Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Як інфекція впливає на інтелект
Англієць Френсіс Бекон, першим висунувши ідею створення інтелектуальних тестів, вважав, що розумові здібності передаються від батьків до дітей. Однак на сьогоднішній день доведено, що крім генетики на рівень IQ впливають безліч факторів: вік, харчування, соціальна среда. На думку дослідників з Орхуського університету та Університету Копенгагена, інтелект людини також залежить від кількості перенесених нею інфекційних захворювань.
Група данських учених з’ясувала, що хвороби, викликані проникненням в організм патогенних мікробів, вірусів і пріонів, можуть негативно впливати на когнітивні здібності людей, що виражається у зниженні показника їх IQ. Результати дослідження опубліковані у науковому журналі PLOS ONE.
Дослідники довели, що чим більше людина перенесла інфекційні захворювання, тим сильніше падає його коефіцієнт інтелекту.
У дослідженні, що фінансується Медичним фондом Стенлі, Європейським дослідницьким радою та Фондом Лундбека, взяли участь 190 тис. чоловіків-призовників з Данії, які народилися між 1976 та 1994 роками. Рівень IQ випробовуваних вимірювався з 2006 по 2012 рік. При цьому 35% призовників раніше перенесли інфекційні хвороби та були госпіталізовані.
“Наше дослідження показує взаємозв’язок між госпіталізацією внаслідок інфекції та зниженням рівня IQ на 1,76 пункту, – упевнений Майкл Ерікссон Бенрос, автор дослідження. – У людей з п’ятьма і більше випадками госпіталізації внаслідок інфекції показник IQ опустився на 9,44 пункту нижче за середній.
Таким чином, дослідження показало чітку взаємозв’язок між числом інфекційних захворювань та впливом на когнітивні здібності людини, які тим сильніші, чим ближче за годиною була остання інфекція і чим сильнішою вона була”.
Крім того, дослідники встановили, що чим тривалішими і серйознішими проходили інфекційні захворювання у випробовуваних, тим нижчим у них був коефіцієнт інтелекту. Вчені вважають, що найсильніший вплив на когнітивні здібності надають інфекції головного мозку – вірусний енцефаліт та вірусний менінгіт. Однак і інші інфекційні захворювання – шкірні, шлункові, сечостатеві, – які вимагають негайної госпіталізації пацієнта, також можуть зменшити рівень IQ.
Інфекційні захворювання впливають на мозок людини як безпосередньо, так і через периферичні запалення.
Раніше було доведено, що інфекції можуть викликати депресію та шизофренію, а також негативно впливати на когнітивні здібності хворих на деменцію – набуте здивування. Данські дослідники першими показали, що інфекції негативно позначаються на роботі головного мозку та розумових здібностях здорових людей.
“Для нас очевидно, що всі види інфекцій негативно впливають на головний мозок. Тому важливо проводити більше досліджень з вивчення механізмів, що лежать в основі взаємозв’язку між імунною системою людини та її психічним здоров’ям” – каже Майкл Ерікссон Бенрос.
Отримані результати свідчать про те, що реакція імунної системи на інфекції може негативно впливати на роботу головного мозку та, отже, на інтелект людини. Проведені раніше експерименти над тваринами також показали, що імунна система здатна чинити негативний вплив на когнітивні здібності.
“Імунна система так сильно впливає на мозок людини, що її когнітивні здібності виявляються зниженими навіть через багато років після одужання” – резюмував Майкл Ерікссон Бенрос.
Вчені, що проводили дослідження, сподіваються, що отримані результати слугуватимуть стимулом до подальшого вивчення можливого впливу імунної системи на розвиток психічних розладів. На думку експертів з Орхуського університету та Університету Копенгагена, це зможе покращити методи лікування пацієнтів, уражених інфекційними захворюваннями.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!