Сотні років тому лікарі Піднебесної склали календар енергії всіх органів. Як виявилося, багато – правда. Але крім підшлункової у вересні страждає ще шкіра і вся імунна система.

Від яблук буває апендицит

Медики визнають – з кінця серпня справді більше скарг на дисфункцію шлунково-кишкового тракту, а до середини вересня – на панкреатит та гастрит. Найчастіше діагностують і запалення апендиксу.

– Причина останнього – споживання незрілих яблук та груш. Плодів і кісточок, – вважає гастроентеролог Наталія Міхнєва. – Загострення хронічних захворювань викликані змінами раціону – з осені зростає частка овочів, потребують значних ресурсів для засвоєння. На цьому тлі переробляють підшлункова залоза, жовчний міхур, перевантажений кишечник.

Період адаптації нетривалий – як правило, близько місяця. Зазначимо, що за китайським календарем вже з 22 вересня активність підшлункової зменшується.

Небезпечні симптоми: ріжучий або ноючий біль в області шлунка (1-2 см над пупком) або в лівому підребер’ї, печія, відрижка, здуття. Може супроводжуватися підвищенням температури тіла, ознобом, а також постійним відчуттям голоду (якщо підвищений рівень кислотності).

Профілактика: вводимо овочі в меню поступово: з однієї порції на день не більше 200 гр. Через 5-7 днів можна збільшити до двох порцій.

Відмовляємося від продуктів-провокаторів: хліба, алкоголю, копченостей, гострих, змажених та кислих страв, міцної кави.

Їмо за графіком – щотри години. Їсти великими порціями заборонено.

Здрастуй, осінь та прищі!

Мало хто знає, що осенью загострюється вугрова хвороба. Прищі у підлітків і дорослих зовсім не тимчасові примхи гормонів, а хронічні захворювання, викликані реакцією на синтез тестостерону (він є і у жінок!). Схильність до вугрової висипки індивідуальна, але якщо вона проявилася хоча б раз у житті, то може бути рецидив. Зміна річного клімату на осінній – достатній привід. Причина: порушення роботи шлунково-кишкового тракту, спричинене змінами харчового раціону. Стресові ситуації, кількість яких осенью виростає (навчальний та діловий сезон), також провокують збої у виробленні гормонів і можуть стати фактором появи вугрів. Додамо сюди неминуче осіннє зниження імунітету.

Небезпечні симптоми: подразнення та висипи на шкірі обличчя, спини, на лобі вздовж лінії волосся. Хворобливі відчуття при дотику до прищиків.

Профілактика: специфічних методів захисту від прищів не існує. Зміна раціону суттєво не вплине. Потрібно справлятися з висипаннями локально: протирати підсушуючим тоником без спирту, один раз на день вмиватися з очищаючим засобом і один раз – простою водою, користуватися зволожуючим кремом. Якщо прищів не поменшало – потрібен курс лазерного лікування.

Погано вухам, горлі, носу

Будь-терапевт підтвердити: як тільки похолодає, що кашляють, починає рости не по днях, а по годинах. Застуда – респіраторна інфекція, яка розквітає на тлі найменшого переохолодження. Саме у відносно теплому і сонячному вересні заробити гайморит або отит простіше простого. Люди не поспішають надягати куртки та головні убори, хворіють “на ходу”.

– Є три поширені ускладнення – паратонзиліт, фронтит і отит, – розповівши головний отоларинголог Києва, к.м.н. Богдан Біль. – Усі вони можуть призвести до абсцесу (скупчення гнійних виділень) і навіть до менінгіту. Жартувати із застудою не можна, навіть не намагайтеся лікувати її самостійно чи ходити на роботу!

Небезпечні симптоми:

  • Паратонзилліт – першіння і відчуття чужорідного тіла у горлі, однобічний біль, гарячка (температура вище 38 0С).
  • Фронтит і гайморит – закладеність носа більше трьох днів, біль у гайморових порожнинах носа та перенісся, бровних дугах, очних яблуках, а також виділення жовтого чи зеленого кольору.
  • Отит – стріляючий або постійний біль у вусі, виділення з вух, запаморочення та тошнота.

