Святкові дні – найулюбленіші і водночас стресові, коли приємне проведення часу супроводжується тривогою, безсонням, робочими та домашніми обов’язками.

Але є 7 продуктів харчування, за допомогою яких завжди можна приємно насолодитися святами без стресу.

Вівсянка

Страви, багаті складними вуглеводами, зокрема, вівсяна каша, мають здатність збільшувати рівень гормону серотоніну, який знімає напругу та покращує настрій. При цьому необхідно вибирати кашу, яка вимагає варіння (не швидкого приготування), бо вона багатша на клітковину і за рахунок того, що пройшла мінімальну обробку, вона довше перетравлюється та забезпечує гарним настроєм.

Чорниця

Чорниця – проста та смачна можливість залишатися здоровим та спокійним у святкові дні. Ця чудова ягода є антиоксидантом, здатним боротися зі стресом, і містить велику кількість витамину С. Результати дослідження довели, що вона здатна зменшувати кількість гормонів стресу і зміцнювати імунну систему. В рамках одного з досліджень учасникам, які страждають на високий кров’яний тиск, запропонували прийняти додаткову дозу витамину С, перш ніж розпочати виконання завдання, що спричиняє стресс. Результати дослідження показали, що таким чином можна контролювати вироблення гормону стресу – кортизолу. 1 склянка чорниці містить 85 калорій, а вміст витамину С забезпечує 25% добової норми. Крім того, вона легка в застосуванні, її треба просто промити і насолоджуватися, додавши до улюбленої страви (вівсянки чи йогурту).

Зернові культури

Численні зернові культури, такі як коричневий рис, овес, пшениця також здатні зняти напругу. Вміст вуглеводів і клітковини підтримує на високому рівні гормон “щастя” серотонін. У зернових міститься магній у великих кількостях, нестача цієї хімічної речовини в організмі призводить до виникнення почуття тривоги. Зернові, які не пройшли обробку, корисніші, ніж зернові, що пройшли обробку. Вони багаті на фолієву кислоту, нестача якої в організмі призводить до депресії. Рекомендується 50% добової дози зернових приймати у збагаченому фолієвою кислотою вигляді.

Цитрусові

Цитрусові дуже ефективні у боротьбі зі стресом. Зокрема, апельсин і грейпфрут містять не тільки велику кількість витамину С – антиоксиданту, який бореться зі стресом, але і містять у великому обсязі глютаміни, які за допомогою імунної системи захищають організм від вільних радикалів і провокують його захист антиоксидантами.

Автори дослідження, результати якого були опубліковані на сторінках журналу European Journal of Nutrition, з’ясували, що глютамін, якщо його приймати перорально, як харчову добавку, 1000 мг на день, може бути потужним інструментом для стимулювання імунної системи, у той час як стресс може послабити її та викликати ще більший стрес. Глютамін міститься в овочах, фруктах та деяких видах м’яса, але для отримання бажаного ефекту ці продукти необхідно вживати у сирому вигляді.

Жирна риба

Риба, багата омега-3 жирними кислотами, виключає зміни гормонів стресу, є хорошою профілактикою серцево-судинних захворювань та депресії. Більш того, Американська асоціація психіатрів включила жирні кислоти до списку речовин, які є ефективним засобом лікування депресії. Дикі сорти риби, такі як лосось, креветки, тунець, тілапія, сом і тріска – риби, не тільки багаті високим вмістом омега-3-жирних кислот, а й низьким вмістом ртуті. Для того щоб забезпечити собі гарний настрій, необхідно на тиждень їсти 220-340 грамів цієї риби.

Гарбузове насіння

Гарбузове насіння багате на запаси магнію, в той час як його нестача, викликаючи головні болі і втому, призводить до стресу. Цей мінерал регулює гормон стресу, кортизол, викликаючи відчуття благополуччя. 28 грамів (приблизно горсті) гарбузового насіння забезпечує 19% добової норми. Насіння можна їсти з оболонкою, яка містить клітковину. На магній багаті й інші горіхи, такі як мигдаль, насіння соняшнику, фісташки, кешью, лляне насіння, волоські горіхи та горіх типу пекан.

Трав’яні чаї

Наступного разу, намагаючись нейтралізувати вплив стресу, спробуйте відмовитися від кави і пийте трав’яні чаї. У них не міститься кофеїн, а у багатьох з них містяться заспокійливі компоненти. Давно доведено, що ромашка, м’ята, корінь валеріані та пасифлора надають заспокійливу дію. Проте дія зазначених рослин може бути досить сильною, зокрема чай, приготований з коренів валеріані, може виявитися досить сильним, так що перед тим, як розпочати його застосування, порадьтеся з лікарем.