Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Які радіоактивні продукти з Чорнобиля ми їмо
І все одно жителі Київської та Рівненської областей, за твердженням захисників екології, вживають у їжу забруднені радіонуклідами продукти. Наскільки велика ця загроза, чого слід боятися, а чого немає, консультувалися з науковим співробітником НДІ з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи Тетяною Прокопенко – лікарем ветеринарної медицини, радіологом.
Внаслідок аварії на ЧАЕС найбільше постраждали території 5 областей України – Київської, Житомирської, Рівненської, Волинської та Чернігівської. Усього ж аварія призвела до загрязнення сільськогосподарських угідь 12 регіонів. Зараз на всіх ринках проводитиметься радіологічний контроль продукції. За його даними можна оцінити ступінь опасности стихійних базарчиків, де товар є дешевшим, а часом і привабливішим виглядом.
– Перевищення гранично допустимої норми концентрації радіонуклідів справді спостерігається за низкою продукції із забруднених областей, – каже Тетяна Прокопенко. – Перевищення можуть бути невеликими, а можуть перевершувати норму і до десяти разів, якщо господарство знаходиться на критичних ландшафтах, тобто на природних та окультурених лучно-пасовищних угіддях, де значення коефіцієнтів переходу радіонуклідів з ґрунту в рослинність значно вищі порівняно з пахотними землями на радіоактивно забруднених територіях. Наприклад, у минулому році ми зафіксували перевищення рівня цезію більш ніж у 400 пробах і лише у молоці 117 пробах. По стронцію ж не було жодного випадку. Зазвичай забрудненими виявляються продукти, що вирощені на неокультурених ділянках. Там, де ґрунт орють та удобрюють, рівень зараження знижується в рази.
Разом з експертом ми склали умовний рейтинг продуктів за рівнем ймовірності загрязнення.
Молоко та сир
Без санітарної справки молоко на ринках краще не купувати. Хто знає, на якій галявині паслась корова. Для корівок травичку спеціально не висаджують, тому цілком могла поласувати кущами з цезієм. За молоком, кажуть фахівці, зазвичай найвищі показники перевищення допустимих норм.
А від сир менш небезпечний – більшість капості стікає разом із сироваткою. Але все одно краще брати перевірений продукт.
Яловичина
Та сама історія, що і з молоком. У м’язових тканинах великої рогатої худоби радіонукліди накопичуються, потрапляючи в організм разом із травою. Особливо кепські бульйони, зварені на такому м’ясі та кістках. Тому якщо є підозри, бульйон краще злити – чим більше, тим краще. І їсти просто варене м’ясо.
Сиров’ялень балок у зоні ризику вживати в їжу небажано. Все, що не пройшло кулінарної обробки, може зберігати нукліди.
Грибі та ягоди
Даруй дикого лісу – це сама критична група продуктів. Хоча тут як пощастити – радіація осідала на землю плямами. Самосіли в Чорнобилі маслюки та боровики збирають і хваляться справками: чисті грибочки! Цілком можливо. Але щоб не соблазнити частку, гриби краще промити, відварити, а вже потім класти в супчик. Змаження без вимочування від радіації не рятує.
А від ягоди лісові у вареному вигляді зовсім не смачні. Купувати краще тільки у бабусь із довідкою на руках.
Свіжа зелень та овочі
Розпочнеться сезон – лопніть від душі. Навіть якщо цибулька із міста, що примикає до зони відселення, вона не небезпечна. Ну, може бути, пилу трохи завдати, бо вона змиється водою. Зелень та овочі ростуть на оброблених, культивованих грядках. За тридцять років, доки пани їх скопують і удобрюють, радіація давно глибоко в землю пішла.
Риба
За минулий рік, ветлікарі кажуть, по рибі було лише одне перевищення – у Рівненській області. Але за чистоту “річкового срібла” можна ручатися лише у супермаркетах та на официальних ринках. У Прип’яті, у 30-кілометровій зоні ЧАЕС, браконьєрство процвітає. І у Київському морі теж. Бачили, як рибалки своїх сомів під час продажу нахвалюють? Так ось цю рибу, яка харчується донними відкладеннями – а в них сама нуклідна грязь, – на ветекспертизу взагалі не приносять.
БЕЗ ПАНІКИ
Захворіти практично неможливо
Через 30 років після аварії на ЧАЕС зжерти радіації за один раз стільки, щоби захворіти, ну ніяк не вийде.
– Радіаційна доза накопичувальна, – нагадує Тетяна Прокопенко. – Чоловік може перебрати дозу, коли рік буде систематично харчуватися забрудненими продуктами. Якщо трапиться продукт із перевищенням рівня в один-два рази, то жодного вреду здоров’ю не буде.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!