Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Гострий бактеріальний кон’юнктивіт
Етіологія
Бактеріальний кон’юнктивіт викликається численними бактеріями. Симптомами є гіперемія, сльозотеча, роздратування і відокремлюване. Діагноз встановлюється клінічно. Лікування полягає у використанні місцевих антибіотиків, посилюється системними антибіотиками в більш важких випадках.
Більшість бактеріальних кон’юнктивітів є гострими; хронічні бактеріальні кон’юнктивіти пов’язані з хламідіями (у тому числі трахома та кон’юнктивіт із включеннями у дорослих) і зрідка Moraxella.
Бактеріальний кон’юнктивіт зазвичай викликається Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus sp. або менш часто Chlamydia trachomatis (див. нижче «Кон’юнктивіт з включеннями у дорослих»), Neisseria gonorrhoeae викликає гонококовий кон’юнктивіт, який зазвичай є результатом статевого контакту з особою з урогенітальною інфекцією.
офтальмии новонароджених (див. також стор . 3028) – це кон’юнктивіт, який виникає у 20-40% народжених дітей, які пройшли через інфікований родовий канал. Дане захворювання може бути пов’язане з материнською гонококової або хламідійної інфекцією.
Симптоми, ознаки та діагностика
Симптоми зазвичай монолатеральною, але часто поширюються на друге око протягом декількох днів. Мається гнійне відокремлюване.
Кон’юнктива повік і очного яблука інтенсивно гіперемована і набрякла. Зазвичай відсутні петехіальні субкон’юнктивальні крововиливи, хемоз, набряк повік і збільшені предушние лімфатичні вузли.
При гонококковом кон’юнктивіті у дорослих симптоми розвиваються через 12-48 годин після впливу. Є виражений набряк повік, хемоз і гнійний ексудат. До рідкісних ускладнень відносяться виразка рогівки, абсцес, перфорація, панофтальміт і сліпота.
офтальмии новонароджених в результаті гонококової інфекції проявляється через 2-5 днів після пологів. Симптоми офтальмии новонароджених в результаті хламідійної інфекції проявляються через 5-14 днів. Симптоми двосторонні, є виражений сосочковий кон’юнктивіт з набряком століття, хемозом і слизисто-гнійним виділенням.
Повинні бути зроблені мазки і бактеріальні посіви при виражених симптомах, у хворих зі зниженим імунітетом, при безуспішною первинної терапії і за наявності факторів ризику (наприклад, після пересадки рогівки, при екзофтальмі внаслідок хвороби Грейвса). Мазки і зскрібки з кон’юнктиви повинні бути досліджені мікроскопічно і пофарбовані за Грамом для ідентифікації бактерій і по Гімзою для ідентифікації характерних тілець, включених до базофильную цитоплазму епітеліальних клітин при хламідійної кон’юнктивіті.
Лікування
Бактеріальний кон’юнктивіт є дуже контагіозним, тому повинні бути виконані всі стандартні заходи для попередження поширення інфекції (див. стор 706).
Якщо не підозрювали ні гонококкоЛ вая, ні хламідійна інфекція, біль ^ шінство клініцистів лікують кон’юнктивіт 10 днів 0,5% краплями моксифлоксацину 3 рази на добу, або іншим фторхінолоном, або триметопримом /поліміксином У 4 рази на добу. Низька ефективність лікування через 2-3 дня вказує на те, що захворювання має вірусну або алергічну природу або є резистентність бактерій до призначеного лікування. Посів і дослідження чутливості до антибіотиків визначають подальше лікування.
Гонококовий кон’юнктивіт у дорослих вимагає однієї дози цефтріаксону 1 г внутрішньом’язово або ципрофлоксацину по 500 мг 2 рази на добу протягом 5 днів. Додатково до системного лікування можуть бути використані бацитрацин по 500 одиниць /г або 0,3% очна мазь гентаміцину, застосовувані в уражене око. Мають бути проліковані також статеві партнери. Таккак хворих з гонореєю часто мається хламідійна урогенітальна інфекція, хворі повинні також отримувати одну дозу в 1 г азитроміцину або доксациклін по 100 мг 2 рази на добу протягом 7 днів.
офтальмии новонароджених запобігається використанням крапель нітрату срібла або еритроміцину при народженні. Інфекції, що не були вилікувані таким чином, вимагають системної терапії. При гонококової інфекції призначається цефтріаксон по 25-50 мг /кг внутрішньовенно або внутрішньом’язово 1 раз на день протягом 7 днів. Хламідійна інфекція лікується еритроміцином по 12,5 мг /кг 4 рази на добу протягом 14 днів. Повинні бути також проліковані батьки.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.