Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Як будуть лікуватися українці з 1 квітня. Лікування всієї батьківщини по телефону
З 1 квітня починається перший етап медреформи, прийнятої осенью. Тепер із терапевтами та педіатрами потрібно буде укладати договори про співробітництво. Після цього вони набудуть статусу вашого (і не тільки) “сімейного лікаря”, передає sutura.org.ua
У кого із сімейних лікарів виявиться більше пацієнтів – тій буде заробляти більше грошей. Так, на перший погляд красиво, звучить головна думка цього нововведення.
Сьогодні, напередодні набрання чинності медичною реформою, ми нагадуємо про її головні нововведення, які начну впроваджувати з 1 квітня.
Як вибрати лікаря
Головним перевагою реформи у МОЗ називають право вибору лікаря. Якщо раніше діяв географічний принцип, коли за певною адресою закріплювався дільничний, то тепер пацієнт може обрати лікаря на свій розсуд – хоч з лікарні за місцем проживання, хоч із сусіднього району чи міста.
Важливо: заклад, у якому працює обраний вами лікар, повинен бути підключений до системи “Електронне здоров’я” (про це має свідчити спеціальна наклейка).
Таким чином, за задумом реформаторів, пацієнти зможуть підшукати собі найкращий варіант, а не покладатися на волю випадку – пощастити з дільничним чи ні.
Вибирати лікаря пацієнт може за своїм бажанням і будь-якими способами – за електронною базою eHealth, за рекомендаціями, уподобаннями та іншими параметрами.
Надалі пацієнт може відвідувати обраного лікаря, а Національна служба здоров’я стане перераховувати цьому фахівцю належні бюджетні кошти, які становлять близько 400 гривень на людину на рік.
Як підписати договір
Щоб підписати документ, пацієнт повинен прийти до медустанови, де приймає обраний лікар з паспортом та ідентифікаційним кодом. Для дітей потрібне свідоцтво про народження.
Лікар, медсестра або ресепшіоніст спочатку заносять дані до електронної системи.
Щоб переконатися, що декларацію підписує реальна людина та виключити будь-які спроби мошенництва, запроваджено підтвердження за допомогою СМС-коду, який надходитиме на номер вашого мобільного телефону.
Після введення даних пацієнт отримує СМС з кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа медустанови вводити до системи “Електронне здоров’я” для підтвердження.
Якщо у вас немає мобільного – не проблема: для підтвердження уповноважена особа медустанови сфотографує чи відсканує оригінали документів, щоб долучити їх до декларації в електронній системі.
Далі в лікарні роздруковують із системи “Електронне здоров’я” копію декларації для перевірки. Поважно перевірте всі свої дані. Якщо ви помітили помилку – скажіть про це. Декларацію роздруковувати доти, доки всі помилки не будуть виправлені.
При цьому в МОЗ говорять, що декларація не є юридичним документом і не підписується “раз і назавжди”: будь-якої миті ви можете вкласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром або сімейним лікарем.
У такому разі не треба відміняти попередню декларацію – достатньо просто вкласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі.
За договором кожен лікар буде зобов’язаний надавати такі послуги:
– спостереження за станом здоров’я;
– постановка діагнозу та лікування найпоширеніших хвороб, відруєнь та травм;
– за потреби направлення до вузького спеціаліста;
– допомога при гострому розладі фізичного чи психічного здоров’я;
– виявлення потенційних ризиків для здоров’я та навчання пацієнта правилам здорового способу життя;
– видача лікарняних та інше.
Лікарі стануть перебірливими?
Ідея Моз відкриває для популярних лікарів як би райдужні перспективи. Якщо до лікаря припишеться дві тисячі пацієнтів, то він зможе отримувати 800 тисяч гривень на рік або майже 67 тисяч гривень на місяць. Нараховувати гроші за пацієнтів лікарям будуть вже з 1 липня.
До речі, після досягнення порога за кількістю пацієнтів, лікар має право відмовити вас у підписанні договору. Це перша проблема – добрих лікарів може фізично не хватити на всіх. І це теоретично може породити корупцію: хабарі за те, щоб потрапити до списків до “доброго лікаря”.
Гранична навантаження на сімейного лікаря встановлена у розмірі 1,8 тисячі пацієнтів, на терапевта — 2 тисячі, на педіатра — 900.
Крім того, “хороші” лікарі також можуть виявитися перебірливими у виборі пацієнтів. Так, голова благодійної організації “Здоров’я українського народу” Сергій Сошинський наводив приклад Канади, де медики не брали дітей до 5 років і пацієнтів віком від 55 років, оскільки вони за статистикою хворіють більше за інших громадян.
Ще одна проблема, якої варто чекати від “хороших” лікарів – це їхнє право вирішувати, їхати на визов до хворого. Голова Моз Уляна Супрун неодноразово заявляла, що залишкове рішення про виїзд приймає сімейний лікар.
Неважко здогадатися, що кількість особистих зустрічей лікаря з пацієнтом у гострій фазі захворювання буде зведена до мінімімуму, ограничившись консультаціями по телефону. Особливо якщо прийняти гіпотезу, що у “доброго” лікаря буде дві тисячі хворих.
Зазначимо, що до недавньої години викликати лікаря додому не мало проблем. Зараз же, ще до набуття чинності медреформи, дільничні у Києві перестали приходити навіть до дітей з гострими формами простудних захворювань – пропонують викликати “швидку”.
Провінція без лікарень
Інша проблема полягає у наступному. Одна з декларованих цілей цього кроку реформи – відсіяти фахівців, яким не довіряють пацієнти, та поохотити тих лікарів, до яких реально йдуть за лікуванням.
Експерти, побоюються, що реформа матиме зворотній ефект: зменшити кількість доступних лікарів та лікарень в Україні.
“Поганим” лікар може виявитися, якщо у нього буде недостатньо пацієнтів. Це автоматично ставить на межу виживання невеликі провінційні лікарні, у яких елементарно не вистачатиме хворих.
Тому є опасність, що багато лікарень просто закриються, а їх пацієнти – переважно пенсіонери і діти змушені будуть домовлятися з лікарями за десятки кілометрів від них.
Ще один фактор проблем у провінційних лікарень – не всі вони підключені до електронної системи охорони здоров’я. Це означає, що там якусь годину навіть технічно не можна буде вибрати сімейного лікаря.
Враховуючи децентралізацію, за якою технічне забезпечення лікарень – головна біль місцевої влади – багато медустанов можуть так і не дочекатися необхідних технічних інновацій для підключення до системи.
Підключені установи можна дізнатися на спеціальній наклейці, на якій написано: “Тут можна обрати свого лікаря”.
Щоправда, у Міністерстві охорони здоров’я кажуть, що формально перехідний період триватиме до 2020 року, тому пацієнти протягом усього цього терміну можуть ходити до лікаря за старою схемою.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!