Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Ювенільний остеопороз (Юнацький остеопороз)
Ювенільний остеопороз – це захворювання кісткової тканини у дітей віком до 18 років з порушенням кісткового метаболізму, що призводить до значного зниження мінералізації кісток. Проявляється болями різної інтенсивності, зазвичай у поперековому відділі хребта. Також характерні часті переломи, зокрема компресійні переломи тіл хребців. Ювенільний остеопороз діагностується з урахуванням анамнезу та клінічних даних, що підтверджується результатами інструментального обстеження скелета. Використовуються різні рентгенологічні методи та біопсія. Лікування комплексне, спрямоване на підвищення ступеня мінералізації кісток, усунення болю, профілактику подальшого розвитку захворювання.
Загальні відомості
Ювенільний остеопороз відноситься до групи первинних остеопорозів, це означає, що патологія розвивається без видимих зовнішніх причин: ендокринних порушень, інфекцій, ревматичних уражень тощо. обміну речовин у кістковій тканині у препубертаті. У цей період досягається пік кісткової маси, і будь-яке порушення обміну найчастіше дебютує на цьому тлі. Дівчатка страждають приблизно вдвічі частіше за хлопчиків, що пояснюється особливостями гормонального фону.
Усього на цей час у педіатрії описано близько 100 випадків ювенільного остеопорозу, проте захворювання не втрачає своєї актуальності, оскільки неможливо усунути причину порушень кісткового метаболізму, а отже, лікування часто має лише тимчасовий ефект. Остеопороз різної етіології є причиною більше половини від загальної кількості компресійних переломів тіл хребців, що діагностуються. Саме цей перелом значно ускладнює перебіг захворювання та прогноз для здоров’я дитини. Крім того, захворюваність останніми роками неухильно зростає через неправильний раціон дітей, часто з самого народження.
Ювенільний остеопороз
Причини
Етіологія ювенільного остеопорозу нині невідома. Існують різні вроджені та середові фактори ризику, взаємодія яких провокує розвиток симптоматики. У сім’ях дітей, які страждають на ювенільний остеопороз, виявляються випадки частих переломів (у тому числі шийки стегна) у батьків та інших близьких родичів. Обстеження показує, що мінеральна щільність кісток може бути знижена у братів та сестер пацієнта.
Ювенільний остеопороз багато в чому обумовлений порушенням обміну кальцію та фосфору в організмі, центральна регуляція метаболізму цих мінералів може порушуватися за будь-якого патогенного впливу у внутрішньоутробному періоді. Щодо факторів зовнішнього середовища, тут велику роль відіграють:
- захворювання кишечника, оскільки метаболізм кальцію тісно пов’язаний із шлунково-кишковим трактом, особливо з тонким кишечником, де кальцій в нормі всмоктується в кров;
- нераціональне харчування дитини;
гіподинамія, тому що нестача фізичних навантажень призводить до активації остеокластів, що руйнують кісткову тканину.
Симптоми ювенільного остеопорозу
Довгий час захворювання розвивається непомітно для батьків та оточуючих дитини людей. Пацієнт спочатку хочеться на швидку стомлюваність, особливо у м’язах спини. Найчастіше дитину турбує дискомфорт чи біль у попереку. Характерним для ювенільного остеопорозу є хвилеподібна течія, тому неприємні відчуття довгий час то посилюються, то слабшають. Хвороба протікає приховано. Першим симптомом, на який звертають увагу, часто стає перелом кісток передпліччя, наприклад променевої кістки. Після госпіталізації проводиться обстеження, під час якого виявляється захворювання.
Ювенільний остеопороз також можна запідозрити у разі порушення постави у дитини, особливо якщо це поєднується з уповільненням росту. На жаль, найчастіше першим симптомом патології стає компресійний перелом тіл хребців. Що характерно, навіть така серйозна ознака може залишатися непоміченою. Дитина починає скаржитися на біль у ділянці перелому, помітно напруження м’язів спини. Батькам варто звернути увагу на падіння на спину, що можливо передувало появі скарг. У цілому нині для болю при ювенильному остеопорозі характерно те, що нестероїдні протизапальні препарати виявляються неефективними у купіруванні больового синдрому.
Діагностика
Ретельно зібраний анамнез та клінічні прояви дозволяють педіатру запідозрити остеопороз. Якщо виключаються ендокринні, інфекційні та інші причини, тоді, найімовірніше, йдеться про ювенільний остеопороз. Діагноз підтверджується на підставі комплексного обстеження, що включає неінвазивні та інвазивні методи:
- Оглядова рентгенографія. Виявляє зниження щільності кісток, осередки просвітлення та розширення кістковомозкового каналу, проте ці ознаки з’являються при зниженні мінералізації на 20-30%, тобто є пізніми. На комп’ютерній томограмі можна візуалізувати компресійні місця переломів.
- Денситометрія. При ювенільному остеопорозі потрібне підтвердження зниженої мінералізації кісток. Для цього найчастіше проводиться подвійна енергетична рентгенівська абсорбціометрія. Метод є різновидом денситометрії та дозволяє з високою точністю (до 2%) визначити щільність кісткової тканини. Показник порівнюється з нормою для даного віку, і у пацієнтів виявляється нижче за норму.
- Біопсія. Досить часто доводиться вдаватися до інвазивних методів діагностики, тобто біопсії клубової кістки. Це найбільш точний метод, що дозволяє оцінити гістологічну структуру кістки та достовірно підтвердити ювенільний остеопороз.
Лікування ювенільного остеопорозу
Терапія включає дієту, а також підвищення мінеральної щільності кісткової тканини до рівня, максимально наближеного до норми. Раціональна дієта, збалансована за вмістом білка, кальцію та фосфору, також є обов’язковим компонентом терапії.
- Медикаментозна терапія. Порушення метаболізму кісткової тканини можна усунути двома шляхами: підвищення остеогенезу чи зниження швидкості кісткової резорбції. Часто застосовуються лікарські засоби, що впливають на обидва ці процеси (як правило, гормональні). Крім того, обов’язково використовуються препарати вітаміну D та кальцій. Медикаменти для усунення больового синдрому підбираються індивідуально. Патогенетична терапія також сприяє зменшенню болю.
- Корекція переломів. Лікування переломів лише хірургічне, далі показана дієта з високим вмістом кальцію та фізіотерапія. У період ремісії призначається ЛФК
- Ортопедична корекція. Пацієнтам з ювенільним остеопорозом показано носіння корсету, оскільки навіть при успішному лікуванні можливе прогресування сутулості, що значно погіршує якість життя в дорослому віці. Крім цього, корсети розвантажують хребет, знижуючи ризик компресійних переломів.
Прогноз та профілактика
Прогноз ювенільного остеопорозу сумнівний через неможливість етіотропного лікування, навіть при своєчасній комплексній терапії зберігається ризик інвалідизації. Важливо постійно дотримуватися рекомендованої дієти, проходити курсове лікування, виконувати всі призначення лікаря. Профілактика включає, головним чином, усунення факторів ризику, що модифікуються: ведення активного способу життя, лікування хвороб ШКТ, раціональне харчування.