SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

ГРВІ у дітей

ГРВІ у дітей – гостре запальне ураження слизових оболонок дихальних шляхів, що викликається різними типами респіраторних вірусів. ГРВІ у дітей може супроводжуватися загальним нездужанням, лихоманкою, болем у горлі, нежиттю, кашлем, головним, м’язовим та суглобовим болем, кон’юнктивітом, розладами випорожнень. Діагноз ГРВІ дітям ставиться на підставі клінічних проявів та огляду, результатів лабораторних досліджень. Лікування ГРВІ у дітей включає режим, дієту, противірусну, жарознижувальну, десенсибілізуючу, дезінтоксикаційну терапію.

Загальні відомості

ГРВІ у дітей (гострі респіраторні вірусні інфекції) – група вірусних захворювань, що супроводжуються запаленням різних відділів дихального тракту та інтоксикаційним синдромом. У педіатрії частку ГРВІ припадає 90% від загальної кількості інфекційних захворювань у дітей. Найчастіше на ГРВІ хворіють діти від 3 до 14 років, особливо початківці відвідувати дошкільні та шкільні заклади, що пов’язано з появою великої кількості контактів.

ГРВІ у дітей має тяжчий перебіг і нерідко ускладнюється приєднанням бактеріальної інфекції та загостренням хронічних захворювань. Часті ГРВІ сприяють зниженню захисних сил організму та хронізації запальної патології ЛОР-органів, дихальних шляхів, серця, нирок, суглобів, нервової системи; привертають до алергізації та формування бронхіальної астми, затримують фізичний та психомоторний розвиток дитини.

ГРВІ у дітей

Класифікація ГРВІ у дітей

ГРВІ у дітей розрізняються за етіологією (грип, парагрип, аденовірусна, риновірусна, респіраторно-синцитіальна інфекція); за клінічною формою (типові та атипові); за течією (неускладнені та ускладнені); по тяжкості (легкі, середньоважкі та важкі).

Залежно від клінічної форми ураження респіраторного тракту ГРВІ у дітей може виявлятися як риніт, ринокон’юнктивіт, отит, назофарингіт, ларингіт (включаючи синдром хибної крупи), трахеїт.

Причини ГРВІ у дітей

ГРВІ у дітей можуть викликатись РНК-геномними вірусами грипу (типів A, B, C), парагрипу (4-х типів), PC-вірусом, риновірусами (> 110 серотипів) та реовірусами; а також ДНК-геномними аденовірусами (> 40 серотипів). Частина ГРВІ у дітей може бути обумовлена ​​ентеровірусами (ЕСНО, типу Коксакі), коронавірусами, метапневмовірусом, бокавірусом.

Всі збудники ГРВІ у дітей мають високу контагіозність, передаються від хворої людини, як правило, повітряно-краплинним шляхом (з крапельками слини та слизу), рідко – контактно-побутовим шляхом. Схильність дітей до частим ГРВІ визначається незрілістю захисних реакцій – втратою пасивного материнського та недостатнім рівнем набутого імунітету, відсутністю попереднього імунологічного досвіду, наявністю високого рівня контактів із різноманітними інфекційними агентами. Після перенесеної ГРВІ у дітей не формується тривалий стійкий імунітет, відсутня перехресна захисна реакція до інших типів респіраторних вірусів. Дитина може перехворіти на ГРВІ від 3 до 8 разів на рік. Діти, що часто хворіють, схильні до ГРВІ практично щомісяця, в дитячій популяції складають від 15% до 50%.

Пік захворюваності на ГРВІ у дітей припадає на холодну пору року (жовтень-квітень). До факторів, що сприяють частій захворюваності на ГРВІ, належать несприятливий перинатальний розвиток, наявність у дітей внутрішньоутробної персистуючої інфекції, алергічної та соматичної патології, погана екологічна обстановка.

Патогенез ГРВІ у дітей

Збудники ГРВІ проникають в епітеліальні клітини слизових оболонок верхніх відділів дихального тракту і, розмножуючись, викликають у них дистрофічні та запальні зміни. Різні види респіраторних вірусів мають переважну тропність до епітелію певних ділянок дихального тракту. Для вірусу парагрипу найбільш характерним є ураження слизової оболонки гортані; для аденовірусу – слизової носоглотки із залученням кон’юнктиви очей та лімфоїдних утворень; для РС-вірусу – запалення слизової дрібних та середніх бронхів; для грипу – ураження трахеї, а риновірусної – носової порожнини.

