Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Які основні симптоми цукрового діабету повинен знати кожен.
Причини сладкого присмаку у роті часто пов’язані з порушеннями вуглеводного обміну та розвитком такого серйозного захворювання, як цукровий діабет. Сахарний діабет може бути різних типів, але в будь-якому випадку захворювання потребує своєчасного виявлення та лікування.
Концентрація цукру в крові та сладкий присмак у роті
Сладкий присмак у роті може бути пов’язаний із концентрацією цукру в крові. Сахар потрібний організму для отримання енергії. Якщо організму не вистачатиме енергії, виникнуть порушення у всіх видах обміну, що призведе до важкого стану хворого.
Концентрація цукру в крові здорового людини завжди перебуває в певних межах. Упродовж дня його вміст коливається в межах 3,5-5,5 ммоль/л, після їжі може досягати 7,8 ммоль/л, а потім швидко повертатися до норми.
У підшлункової залози є групи клітин (клітин Лангерганса), які секретують гормон інсулін, що є основним регулятором вуглеводного обміну. Інсулін допомагає клітинам організму засвоювати цукор (глюкозу), з якого вони одержують енергію. Надлишок глюкози під дією інсуліну перетворюються в глікоген, який відкладається в печінці про запас і в разі голодування швидко перетворюється на глюкозу під дією іншого гормону підшлункової залози глюкагону – антагоніста інсуліну. Глюкагон попереджає занадто сильне зниження глюкози у крові.
При нестачі інсуліну в крові накопичується багато глюкози, але клітини голодують. Так буває при цукровому діабеті І типу, який одержав назву інсулінозалежного. Є й інший тип цукрового діабету – інсуліннезалежний або ІІ типу. При ньому інсуліну та глюкози в крові достатньо, але клітини голодують, тому що втрачають чутливість до інсуліну і тому не можуть засвоїти глюкозу.
Але чому у роті сладкий присмак, як він з’являється при цукровому діабеті? Справа в тому, що глюкоза з крові потрапляє в слину, яка набуває сладкого смаку. Тому при підвищеній концентрації цукру в крові буде з’являтися сладкий присмак у роті. Деякі хворі на цукровий діабет саме на цей симптом орієнтуються при введенні інсуліну та інших цукрозніжувальних засобів.
Причини сладкого присмаку в роті можуть бути пов’язані з постійними стресами і виділенням великої кількості гормону стресу – адреналіну, що сприяє підвищенню цукру в крові.
Всі органи та системи організму при стресі працюють у прискореному режимі і споживають велику кількість енергії, а для цього потрібна глюкоза. Адреналін стимулює секрецію інсуліну, який допомагає клітинам швидко засвоювати глюкозу. Після того, як стреси проходять, вміст глюкози в крові швидко приходить в норму. Багато спортсменів під час змагань відчувають солодкуватий присмак у роті.
Причини сладкого присмаку у роті іноді пов’язують із застосуванням деяких ліків: глюкокортикоїдних гормонів (преднізолону, дексаметазону), деяких сечогінних та антидепресантів. Тривале застосування глюкокортикоїдних гормонів може сприяти розвитку цукрового діабету.
Чому розвивається сахарний діабет
Сахарний діабет І та ІІ типу мають різні механізми розвитку. Причини розвитку цукрового діабету І типу пов’язані із зміненою спадковістю та вірусними інфекціями. Починається захворювання у дитячому чи молодому віку у осіб з обтяженою спадковістю після перенесених вирусних інфекцій. Патогенні вируси або безпосередньо руйнують клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін, або (частіше) запускають механізм аутоімунного процесу – ураження клітин підшлункової залози власною імунною системою. Захворювання розвивається повільно, після перенесеної вірусної інфекції може пройти тривалу годину, перш ніж з’являтимуться перші ознаки цукрового діабету.
При цукровому діабеті II типу початок захворювання пов’язаний із порушенням обміну речовин. Захворювання зазвичай розвивається після 50 років, але іноді цей тип діабету зустрічається у молодих людей і навіть дітей. При цьому підшлункова залоза секретує достатню кількість інсуліну, але він з тих чи інших причин не допомагає тканинам засвоювати глюкозу. Найчастіше це пов’язано з резистентністю (несприйнятливістю) клітин тканин до інсуліну. Сприятливими факторами для розвитку цього типу діабету є також обтяжена спадковість, вік, ожиріння та інші ендокринні захворювання.
Як виявляється цукровий діабет
Основними симптомами цукрового діабету є сильна жажда, збільшення обсягу споживаної рідини, виділення великого об’єму січі, втрата ваги. Одним із симптомів цукрового діабету є також сладкий присмак у роті. Сахарний діабет може розвиватися повільно та непомітно. Дуже часто цукровий діабет І типу вперше виявляється у дітей у вигляді прекоматозного та коматозного стану.
Тривале підвищення цукру в крові може призводити до тяжких ускладнень з боку судинної та нервової систем, а також з боку всіх органів і тканин. Тому причини сладкого присмаку в роті обов’язково повинні бути встановлені і по можливості усунені. А при розвитку цукрового діабету хвороба повинна повністю змінити спосіб життя і характер харчування.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!