінічно дебютує м’язовою гіпотонією та слабкістю. Цей симптом поширюється на всі види м’язових волокон – скелетні та гладкі. Пацієнти відчувають млявість, у них знижується рухова активність, звичне раніше фізичне навантаження стає непосильним. Зменшується тонус гладкої мускулатури внутрішніх органів, у результаті уріджується пульс, частота серцевих скорочень і дихання, з’являються запори через погіршення перистальтики кишечника.

Поразка тканин нервової системи проявляється порушеннями координації, розладами мови, зниженням вібраційної та пропріорецептивної (внутрішньої м’язової) чутливості. Першими розпадаються складні рухові комплекси, не остаточно освоєні навички. Пацієнтам стає складніше писати, користуватися дрібними предметами, вимовляти довгі слова. Діти відстають у мовному та руховому розвитку, мають дефіцит маси тіла, слабкі фізично. У новонароджених гіповітаміноз E є причиною себореї та рахіту, у недоношених дітей – ретинопатії.

Симптом гіповітамінозу E – анемія. Її характерні ознаки – блідість, жовтушність шкіри та слизових оболонок, загальна слабкість, стомлюваність, задишка, судоми та перепади температури тіла. У жінок порушується менструальний цикл, при вагітності підвищується ризик невиношування, особливо на ранніх термінах. У чоловіків знижується потенція та репродуктивна функція. Токоферол необхідний для засвоєння вітаміну A, тому його недостатність провокує гіповітаміноз A, що виявляється випадінням волосся, «курячою сліпотою», сухістю шкіри та частими інфекційними захворюваннями.

Ускладнення

При тривалому гіповітамінозі E посилюються розлади з боку нервово-м’язової системи. Легкі порушення координації переростають в атаксію, рухи стають неточними, непослідовними, втрачається почуття рівноваги при стоянні та ходьбі. Знижується гострота зору, розвивається парез погляду внаслідок ураження мієлінової оболонки та задніх канатиків спинного мозку. Тривалий гіповітаміноз прискорює процеси старіння організму, збільшує ризик онкологічних захворювань та атеросклерозу. В експериментальних умовах на тваринах було доведено, що відсутність токоферолу призводить до атрофії насінників, розсмоктування плода, розм’якшення мозку, жирової інфільтрації та некрозу печінки.

Діагностика

Підозра на гіповітаміноз E виникає при розвитку атаксії, сенсорної та моторної нейропатії, дизартрії, гемолітичної анемії, невиношуванні вагітності, розладах зору. Також діагностика проводиться у рамках комплексного дослідження вітамінного профілю у маловагових новонароджених, вагітних, жінок у період лактації, пацієнтів із синдромом мальабсорбції, захворюваннями печінки, жовчного міхура та його проток. Постановкою діагнозу займаються лікарі-неврологи, неонатологи та гастроентерологи. Основними методами дослідження є:

  • Клінічний опитування. Пацієнти скаржаться на слабкість у м’язах, біль, поколювання та інші неприємні відчуття в кінцівках, слабкість, судоми. У розмові лікар уточнює особливості харчування, наявність захворювань органів шлунково-кишкового тракту.
  • Неврологічний огляд. Визначається знижений м’язовий тонус, у важких випадках дистрофія м’язів. Можлива хитка хода, незручність і неточність рухів, порушення рівноваги.
  • Аналіз крові. Дослідженню піддається плазма крові. За наявності гіповітамінозу показник вітаміну E у дітей та підлітків молодше 18 років – менше 3,8 мкг/мл, у дорослих – менше 5,5 мкг/мл.

Лікування гіповітамінозу E

При первинному гіповітамінозі E, спричиненому недостатнім вмістом вітаміну в їжі, проводиться корекція дієти. У раціон вводяться продукти, багаті токоферолами та токотрієнолами: кукурудзяна, соняшникова та оливкова олії, горох, квасоля, боби, вівсянка, гречка-ядриця, яйця, скумбрія, судак, горіхи, капуста та листові овочі. Додатково може бути призначений пероральний прийом вітаміну. Терапія вторинного гіповітамінозу, пов’язаного з порушенням всмоктування та транспорту токоферолу, ґрунтується на внутрішньом’язовому введенні вітаміну Е. Одночасно проводиться лікування супутніх захворювань системи травлення.

Прогноз та профілактика

При своєчасному лікуванні та відсутності ускладнень гіповітаміноз повністю усувається протягом 1-2 місяців. Прогноз сприятливий. Так як вітамін E міститься в багатьох продуктах, здоровим людям для профілактики його недостатності потрібне лише повноцінне харчування. Профілактичний прийом токоферолу у формі ліків показаний недоношеним дітям, вагітним, матерям під час лактації, пацієнтам із хворобами кишечника, синдромом мальабсорбції, порушеннями освіти та виведення жовчі.

That’s correct ! a free alientech kess v3 when you start your own remapping business with remap uk.