Проникнення віріонів у кровотік супроводжується загальнотоксичним та токсико-алергічним синдромом, пригніченням реакцій клітинного та гуморального імунітету. Для деяких ГРВІ у дітей (наприклад, грипу, аденовірусної інфекції) характерна тривала персистенція у латентному стані у лімфоїдній тканині або різних органах. Зниження місцевого імунітету при ГРВІ у дітей сприяє активізації умовно-патогенної бактеріальної флори та призводить до посилення запального ураження дихальних шляхів.

Симптоми ГРВІ у дітей

Тяжкість клінічної картини ГРВІ у дітей визначається ступенем вираженості загальнотоксичного синдрому та катаральних явищ. Про особливості перебігу грипу у дітей можна прочитати тут.

Парагрип у дітей

Парагрип має інкубаційний період близько 2-4 діб; характеризується гострим початком, помірною лихоманкою, слабовираженою інтоксикацією та катаральним запаленням. Дитині турбують осиплість голосу, біль у горлі та за грудиною, завзятий сухий та грубий кашель, нежить із слизово-гнійними виділеннями. На 2-3 день на ГРВІ температура піднімається до 38-38,5ºC. У дітей 2-5 річного парагрип часто проявляється раптовим розвитком помилкового крупа – гострого стенозу гортані з «гавкаючим» кашлем, хриплячим голосом і галасливим диханням. У ранньому віці можливий розвиток обструктивного бронхіту. Тривалість неускладненої форми ГРВІ, спричиненої вірусом парагрипу у дітей, трохи більше 1-1,5 тижнів.

Аденовірусна інфекція у дітей

Аденовірусна інфекція у дітей має тривалий, часто хвилеподібний перебіг. Гострий початок ГРВІ у дітей проявляється познабуванням, лихоманкою, головним болем, млявістю, помірною закладеністю носа, вираженим кашлем та нежиттю з рясним ексудативним компонентом (серозним, серозно-гнійним).

Перебіг ГРВІ у дітей часто супроводжується болем у горлі та явищами фарингіту, тонзиліту з набряком мигдаликів та фібринозними накладеннями, а також кон’юнктивітом із рясною сльозотечею, болем у очних яблуках; збільшенням та хворобливістю підщелепних та шийних лімфовузлів. При аденовірусній інфекції можливі ускладнення у вигляді пневмонії, отитів, гнійних синуситів, ураження нирок.

Респіраторно-синцитіальна інфекція у дітей

Тривалість інкубаційного періоду РС-вірусної інфекції від 3 до 7 діб, клінічні прояви залежать від віку дитини. У дітей старшого віку РС-інфекція протікає зазвичай легко, на кшталт гострого катару верхніх дихальних шляхів, без вираженої інтоксикації, іноді з підвищенням температури до субфебрильних значень. Відзначається сухий кашель, біль за грудиною, мізерні виділення з носа.

У дітей раннього віку при ГРВІ з’являються симптоми ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіоліту з бронхообструктивним синдромом): приступоподібний нав’язливий кашель з виділенням густого, в’язкого мокротиння, часте шумне дихання з експіраторною задишкою. У дитини відзначається зниження апетиту, порушення сну, блідість шкірних покривів, ціаноз носогубного трикутника.

Тривалість ГРВІ у дітей у більшості випадків не менше 10-12 днів, іноді можливий затяжний рецидивуючий перебіг. Ускладнення РС-інфекції пов’язані з приєднанням бактеріальної інфекції та розвитком отиту, синуситу, пневмонії (особливо у новонароджених та недоношених дітей).

Риновірусна інфекція у дітей

Риновірусна інфекція у дітей починається із загального нездужання, іноді – субфебрильної температури; супроводжується сильною закладеністю носа з чханням та рясними водянисто-серозними виділеннями (ринореєю), першінням у горлі, сухим кашлем. Через постійні виділення у дитини спостерігається мацерація шкіри навколо носових ходів. Можливі герпетичні висипання на губах та напередодні носа, рясна сльозотеча, втрата нюху та смаку. Ускладнення мало виникають.

