Імбир входити до категорії лікарських продуктів, вважаючись однією з найцінніших спецій у світі. У цій солодкій і ароматній спеції, з багатим вмістом натуральних олій (особливо джинджерола), сховані дивовижні терапевтичні властивості, інформує sutura.org.ua

Імбір відомий давно як у традиційній, так і в альтернативній медицині. В основному цей продукт використовувався для вирішення проблем з травленням та при застудах.

Дослідження, що проводилися в останні десятиліття, показали, що імбір настільки ж ефективний або навіть перевершує дію багатьох синтетичних протизапальних препаратів, оскільки він позбавлений серйозних побічних ефектів.

Основна біологічно активна речовина в імбірі — джинджерол — відповідає за більшу частину властивостей продукту. Він володіє потужними протизапальними та антиоксидантними властивостями. Він також ефективний при вирусних та бактеріальних інфекціях, пов’язаних із запаленням ясен (таких як гінгівіт та періодонтит).

Імбір також допомагає позбутися від почуття нудоти і запобігти рвотному рефлексу у пацієнтів, що проходять хіміотерапію, а також у пацієнтів після операції.

Дослідження показують, що 2 г імбиру на день протягом 11 днів значно зменшують м’язову біль у людей, які мають проблеми з ліктьовими суглобами. Імбир повільно, але ефективно зменшує прогресування м’язових болів.

Завдяки своїм протизапальним ефектам, імбір корисний для людей, що страждають на болі в колінному суглобі. Цей продукт зменшує біль і повертає рухливість. Імбир також можна використовувати для зовнішнього застосування в поєднанні з корицею та кунжутною олією.

Вживання імбиру значно знижує рівень цукру в крові та покращує сердечну діяльність. Дослідження, проведене у 2015 році, показало, що 2 г порошку імбиру на день зменшували рівень глюкози у крові на 10-12% протягом 12-ти недневого періоду.

Імбір покращує функції мозку, запобігає старінню мозку та хворобі Альцгеймера. У дослідженні, в якому брали участь 60 жінок середнього віку, імбір покращив когнітивні здібності та робочу пам’ять.

Доведено, що імбір запобігає різні види раку. Його протипухлинні властивості зумовлені багатим вмістом 6-джинджеролу. Деякі дослідження показують, що імбир може бути корисним при раку підшлункової залози, молочної залози та яєчників.

Ось лише деякі з причин, через які потрібно вживати більше імбиру!

Рецепт імбірного лікеру:

Інгредієнти:

  • 60 гр кореня імбиру
  • 150 гр сахару
  • 1-2 склянки води
  • 1-2 склянки горілки
  • 1 лимон
  • 1 апельсин
  • 1 стручок ванілі.

Приготування:

  1. Очистіть корінь імбиру за допомогою ложки. Розріжте на шматочки, потім на дрібні шматочки. Розріжте ванільний стручок вдовж і розділіть на дві частини.
  2. Помістіть обидва інгредієнти разом із сахаром у кастрюлю і залийте водою. Пусть імбир кипить близько 20-25 хвилин на медленному вогні доти, доки не стане м’яким. Потім зніміть каструлю з вогню і дайте охолонути.
  3. Зніміть шкірку з лимона чи апельсина, вимийте уксусом і содою і розріжте на дрібні дольки. Додайте до охолодженої імбирної суміші.
  4. Додайте горілку і щільно закрийте каструлю кришкою. Залиште настоюватися на 24 години.
  5. Процідіть рідину, щоб удалити кусочки імбіру, ​​апельсинової кірки та ванілі.
  6. Розлийте лікер у пляшки і тримайте їх у темному місці. Напій можна вживати вже наступного дня, коли всі аромати розкриються.