Якщо ви звикли проводити п’ятниці в ірландському пабі, то є ймовірність, що ви все робите правильно, передає sutura.org.ua

У всякому разі, дослідження говорять про те, що споживання пива в розумних кількостях може бути корисним для здоров’я.

Дивно, чи не так? І тим не менше.

Персональний тренер і дієтолог Джеймі Лоджі (Jamie Logie) говорить Medical Daily, що особливо гарні в цьому сенсі низькокалорійні сорти пива. Так що якщо ви хочете, щоб пиво не просто приносило задоволення, але працювало на рівні медичних показників, зверніть увагу на світле та темне пиво з позначкою «light» з вмістом спирту не більше 4-5%. Корисними будуть і негазовані сорти (наприклад, бельгійський ламбік або рубіновий Гіннесс).

У цьому матеріалі — одразу п’ять переваг, які забезпечить вам бокал пива, випиття не частіше ніж раз на тиждень.

Кальцій

Як правило, пиво багате на кальцій, який сприяє зміцненню кісток. Про це, зокрема, свідчать дані дослідження 2009 року, опублікованого в American Journal of Clinical Nutrition. Вчені виявили, що помірне споживання пива підвищує щільність кісткової тканини, знижуючи таким чином ризик виникнення остеопорозу. Дослідники вважають, що тут відіграє роль і зміст у пиві такого елемента, як кремній.

Вітамін В

Темне пиво може містити у собі цілий комплекс питних речовин, включаючи витамини групи В (крім витамину В12). За даними Journal of the Brewing, ще на етапі солодження у зернах присутній рибофлаван (вітамін B2), а у процесі пивоваріння його кількість тільки збільшується. Між тим, рівень вмісту нікотинової кислоти (ніацин, B3) має тенденцію коливатися в залежності від сорту пива, проте цей елемент у будь-якому разі буде присутній у напої.

Залізо

У склянці пива міститься приблизно 0,3 міліграма заліза, що складає близько 3% рекомендованої добової норми. Звичайно, не так багато, як у печінці, червоному м’ясі чи гарбузовому насінні, проте цю здорову «функцію» пива у будь-якому випадку варто мати на увазі. Залізо необхідне нашому організму, в першу чергу, для зміцнення імунітету та нормальної метаболічної функції.

Флавоноїди

Пиво темних сортів багате на флавоноїди — рослинні поліфеноли, відомі своїм протимікробну дію. Дослідження, проведене у 2003 році в університеті вісконсіну (University of Wisconsin), показало, що флавоноїди у пиві можуть, серед іншого, знизити ризик серцевого нападу від порушення згортання крові. Втім, важливо зазначити, що цей експеримент проводився не на людях, а на собаках із закупореними артеріями.

Ферулова кислота

Пиво — це вода, ячмінь, солод, хміль та пивні дріжджі. Однак характерний смак напій набуває саме через змаженого ячменю, який особливим чином пастеризується та фільтрується. За словами дієтологів, основне перевага ячменю — вміст у ньому ферулової кислоти, яку пов’язують із зменшенням запалень, зниженням ризику розвитку серцево-судинних та онкологічних захворювань. При цьому відомо, що темні сорти пива містять більше ферулової кислоти, ніж світлі.