Всі ми знаємо, що споживання надто великої кількості солі вредне для здоров’я. Але як зрозуміти, що її “багато”?

Столова сіль, яку ми додаємо в їжу, містять натрій. Натрій, якщо його регулярно вживати у великих кількостях, може спровокувати низку серцево-судинних захворювань, включаючи гіпертонію, інформує sutura.org.ua

ВООЗ затвердила норму натрію на день: не більше 2 г на день, що відповідає близько 5 г солі. В Американській асоціації з вивчення захворювань серця дозволяють споживати на 0,5 г натрію більше, проте найкращим результатом для дорослого людини вважають не більше 1,5 г на день.

Проте фахівці з 21 країн, які працюють у міжнародних інститутах, вважають, що ці обмеження невиправдано низькі. Вчень Ендрю Менті та його коллеги провели дослідження, в якому взяли участь 94 тисячі чоловік з 18 країн світу у віці 35-70 років, з метою з’ясувати, яка кількість натрію починає шкодити здоров’ю серця. Нагляд за станом здоров’я добровольців та кількістю споживаної солі тривало протягом 8 років.

В результаті вчені з’ясували, що перевищення добової норми натрію призводить до збільшення ризику порушення роботи серцево-судинної системи та розвитку інсульту, але тільки в тих випадках, коли людина вживає більше 5 г натрію на день, що дорівнює приблизно 2,5 год. л. солі.

Більше того, фахівці додали, що не у всіх випадках великий обсяг солі може спровокувати проблеми зі здоров’ям. Фахівці виявили, що в країнах, де люди часто вживають продукти з високим вмістом калію, такі як фрукти та овочі, особливо картопля, молочну продукцію, орехи та боби, помітно нижчий відсоток серцево-судинних проблем. Тому люди можуть легко відновити рівновагу та захистити здоров’я серця, трохи змінивши своє харчування, додавши до нього продукти з високим вмістом калію.