Навряд чи можна знайти хоч одну людину, яка б раз у житті не страждала від головного болю. Це, мабуть, найчастіша скарга, з якою пацієнти звертаються до лікаря. Наразі медицині відомо 45 захворювань, що супроводжуються головним болем тієї чи іншої інтенсивності та локалізації, та 150 типів найголовніших болів, інформує sutura.org.ua

У 1988 році Міжнародним товариством з головного болю було прийнято класифікацію, за якою головний біль поділяється на 13 основних типів. Перші 4 групи – це так звані первинні головні болі, з 5 по 11 групу – симптоматичні болі, що є наслідком якогось захворювання, 12 група – невралгічні болі і 13 група – некласифікований головний біль.

МігреньЦе повторюваний нападоподібний біль пульсуючого характеру. Зазвичай біль локалізується з одного боку голови (гемікранія) і триває до 4 годин і більше. У хворого виникає непереносимість сильних звуків, яскравого світла, можлива тошнота та рвота. Найчастіше мигрень зустрічається у жінок, що виникає у віці 10-30 років. За даними вчених, мігренню страждає приблизно 2-6% всього населення.

Причинами виникнення мігрені є порушення функцій мозку, але досі точно невідомо, яких саме. Встановлено, що під час нападу кров’яні судини дуже сильно розширюються, а в корі мозку виникає якась електрична активність. На жаль, лікуванню мигрень практично не піддається, простих знеболюючих для зняття нападу недостатньо.

Тензіонний біль або біль напругиНайпоширеніший вид болю. Він відчувається як стиснення, обмеженість чи тиск по всій окружності голови, може виникати відчуття надмірного напруження м’язів очних ямок та лоба, при цьому розслабити їх неможливо. Іноді біль віддає у виски, шию, обличчя та плечі. Тривалість болю напруги може варіювати від півгодини до кількох днів, найбільш інтенсивним він стає до вечора.

Причиною таких болів може бути спадковість, надмірний стресс, як психоемоційний, так і фізичний, підвищена тривожність. Епізодичні тензіонні болі легко знімаються простими знеболюючими засобами, якщо біль носити хронічний характер, медикаменти повинен назначити лікаря.

Кластерний або пучковий більНим страждає близько 1% населення Землі, причому 80% хворих – чоловіки. Цей тип болю відомий ще й як «чоловіча мигрень». Його характерні ознаки – висока інтенсивність, муки, виникає він зазвичай з одного боку голови і повторюється кілька разів на день. Біль виникає раптово, звичайно в області ока, а сила його може бути настільки велика, що під час нападу навіть спляча людина прокидається. Тривалість нападу – від 15 хвилин до 3 годин, при цьому біль може супроводжуватися почервонінням очей, сльозотечею, набряком повік, закладеністю носа. Причини виникнення кластерних болів невідомі, але є версія про їхнє сосудове походження. Пучковий біль практично не лікується.

Болі, не пов’язані зі структурним ураженнямУ цю групу входять рідкісні форми головного болю:

  • ідіопатичний головний біль – різкий стріляючий біль, що триває буквально на долю секунди, його походження до кінця не з’ясовано;
  • головний біль від переохолодження, пов’язаний з будь-яким холодовим подразником;
  • головний біль від кашлю або фізичного перенапруження.

Всі ці види болю ніколи не супроводжуються іншими симптомами і мають доброякісний характер.

Наступна велика група головного болю – це симптоматичні головні болі, викликані різними порушеннями чи захворюваннями. І при їх появі обов’язково потрібно звернутися до лікаря!

Головний біль, пов’язаний з травмою головиМоже бути як гострим, що виявляється безпосередньо в моменти травми, так і хронічним, що виникає приблизно через дві тижні після травми. Головний біль, що з’явився через три місяці після ЧМТ, на думку лікарів, із травмою пов’язань не буває. Специфічних ознак травматичного головного болю немає, не впливає на його інтенсивність і тяжкість травми, але зате сама травма може спровокувати виникнення мігрені, болю напруги.

Головний біль, пов’язаний із сосудовими розладамиМоже виникати при ураженнях судин головного мозку та шиї: підвищення або зниження артеріального тиску, інсульт, порушення роботи судинної системи, нетравматичного внутрішньочерепного крововиливу, аневризми, артеріїту, тромбозі і т. д. При зміні тиску головні болі зазвичай тиснуть потиличній області або в області перенісся. Гострі порушення мозкового кровообігу характеризуються тривалим, до кількох тижнів, сильним головним болем.

Відмінною особливістю такого болю, і на це необхідно звертати увагу, чи є його поєднання з іншими симптомами сосудового походження – шумом у вухах і голові, запамороченням, зміною пульсу та сердечного ритму, артеріального тиску, розладом свідомості.

Головний біль, пов’язаний із позасудинними черепними розладами Найчастіше цей тип головного болю викликаний появою внутрішньочерепних утворень. У міру збільшення опухоли, вона відтісняє мозкову тканину, збільшуючи тиск усередині черепної коробки. Подразнення рецепторів призводить до того, що виникають постійні головні болі з наростаючою інтенсивністю. Один із показників того, що біль викликаний опухолою – він частіше з’являється у ранкові часи і супроводжується рвотою. На тлі виникнення періодичного болю може початися зниження ваги, судомні напади.

Головний біль, пов’язаний із вживанням певних речовин. Яскравий приклад такого болю – похмільний синдром, але він може бути викликаний і зловживанням різних видів ліків або відмовою від них (наркотична ломка).

Інфекційний головний біль Причинами цього болю є небезпечні інфекційні або бактеріальні захворювання, такі як енцефаліт, менінгіт, вирусні інфекції. При менінгіті біль поширюється по всій поверхні черепа і має високу інтенсивність. Паралельно виникає тошнота, підвищена чутливість до світла та гучних звуків та напруженість м’язових волокон в області затилиці. Головний біль, спричинений енцефалітом, також може мати наростаючий характер, при цьому він локалізується на різних ділянках голови. Головний біль може виникати навіть при звичайному ГРВІ, пов’язаному з інтоксикацією організму, що відбувається під впливом хвороботворних мікроорганізмів і вірусів.

Головний біль, пов’язаний із метаболічними порушеннями Виникає на тлі гіпоглікемічних станів або при гострій гіпоксії, наприклад, у високогір’ї внаслідок набряку легенів. Нерідко головний біль виникає при анемії, викликаній зниженням рівня гемоглобіну.

Головний або лицевий біль, викликаний патологією черепа або лицьових структурЦей тип болю є досить поширеним і може бути викликаний захворюваннями шиї, вух, носа, очей, придаткових пазух, зубів, порожнини рота і т.д. Зазвичай поєднується з іншими симптомами захворювання. Наприклад, при синуситі біль супроводжується закладеністю носа, гнійними виділеннями, лихоманкою.

Краніальні невралгії, невропатії Невралгічні головні болі можна легко відрізнити за деякими характерними ознаками: наявністю нападів та їх серійністю, невеликим інтервалам, іррадіацією по ходу нервних стволів та острого характеру самого болю.

Некласифікований головний біль

Який би тип болю ви в собі не виявили, пам’ятайте, що правильний діагноз може поставити лише лікар. Не займайтеся самолікуванням, у деяких випадках, наприклад, при найголовніших болях, пов’язаних із сосудовими розладами, зволікання у прямому сенсі може коштувати життя.