Анна Бігдан: «Проект «Відкриті долоні» об’єднує різні категорії людей і допомагає відроджувати такі почуття, як милосердя, співчуття, шляхетність»

Ідею «підвішених ліків» аптечна мережа «Пані Аптека» реалізувала в Україні першою, взявши участь у соціальному русі «Відкриті долоні». Завдяки цій ініціативі кожен покупець може придбати якийсь безрецептурний препарат і залишити його в аптеці, а будь-хто може взяти такі ліки безкоштовно. Днями проекту виповнилося два роки. Про його результати вирішили поговорити з директором мережі «Пані Аптека» Ганною Бігдан.

– Розкажіть, будь ласка, як виникла ідея проекту?

– Напевно, ви знаєте, що практика підвішування різних товарів у світі поширена досить широко. Починалося все з підвішеної кави у кав’ярнях – добровільного бажання зробити щось приємне незнайомій людині, що потребує підтримки. Поступово до такої соціальної ініціативи підключалися хлібні, харчові магазини. І ось, два роки тому нам прийшла думка: а чому б не розширити сферу впливу цього соціального руху і на нашу діяльність? Тим більше, що це співзвучно із системою цінностей «Пані Аптека»: «Здорова батьківщина – здорова країна». Таким чином, наприкінці березня 2012 року у нашій мережі стартував проект «Відкриті долоні».

– Який механізм підвішування ліків?

– Механізм досить простий: «Віддай, якщо можеш. Візьми, якщо хочеш». Шкірному нашому покупцеві ми розповідаємо про можливість придбати безрецептурні препарати і залишити їх у наших аптеках, щоб ними міг безкоштовно скористатися будь-який нужденний. Назви «підвішених» ліків ми пишемо на спеціальній інформаційній дошці. Крім того, на спеціальному папірці можна написати побажання того, кому призначено ліки. Зазвичай люди пишуть прості, але дуже важливі слова: «Будьте здорові! », «Не хворійте! » І т.д.

– Які ліки залишають найчастіше?

– В основному це поширені безрецептурні серцеві, знеболюючі, жарознижуючі препарати. Найчастіше підвішують корвалол, валідол, цитрамон, анальгін, спазмалгон, активоване вугілля, перев’язувальні матеріали. Однак у списках «Відкритих ладонь» можна побачити і дорожчу продукцію: і памперси, і антисептичні спреї. Все залежить від фінансових можливостей людей та їх бажання робити добро.

– Хто найчастіше «підвішує» препарати?

– Як правило, це люди у віці 30-40 років. Але все частіше беруть участь хлопці та дівчата близько 20 років – свідомо цікавляться: що це за громадський рух, радіти з провізором, у яких препаратах є найбільша потреба. У кожного з них своя історія, своя мотивація для участі у «Відкритих ладонях».

Врізався у пам’ять випадок у Запоріжжі. В аптеку прийшла жінка, яка, мабуть, сама, або її близькі, зіштовхнулася з серйозними проблемами зі здоров’ям (вона купувала онкопрепарати). Тим не менше, вона, не роздумуючи, придбала і підвісила відразу шість позицій ліків. Такі поступки, безумовно, заслуговують на найвищі людські похвали.

Траплялися й інші зворушливі історії. Якось у нашу аптеку в Києві на проспекті Победи прийшла дівчинка років десяти, попросила маму купити желейні конфети-вітаміни приблизно на 50 гривень і залишила їх для іншої дитини: мовляв, щоб той не хворів. До іншої нашої столичної аптеці, на Богдана Хмельницького, прийшла бабуся з онуком років 11-12. Дитина більше року економила гроші, які давали йому батьки, складавши їх у скарбничку, а потім на всю суму купивши ліки для нужденних. Такі випадки говорять про те, що проект «Відкриті долоні» об’єднує різні категорії людей і допомагає відроджувати такі почуття, як милосердя, співчуття, благородство.

– А хто, як правило, приймає в дар підвішені ліки?

– В основному це похилого віку, пенсіонери, інваліди. Згадую слова однієї бабусі: «Ви робите таку добру справу! Ну хіба можу я на свою пенсію купити все, чого вимагатиму?! Часто доводиться економити на здоров’ї. А зараз, коли я знаю, що у вашій аптеці проводитиметься така акція, у мене на душі стало радісніше – приходитиму. Спасибі вам! ». І таких бабусь, яким нема кому допомогти, дуже багато. І їм важливо не тільки безкоштовне пакування валідолу або анальгіну, але й елементарні знаки уваги. Повірте, вони дуже цього потребують.

– Як ви оцінюєте результати цього соціального проекту?

– За два роки у проекті взяли участь тисячі людей, які «підвісили» ліків на сотні тисяч гривень. Але головна цінність «Відкритих ладонь» – в іншому. Цей проект допомагає нам усім стати трохи добрішим. Не зря кажуть: хто бере-наповнює долоні, хто віддає – наповнює серце