Сьогодні ми, звичайно, звикли вже до того, що поліції супермаркетів ломляться від великої кількості алкогольної продукції, але часом боїмося експериментувати, не знаючи, як правильно вживати той чи інший напій

Сьогодні пропонуємо досконально розібратися з таким напоєм, як абсент, з його історією, культурою та способами пиття.

Трохи історії

Виявляється, за появу абсенту можна сказати «спасибі» аптекарям. У Швейцарії, наприкінці 18-го століття, на аптечних полицях з’явилася нова настоянка, приготована з поліну та анісу. У цих диволіків не було прямого призначення, а підносилося воно, як панацея, і лікарі того часу стверджували, що це ліки від усіх хвороб.

Незабаром цей напій перекочував у лавки шинкарів. Популярність і поширення він отримав не тільки завдяки вмісту в ньому алкоголю, але й досить незвичайної особливості – галюциногенного дії (зумовленого, наявністю в його складі речовини під назвою «туйон»), яке він чинив. Завдяки Туйону, абсент і набув слави «божевілля у пляшці» або «зеленої відьми».

Вже ближче до 20-го століття хитрі виробники алкоголю зуміли досить здешевити виробництво абсенту, чому сприяла можливість замінити виноградний спирт на промисловий. Тоді почався справжній бум вживання «зеленої феї», який набув космічних масштабів. Апогеєм всієї цієї історії став запрет на виробництво абсенту у країнах Європи та Америки.

Абсент сьогодні

Сьогодні абсент можна знайти на поліцях будь-якого супермаркету. Виготовляється на основі настоянки поліну, а також у нього входять ромашка, меліса, аніс та екстракти ще деяких рослин. Міцність напою дуже висока, і залежно від країни-виробника, може становити від 50 % до 86 % вмісту спирту!

Тепер давайте згадаємо про речовину, іменовану Туйоном. У деяких країнах він досі заборон: там напій проходить кілька ступенів очищення, щоб позбавити людину, що п’є абсент, від можливих побічних дій. До речі, не варто також забувати, що туйон насамперед є ядом.

Найпопулярнішим туйоносодержащим абсентом є напої, вироблені у Швейцарії та Чехії. Там цього речовини може бути від 25 до 100 мг на літр напою! Якщо напій пройшов ступінь очищення і не містить цієї галюциногенної речовини, то на пляшці має бути зазначено “thujone – free” або “absinthe refined”.

Європа встановила свої межі змісту туйону у пляшці зеленої феї: його має бути не більше 10 мг на 1 літр напою. Якщо ж на етикетці все вказує на те, що в даній пляшці точно міститься туйон, а його точне кількість не вказано, то це може означати одне – що проведено він за Європейськими стандартами.

Як правильно пити абсент?

Ось ми і дісталися до найцікавішого. За годину існування абсенту, на наших поліцях з’явилося безліч рецептів цього «пиття». І варто зазначити, що багатовікова історія цього зілля зіграла досить важливу роль у тому, що вживання абсенту стало частиною культури.

Ми постараємось максимально розкрити всі його таємниці. Отже, почнемо.

У приготуванні абсенту необхідно пам’ятати, що він вимагає певного посуду. Існують спеціальні абсентні чарки і ложечки для цукру, які кладуться на краю чарочки. Також для нього придумані спеціальні «фонтани», які мають кілька краників (від одного до шести штук), які досить ефектно розливають абсент по чарочці. Ці «фонтані» призначені також для додавання до них льоду.
Існує правило, що наказує пити абсент виключно у розбавленому водою вигляді. Як це робити ми розповімо вам нижче, в описі рецептів.
Багато абсентів (справжні любителі і знавці «зеленої феї») виступають затятими противниками вогню у вживанні абсенту. Пов’язують вони це з тим, що домішувати вогонь до приготування абсенту вигадали ті, хто підробляє той самий абсент. Тому що несправжня настоянка при розведенні напою мутніє, а якщо наточити до нього вогонь, то виходить цілком собі нічого.
Також є абсолютно чіткі рекомендації досвідчених любителів абсенту, в яких говориться, що його необхідно пити дрібними глотками, насолоджуючись смаком.

Щоб уникнути дуже неприємних наслідків від вживання такого міцного напитку, як абсент, необхідно пам’ятати, що пити його потрібно в дуже обмежених кількостях.

Рецепти приготування абсенту в домашніх умовах

Повірте, і вдома можна зробити справжній абсент. В принципі, у приготуванні коктейлів з абсенту немає абсолютно нічого складного, а якщо ви запасетеся спеціальним посудом для абсенту, то ні в кого не виникне жодного сумніву у вашій компетентності. Ось кілька найбільш популярних рецептів вживання абсенту:

Традиційний. Як ми вже говорили вище, велика кількість любителів абсенту воліють просто розбавляти напій. Для цього візьміть дуже холодну воду, можна зі льодом, покладіть на краї чарки абсентної ложечки, зверху на неї помістіть кусочок цукру-рафінаду. Тепер дуже повільно, практично по краплі, наливайте воду в абсент. Пропорції повинні бути не менше ніж 3:1 (вода: алкоголь) і не більше ніж 5:1. Вода посилити смакові якості настоянок трав у напої. Пити коктейль бажано дрібними ковтками. До речі, додавання цукру не обов’язково, це вже справа смаку.
Чеська. Так називається спосіб, у якому буде застосовуватися вогонь. На абсентний стаканчик кладемо ложечку, зверху сахар. Через нього пропускаємо абсент і після того, як алкоголь влитий, підпалюємо сахар. Очікуємо, коли він догорить і сахара карамель опиниться в бокалі, вливаємо туди води рівно стільки, щоб вийшла пропорція 1:3 (алкоголь: вода). Якщо вдруге загорівся абсент, причиною чого може послужити розпечена карамель, тушкуємо його підготовленою для розведення водою не чекаючи, коли цукор весь вигорить.
Існує і інший рецепт, іменований «чеським». Щоб його випробувати, нам необхідно максимально сильно розігріти ложечку, на неї покласти цукор і медленно, як би фільтруючи, пропустити через нього алкоголь. Більше нічого не потрібне.

Без розведення. Досить екстремальний спосіб вживання абсенту,

на любителя та професіонала. Абсент охолоджується мало не до замерзання і в чистому вигляді наливається у спеціальні вузенькі чарочки. Не рекомендується за один раз випивати більше ніж 30 грамів.
Український метод. Так, існує такий і він, до речі, полюбився дуже багатьом українцям. Спершу готується сахарний сироп (змішуємо воду і сахар), а потім за смаком додається до абсенту. Коктейль готовий.
З соком. Дуже полюбився всьому світу метод вживання абсенту – це розбавлення із соком апельсина, ананаса чи лимона. Також можливі розведення і з лимонадом, і з тоніком, і зі спрайтом… Тобто за великим рахунком, можлива будь-яка варіація розведення абсенту, на ваш смак. Пропорції також залежать від ваших уподобань.
Ми обговорили основні види розпиття абсенту. Як видно з усього вищевикладеного, жодних певних рамок та кордонів не існує. Єдине правило, на якому хотілося б ще раз настояти – це правильний підхід до дози вживаного алкогольного напою. Пам’ятайте, що він дуже міцний, а якщо до того ж містить туйон, то може також викликати галюцинації та призвести до відруєння.