Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Як отримати безкоштовні ліки
З 1 квітня МОЗ запускає давно обіцяну програму реімбурсації (повернення вартості) деяких ліків, запровадження якої відкладалося два місяці через брак фінансування та організаційні зволікання. Називається вона “Доступні ліки”, а аптеки, які беруть участь у програмі, будуть відзначені спеціальною наклейкою. Як роз’яснили у прес-службі МОЗ, всі проблеми позаду, і програма почне працювати. Цього року на її реалізацію виділено 500 млн. грн.
За словами в.о. міністра здравоохранения Уляни Супрун, такі програми давно діють у світі. Їх суть: держава повністю або частично компенсує аптекам вартість ліків від найпоширеніших хронічних захворювань. В Україні це – серцево-судинні, які є причиною 65% смертей у країні, діабет 2-го типу (інсулінонезалежний) – ним хворіють 1 млн осіб, та бронхіальна астма – 210 тис. осіб, повідомляє sutura.org.ua
“Ціни на препарати у програмі реімбурсації встановлюються як медіана (усереднені), зберігається і вільний ринок. Участь аптек у програмі буде добровільною”, – заявила Супрун.
МЕХАНІЗМ. Щоб отримати ліки безкоштовно, треба спочатку звернутися до лікаря і отримати правильно виписаний рецепт встановленого зразка. У ньому вказується не назва ліків, а діюча речовина. Потім – “отоварити” рецепт в аптеці зі стікером “Доступні ліки” на вхідних дверях. При цьому лікарі виписуватимуть найдешевші ліки з встановленого Міністерством здравоохранения переліку. Якщо пацієнт хоче дорожчий (з того ж переліку), доведеться доплатити. За відсутності ліків їх можна буде купити в іншій аптеці або почекати, поки з’явиться. Також пацієнти, як і раніше, можуть придбати будь-які зручні їм ліки без рецепта за повну вартість. МОЗ обіцяє, що аптеки отримають компенсацію з місцевих бюджетів протягом п’яти днів після подачі звітності (зазвичай її подають раз на 1-2 тижні).
ПІДГОТОВКА. Як з’ясували, до участі у програмі “Доступні ліки” поки що готуються тільки держполіклініка та комунальні аптеки в Києві та облцентрів. Глибинка та приватні аптеки вичікують. “Наразі головлікар якраз на нараді у райадміністрації з цього питання, з понеділка-вівторка лікарі отримають всі вказівки, перелік ліків, бланки рецептів, програма почне працювати”, – запевнили нас у центральній поліклініці Дніпровського р-ну столиці. А ось, наприклад, влада райцентру Корсунь-Шевченківський на Черкащині ще чекає вказівок з області, хоча про програму знають.
Готові й держаптеки. “Ми з понеділка почнемо працювати щодо реімбурсації, досвід є, оскільки чотири роки тому була подібна програма для гіпертоніків і два роки тому – для діабетиків. Солом’янського району Києва. А ось на гарячій лінії однієї популярної всеукраїнської мережі приватних аптек відповіли, що у програмі участі не братимуть: “Нам це економічно нецікаво”.
ГРОШІ І ГОДИННИК. Експерти прогнозувати успіх заходу поки що не беруться. “Щоб реімбурсація була ефективною, потрібні три речі: перелік препаратів на підставі доказової медицини, призначення ліків за протоколами лікування та ефективний облік препаратів. Найкращим способом буде створення єдиного електронного регістру. Поки що цілісної картини від МОЗ не видно”, – каже менеджер групи ” Реформа системи охорони здоров’я Олександр Ябчанка.
“Сьогодні” підрахувала: виділених цього року державою на програму “Доступні ліки” 500 млн грн вистачити не всім. Наприклад, якщо ці гроші віддати лише гіпертонікам, яких у країні налічується 12 млн осіб, то їм дістанеться по одній упаковці недорогих ліків від тиску (30 таблеток), які потрібно приймати щодня. У МОЗ парирують, мовляв, головне зараз – відпрацювати механізм реімбурсації, а фінансування у майбутньому має бути збільшено.
Які препарати дадуть безкоштовно
Наводимо перелік діючих речовин ліків, з придбанням яких допоможе держава. Для серцево-судинних захворювань (ішемічна хвороба серця, гіпертонія тощо).
Це ліки з такими діючими речовинами: амідарон, амлодипін, атенопол, верапаміл, гідрохлортіазид, спіронокталон, фуросемід, дигоксин, еналаприл, ізосорбід динітрату, карведилол, клопідогрель, метопролол, нітрогліцерин. Для бронхіальної астми – беклометазон, будесонід, сальбутамол. Для діабету 2 типу (менш тяжкий) – метформін, гліказід.
У МОЗ уточнили, що перелік стосується лише препаратів українського виробництва. За словами терапевта вищої категорії Едуарда Михайлова, перелік практично не містить діючих речовин нового покоління, ефективніших і менш шкідливих для організму, ніж зазначені. “Я їх рекомендуватиму пацієнтам, але запропоную і сучасніші препарати, хай вони і дорожчі”, – сказав лікар.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!