Ускладнення ГРВІ у дітей

ГРВІ у дітей може супроводжуватися специфічними (вірус-асоційованими), бактеріальними та неспецифічними ускладненнями. До специфічних ускладнень ГРВІ у дітей можна віднести фебрильні судоми, геморагічний синдром, синдром Рея, у ранньому віці – гострий стеноз гортані, облітеруючий бронхіоліт, нейротоксикоз, менінгоенцефаліт, полірадікулоневрит, міокардит, гемолітико-уремічний синдром.

Приєднання бактеріальної мікрофлори при ГРВІ у дітей небезпечне розвитком бронхіту, пневмонії та набряку легенів, гаймориту, фронтиту, середнього отиту, паратонзилярного та заглоточного абсцесу, мастоїдиту та отоантриту, гнійного лімфаденіту, менінгіту, ревматичної ліхорадети.

Неспецифічними ускладненнями ГРВІ є загострення хронічної респіраторної патології (бронхіальної астми, муковісцидозу, туберкульозу) та соматичних захворювань (сечовидільної системи, ревматизму), що є у дітей.

Діагностика ГРВІ у дітей

ГРВІ у дітей діагностується за клінічною картиною та результатами фізикального огляду з урахуванням епідеміологічних даних. Рання та ретроспективна лабораторна діагностика того чи іншого типу ГРВІ у дітей включає експрес-методики: МФА та ПЛР, а також вірусологічний метод та серологічні реакції (РСК, ІФА, реакція нейтралізації) у парних сироватках крові.

Диференціальний діагноз ГРВІ у дітей проводять із продромальним періодом кору, катаральними провісниками бронхіальної астми, різних форм менінгіту, крупозної пневмонії, дифтерії.

Лікування ГРВІ у дітей

Лікування більшості ГРВІ у дітей проводиться вдома під наглядом педіатра та має загальні принципи: ізоляцію дитини, дотримання постільного режиму та зниження фізичного навантаження, рясне тепле питво та адекватну дієту, забезпечення вільного доступу свіжого повітря, застосування етіотропних, симптоматичних та патогенетичних засобів. Показанням до госпіталізації є: тяжкий та ускладнений перебіг ГРВІ (особливо грипу та аденовірусної інфекції), ранній вік дітей (новонароджені та недоношені), гострий стеноз гортані, супутня хронічна бронхолегенева, ниркова та серцево-судинна патологія.

Залежно від характеру та вираженості симптоматики ГРВІ дітям призначаються жарознижувальні (парацетамол, ібупрофен), десенсибілізуючі (хлоропірамін, клемастин, лоратадин), дезінтоксикаційна терапія. При ринітах із утрудненим диханням інтраназально використовуються судинозвужувальні краплі, проводиться тубус-кварц; при болі у горлі дітям призначаються полоскання настоями ромашки, шавлії, евкаліпта; при сухому кашлі – відхаркувальні препарати (настій термопсису, мукалтин, бромгексин, амброксол), інгаляції. При поразці очей необхідні промивання антисептичними розчинами, інстиляції крапель.

На ранніх термінах ГРВІ у дітей використовуються противірусні засоби: препарати інтерферону (інтраназально та у свічках), препарат на основі антитіл до гамма-інтерферону людини, уміфеновір, протигрипозний – глобулін. Антибіотики показані лише при виявленні бактеріальних ускладнень ГРВІ у дітей.

Прогноз та профілактика ГРВІ у дітей

Прогноз більшості випадків ГРВІ у дітей є сприятливим. При важких ускладнених формах і ранньому віці хворого можливий розвиток загрозливих для життя станів: набряку легень, гострого стенозу гортані III-IV ступеня та ін.

Заходами профілактики ГРВІ у дітей є дотримання санітарно-гігієнічного режиму (часті та регулярні провітрювання, кварцювання, вологе прибирання, ретельне миття рук, карантинні заходи, ізоляція хворого); підвищення загальної резистентності організму (загартовування, заняття спортом, достатнє питво, повноцінне харчування, прийом імуномодуляторів); вакцинація проти грипу