Болгарський перець — один із найулюбленіших літніх продуктів, що ідеально підходить для приготування різних страв, салатів та заготовок на зиму. Він містить велику кількість витаминів, але все ж різниться за своїми властивостями залежно від сорту та кольору, інформує sutura.org.ua

Якими поживними властивостями володіє болгарський перець

Болгарський перець часто відносять до овочів, хоча за своєю суттю він швидше є ягодою. На 94% перець складається з води, але в ньому є невелика кількість жирів та вуглеводів. А вже вітамінів і корисних поживних речовин у ньому міститься в достатку. Тому перець можна вважати ідеальним продуктом для тих, хто веде здоровий спосіб життя, стежити за своєю фігурою чи сидіти на дієті.

Болгарський перець багатий такими витаминами та мікроелементами, як фолієва та нікотинова кислоти, нікотинамід, токоферол, а вмісту витамину С у ньому не менше, ніж у лимонах та чорній смородині.

Крім того, в болгарському перці міститься натуральний пігмент — капсантин, який сприяє зниженню рівня глюкози та холестерину у крові.

Існує величезна кількість різновидів сладкого болгарського перцю, які розрізняються за своїм розміром, формою, смаком та кольором. На стадії повного дозрівання болгарський перець може бути червоним, помаранчевим, жовтим або зеленим, а також деякі його сорти можуть мати змішане забарвлення.

Якого кольору болгарський перець вважається найкориснішим.

Болгарський перець будь-якого кольору має корисні властивості, що сприяють нормалізації обміну речовин, нейтралізації дії вільних радикалів, покращенню синтезу коллагену, необхідного для шкіри та судин.

Проте, найкорисніший перець червоного кольору. Він більш наповнений капсантином, витаминами С і В6, які беруть участь в обміні речовин, зміцнюють серце і нервні клітини і покращують пам’ять.

Завдяки насиченню натуральними пігментами та здатністю регулювати кров’яний тиск червоний перець дуже корисний для гіпертоніків.

Тому, на думку експертів, при покупці краще надавати перевагу болгарському перцю насиченого червоного кольору. А щоб він дійсно був корисним, його бажано приймати в їжу в сирому або запеченому вигляді.