І тим не менше, гормональна перебудова, а потім і сам процес пологів дається більшості жінок нелегко. Навантаження на організм матері у період вагітності неймовірно збільшуються, це може спровокувати появу різних проблем.

Під час вагітності включається внутрішній механізм придушення імунітету. Плід і плацента починають виробляти особливі речовини та білкові фактори, які потрібні для того, щоб організм жінки не сприйняв дитини, як щось чужорідне. По суті, вони не допускають відторгнення плоду, але натомість імунний статус жінки дуже сильно слабшає. У цей період жінка особливо схильна до впливу інфекцій та вірусів.

У майбутньої мами інтенсивно відбувається перебудова організму. Лунають кістки тазу, через що нерідко відбувається утиск сідничного нерва і поява ішіасу. У більшості вагітних виникають розтяжки на стегнах, животі, грудях, спині. Розтяжки супроводжуються сверблячкою, больовими відчуттями, а в багатьох жінок сліди від них залишаються назавжди.

Через формування кісткової тканини плоду організм вагітної часто відчуває нестачу кальцію. Погіршується стан волосся, нігтів та зубів. Кістки жінки також стають більш крихкими, що може призводити до частих переломів. Нерідко вагітність супроводжується такими неприємними явищами як варикозне розширення вен, набряки, геморой, стрибки артеріального тиску.

Якщо жінка до цього страждала на хронічні захворювання, то вагітність цілком може спровокувати їх загострення. Але навіть у відносно здорової жінки під час виношування немовляти можуть розвинутися такі небезпечні хвороби, як цукровий діабет, панкреатит (через підвищену навантаження на підшлункову залозу), гіпертонія, ожиріння.

Опасності при родах

Навіть при ідеально протікаючій вагітності в процесі самих пологів можуть виникнути патології, які загрожують здоров’ю плоду та матері. Про опасность для дитини ми в цій статті говорити не будемо, розповімо тільки про основні проблеми, з якими може зіткнутися породілля.

Розриви промежини та піхви. Розриви можуть бути мимовільними або насильницькими, викликаними діяльністю лікарів. Невеликі розриви у процесі пологів неминучі, і вони не вважаються патологією. Насильницькі розриви можуть виникнути через використання акушерських щипців, вакуум-екстракцію плода. Іноді акушери роблять штучний розріз промежини, так звану перінеотомію або епізіотомію, щоб уникнути глибокого мимовільного розриву. Такі розрізи потім вшиваються і заживають набагато швидше і легше, ніж розриви.

Але в деяких випадках розриви можуть бути значними, це становить загрозу здоров’ю та життю жінки. Причинами мимовільних розривів зазвичай бувають стрімкі пологи у поєднанні з вузьким тазом або піхвою. Найчастіше мимовільні розриви піхви – це продовження розривів інших відділів родового каналу. Нерідко такі травми бувають дуже серйозними, особливо в тому випадку, якщо йдеться про розрив матки або її шийки. Подібні розриви можуть призвести до загибелі жінки та дитини. Розриви матки можливі, якщо жінка при попередніх пологах народжувала за допомогою кесаревого розтину або на матці є рубець від будь-якої іншої операції. При розриві матки родову діяльність негайно припиняють, вводять породіллі глибокий наркоз і виробляють потрібні медичні маніпуляції. У разі виникнення загрози розриву лікар проводитиме екстрене кесарів розтин, щоб врятувати матір і дитину.

Родові кровотечі. Цей вид патології може виникнути як під час пологів, так і в ранньому післяпологовому періоді. Він є серйозною загрозою і для жінки, і для плоду. Найчастіша причина кровотеч – проблеми, викликані станом плаценти. Існують ризики їх виникнення і при розриві матки, в тому випадку, якщо у жінки є хронічні запальні захворювання слизової матки, травми органів малого тазу (навіть «старі»), рубці на матці, міоми, порушення гормонального фону, ендокринні або серцево-судинні захворювання. , і навіть деякі патології нірок та печінки Нерідко причиною кровотечі при пологах бувають травми, перенесені під час виношування плоду або велику кількість попередніх абортів, пологів або викиднів.

Якщо кровотеча почалася, лікарі будуть робити все можливе, щоб урятувати життя породіллі і дитини. Через великі артерії їй будуть вливати препарати крові та спеціальні розчини, плазму чи еритроцитарну масу. Обов’язково слідкувати за артеріальним тиском, насиченням крові жінки кислородом, частотою серцевих скорочень.

Післяпологові кровотечі. Іноді кровотечі виникають досить пізно, протягом місяця після пологів. Це серйозне акушерське ускладнення, що нерідко призводить до загибелі жінки. Воно вимагає вжиття негайних заходів, у деяких випадках проводиться операція. Причинами пізніх кровотеч може бути зниження тонусу матки – гіпотонія, або його повна відсутність – атонія. Особливо небезпечна атонія, оскільки матка в цьому випадку не здатна скорочуватися і знаходиться практично у стані паралічу. Атонія викликає масивне кровотеча, що не піддається консервативної терапії.

Крім того, післяпологові кровотечі можуть бути викликані порушенням відділення плаценти. Якщо невеликий її фрагмент залишається у маткі, то він здатний викликати сильну кровотечу навіть через місяць після пологів при загальному доброму самопочутті жінки. У цьому випадку потрібна термінова госпіталізація та вишкрібання матки з метою видалення фрагментів плаценти.

У процесі пологів можуть статися і інші серйозні ускладнення, викликані фізіологічними особливостями та станом здоров’я конкретної жінки. Саме тому народжувати слід лише під наглядом досвідчених акушерів. Домашні пологи навіть при ідеальному перебігу вагітності дуже небезпечні – якщо щось піде не так, то за відсутності лікарів, потрібних препаратів та обладнання врятувати жінку буде дуже складно.