Особливо часто люди запам’ятовують сновидіння, що передвіщають смерть близьких чи себе. Щоправда, такі сні не часто бувають буквальними, і нерідко їх значення розуміють вже після сумної події. Таємниця цього феномену не розкрита. А ось у розумінні «звичайних» кошмарів, на щастя, як правило, не є пророчими, наука значно просунулася вперед.

Всі ми боїмося поганих снів, адже вони вражають, добре запам’ятовуються і залишають неприємне відчуття. Тим часом за ніч людина спостерігає безліч різних сновидінь, більшість із них геть забуваючи. Яскравість та емоційність побаченого залежить від фаз сну. Серед них найбільш значущими є фази швидкого та повільного сну. У повільній мозок практично не працює, обмін речовин мінімальний, дихання повільне та глибоке. Під час швидкого сну зіниці активно рухаються, майже як при пильнуванні, дихання стає частим і переривчастим, мозок витрачає стільки ж енергії, як і вдень, а кошмари зняться саме в цю фазу. Шкірні 10 хвилин швидкого сну змінюються годиною-двома повільними. За ніч людина переживає у середньому 6 таких циклів. Помічено, що ті, хто спить у комфортному ліжку кошмарами не страждають. Постільна білизна з бамбука або інших натуральних матеріалів і якісний матрац здатні убезпечити від таких неприємностей.

Часто люди вважають, що кошмари віщують неприємності. Але досвідчені «віщуни» погодяться, що такі сні рідко бувають віщими. Професор московського НДІ психіатрії Олексій Бобров впевнений: тривожний сон – це насамперед сигнал про якесь особисте вже існуюче неспокої. Емоційне напруження у зв’язку з нерозв’язною проблемою, тривога в очікуванні якихось змін, сімейні негаразди і т. д. Сприяє кошмарів і перевтома, тим більше надмірна втома. Від такого сна людина завжди пробуджується і переживає реальне відчуття страху. У психіатрії такі сновидіння відносять до розряду «побутових».

Інші категорії нічних кошмарів можуть супроводжуватися криками чи навіть плачем. При цьому людина може і не прокидатися, і не пам’ятати сновидіння. Причина повторюваних кошмарів криється у особистих переживаннях. Найскладніша категорія тривожних видів – це післястресовий розлад сну, що виникає після перенесених важких подій: спливуть чудові картини реальних подій. Є нічні кошмари, які є наслідком якоїсь хвороби, наприклад, депресії.

Щоб позбутися від кошмарів, треба зрозуміти їхню причину. Варто відновити події, що передували їх появі, виписавши їх на листочок усе підряд, не ділячи на важливі та другорядні. А потім вибрати найбільш хвилюючі. Хороший спосіб – зосередитися на своєму страху і зробити серію малюнків про нього. У них напевно проступить причина кошмару. Після її розуміння кошмари проходять самі собою. Сприяють цьому звичний режим дня, мінімум конфліктних ситуацій, вечірня прогулянка. Не варто перед сном бешкетувати, слухати гучну музыку, наїдатись через край.