Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Інверсні вугри

Інверсні вугри

Інверсні вугри – Клінічна форма акне, при якій вугровий висип супроводжується вторинним запальним процесом в апокринових потових залозах з виникненням і розкриттям підшкірних інфільтратів в пахвових западинах, в області пупка і промежини, навколо сосків. Захворювання протікає хронічно із частими рецидивами. У лікуванні інверсних вугрів провідну роль має адекватна антибіотикотерапія, що включає системний прийом антибіотиків усередину та їхнє зовнішнє застосування.

Загальні відомості

Інверсійні вугри зустрічаються лише після періоду статевого дозрівання, оскільки саме у цьому віці починають функціонувати апокринові залози. Спочатку запалення виникає у волосяних фолікулах і цей процес нічим не відрізняється від механізму виникнення вульгарних вугрів. Після збільшення запального інфільтрату та розриву стінки волосяного фолікула відбувається вторинне інфікування апокринових потових залоз. Часто інверсійні вугри з’являються на тлі важкої форми акне. Їхньому розвитку сприяють ожиріння, свербіж або постійне тертя одягу в місцях локалізації апокринових залоз.

Інверсні вугри

Прояви інверсних вугрів

Захворювання проявляється утворенням під шкірою в області пахвової западини, промежини, біля пупка або навколо сосків молочних залоз множинних інфільтратів. Вони виглядають як невеликі горбки на шкірі, при обмацуванні яких виявляються болючі ущільнення. Після деякого збільшення розмірів і дозрівання інфільтрати розкриваються. З них на поверхню шкіри виходить гнійне або гнійно-кров’янисте відділення. Потім відбувається загоєння з утворенням дома інфільтрату втягнутого рубця. Рубцювання одних інверсних вугрів, як правило, супроводжується появою нових та розширенням області ураження шкіри.

Інверсні вугри характеризуються постійно рецидивуючим хронічним перебігом і можуть вважатися одним з різновидів хронічної піодермії.

Лікування інверсних вугрів

Терапія інверсних вугрів – це досить тривалий процес, який займає часом кілька місяців. Основу лікування становить антибіотикотерапія. Місцево двічі на добу застосовуються мазі з антибіотиками: тетрациклінова, еритроміцинова, лінкоміцинова, лосьйон із кліндаміцином. Паралельно проводять терапію, спрямовану на попередження закупорки волосяних фолікулів та покращення кисневого живлення тканин. Так ефективною схемою лікування інверсних вугрів вважається комбінація еритроміцинової мазі та бензоїлпероксиду.

Місцеве лікування поєднують з курсовим прийомом антибіотиків усередину. З цією метою може застосовуватися доксициклін, сульфаметоксазол+триметоприм, кліндаміцин, тетрациклін, еритроміцин та ін. Для більш точного підбору антибіотика виробляють посів вугрів, що відокремлюється, і визначають чутливість висіяної мікрофлори до антибіотиків. У лікуванні інверсних вугрів також використовують синтетичні ретиноїди, а в жінок — гормональну терапію: етинілестрадіол, ципротерон та ін. У гострому запальному періоді протипоказані механічні та теплові способи лікування: пілінг, масаж, гарячі ванни тощо.

Важливе значення в лікуванні та профілактиці наступних рецидивів інверсних вугрів має не лише особиста гігієна, а й правильний догляд за шкірою. Підбір очищувальних гелів, косметичних засобів і профілактичних кремів для підтримуючої терапії слід проводити спільно з дерматологом, що лікує, або дерматокосметологом.