Щороку грип забирає життя цілком здорових молодих дорослих і дітей, не говорячи вже про десятки тисяч людей віком від 65, передає sutura.org.ua

Чому ж грип може виявитися таким смертельним — і чому він убиває так швидко?

За словами лікарів, на те є три основні причини:

  • коінфіцірування іншим мікроорганізмом, зазвичай бактеріями типу стрептококка;
  • загострення існуючих хвороб, типу серцево-судинних захворювань чи астми;
  • так звана цитокінова буря — надмірна імунна реакція на інфекцію

Іноді це може статися дуже швидко. Під час епідемії «іспанки» 1918 року, від якої загинуло до 50 млн людей, багато вмирали за лічені години після появи перших симптомів.

Вчені досліджували зразки тканин та звіти тієї епохи і дійшли висновку, що більшість смертей були викликані коінфікуванням з іншою заразою. Однак багато здорових молодих людей, що швидко померли від грипу в той рік, швидше за все, стали жертвами цитокінових бур.

Імунна система людини має багатий арсенал зброї проти інфекцій, серед якого є цитокіни, що виробляються різними імунними клітинами.

Доктор Амеш Адалджа, фахівець з інфекційних захворювань та старший науковий співробітник Центру здравоохранения при Університеті Джона Хопкінса, каже:

“Ці речовини не дозволяють вирусу поширюватися”.

Саме вони викликають характерні «грипозні симптоми», що змушують хворого страждати.

“М’язові болі, жар – все це викликано реакцією імунної системи на вирус”, – пояснює Адалджа.

Ось чому симптоми різних хвороб бувають такі схожі: винна реакція організму, а не конкретна зараза.

Однак у різних людей імунна система влаштована по-різному.

«У деяких людей можлива дуже виражена імунна реакція, яка може нанести чимало вреду клітинам організму, включаючи клітини дихальних шляхів», — каже Адалджа.

Коли вирус нового штаму H1N1 1918 року та «свинячий грип» H1N1 2009 року — він, як правило, вбиває більше людей. Згідно з однією теорією, це відбувається через те, що імунна система надто бурхливо реагує на небаченого інтервенту, відправляючи на боротьбу з ним так багато військ, що вони попутно вбивають здорові тканини у легенях та інших органах.

Померлі від «пташиного грипу» (штами H5N1 та H7N9), судячи з усього, також стали жертвами надмірно активної імунної системи.

Причому всі ці нові вируси найчастіше вбивають молодих людей — можливо, бо старші вже стикалися з далекими родичами вирусу. Наприклад, у 2009-2010 роках вирус H1N1 вбив 282 дітей і вразив до 61 млн осіб у США.

А тепер він став звичайною частиною сезонного грипу, і хоча хтось помре від нього і в цьому році, самим смертоносним зараз представляється штам H3N2.

Один експеримент показав, що певні «нові» гени в цих небачених раніше вирусах дозволяють їм селитися глибоко в легенях, що може викликати пневмонію та надмірну імунну реакцію.

Тоді як деякі помирають у перші години чи дні, у інших грип приймає затяжний характер. Це робить їх уразливими перед іншими інфекціями — скажімо, стрептококами, стафілококами та іншими бактеріями.

Ці вторинні інфекції можуть шкодити органам, викликати пневмонію та потрапляти в кровотік, призводячи до іншої різновиди надмірної імунної реакції — сепсису.

Цього сезону від грипу в США померло вже 20 дітей. Минулого сезону їх було всього 110.

Що стосується дорослих смертей, то тут статистика не така точна. Щороку грип убиває від 12 тисяч до 56 тисяч людей, відправляючи ще до 700 тисяч на лікарняні ліжка.

Але навіть статистика смертей від грипу та пневмонії не завжди враховує тих, хто помер від ускладнень, викликаних грипом: наприклад, від спровокованого грипом сердечного нападу.

Для хворих на астму та інші респіраторні хвороби грип — це додаткове навантаження на легені.

«Їм і так важко дихати. А це може дуже швидко відправити їх униз спіраллю, викликавши утруднення дихання», — каже Адалджа.

У діабетиків і так пошкоджена імунна реакція, тому вони більш схильні до грипу. А вагітні ризикують удвічі.

«Вагітні жінки перебувають у стані імунодепресії, тому що імунна система намагається не відторгнути плід», — пояснює Адалджа.

Тому в їх тілі вирус може просунутися далі і швидше. Крім того, їх легені здавлені плодом, тому їх дихальний об’єм знижений.

Людині потрібна певна кількість кислорода; якщо концентрація кислорода у крові падає нижче цієї позначки, починається так звана гіпоксія. А гіпоксія за лічені хвилини може призвести до пошкодження органів. Саме тому утруднене дихання та посиніння шкіри — симптоми, що вимагають невідкладного медичного втручання.

А ви знали, що грип буває таким небезпечним?