Профілактика:

  • Найважливіше – захистити ноги. Носимо носки, закрите взуття.
  • Бережемо горло: у вітряну погоду краще надіти светр чи шарф/шаль, питво має бути кімнатної температури, кондиціонер виключаємо кожну годину на 15 хвилин і провітрюємо помешкання, щоб не пересушувався повітря.
  • Для підтвердження діагнозу “фронтит”, “гайморит” або “отит” потрібний огляд лікаря, нерідко комп’ютерна томографія чи рентген.

Хто буде засипати на роботі?

Похолодання на користь сердечникам, і людям із гіпертонією. Адже ця спека провокувала стрибки артеріального тиску, а холодний клімат дозволить нарешті розслабитися. Полегшає і тим, хто страждає на задишку. Але різкі зміни температур можуть бути досить небезпечні.

– Якщо вчора було плюс 25 0С, а сьогодні плюс 15 0С, то такий перепад судини переносять погано. Особливо важко гіпотонікам, на яких нападає втома, апатія, – розповів невролог Київського діагностичного центру Юрій Шерстяк. – Людям зі зниженим тиском у перші дні похолодання рекомендується більше спати – додайте хоча б годину до звичного режиму.

Небезпечні симптоми: запаморочення, сонливість, неможливість зосередитися, тремтіння у кінцівках, обморок.

Профілактика: повноцінний сон (8 годин на добу мінімум), тривалі піші прогулянки (бажано ввечері), скорочення робочого дня на 1-2 години. Не можна сідати на дієті!

Немає захисту від циститу

З приходом осені нелегко доводитися нашим імунним силам. Вони повинні витримати перевірку першим холодом та атаку вірусних інфекцій. Не дивно, що на цьому тлі розцвітають різноманітні хронічні захворювання, насамперед цистит та бронхіт.

– Восени з’єднуються кілька негативних для імунітету факторів. Це зменшення кількості сонячного світла та тепла. Більше стресових ситуацій та подавлення настрою через отримання меншої кількості сонця, а також переохолодження, – підсумовує імунолог Олег Назар. – Можна приймати імуностимулятори, тим більше у світлі наближення епідемічного сезону грипу, який настає вже у жовтні. Захисні сили слід стимулювати хоча б за 3-4 тижні до спалаху хвороби.

Небезпечні симптоми:

  • Цистит: часті сечовипускання, біль внизу живота, озноб і субфебрильна температура (37 0С).
  • Бронхіт: затяжний сухий або мокрий кашель (більше двох тижнів), підвищена температура тіла, блідість шкірних покривів, кашель і хрипке дихання уві сні.

Профілактика:

  • Відмовитися від продуктів-провокаторів для бактерій: будь-якого холодного пиття, кислих та гострих страв, кофе, алкоголю.
  • Споживати більше їжі з амінокислотами – риби та м’яса, а також продукти з цинком (горіхи, курячі яйця), селеном (морепродукти, зелень), антиоксиданти (цитрусові, рослинна олія).
  • Не лікувати хворобу прогріванням – це може нашкодити. Лікар пропише потрібні протибактеріальні препарати.

В ТЕМУ

Хіт сезону – журавліна

У вересні встигає ягода молодості – журавлина. Назвали її так не лише за шалені “здібності” зберігати красу шкіри і рятувати від наслідків радіації, отриманої літом разом з ультрафіолетом. Клюква покращує кровообіг, підтримуючи осінні судини. Разом з тим ягідка – природний імуностимулятор, бо багата витамином С, а ще залізом, кальцієм, магнієм, марганцем, калієм, йодом та бором.

Всього 50 г журавлини на день захищати від запалення хвороб суглобів (їх черга настає у жовтні-листопаді), захистити від застуди та нервного перенапруження.

Одне “але” – ягода дуже кисла і шкідлива виразникам. Тим, хто боїться заробити загострення, слід споживати журавлину у вигляді морсу чи настою.