Йодована сіль – це різновид кухонної солі з незначним додаванням йодату калію та йоду у вигляді йодиду. Регулярне вживання йодованої солі допомагає запобігти йододефіциту. Використання цієї солі рекомендується у вигляді профілактики цієї хвороби, оскільки це доступний і безпечний спосіб вживання йоду, інформує sutura.org.ua

Лише ½ чайної ложки (3 г) йодованої солі на день достатньо для того, щоб задовольнити добову потребу в йоді. Встановлено, що вживання йоду, що перевищує добову рекомендовану норму, добре переноситься. Медики відзначають, що з харчових продуктів ризик отримати передозування відсутній. Верхня межа норми йоду становить близько 1100 мікрограмів – це 6 чайних ложок йодованої солі (24 г).

Дефіцит йоду виникає в тому разі, якщо людина недостатньо її отримує з харчових продуктів. Якщо потреба в йоді не задовольняється, то щитовидка не зможе виробляти достатню кількість потрібних гормонів.

Чим небезпечний дефіцит йоду

  • Недостатнє споживання йоду з їжею призводить до недостатнього вироблення гормонів щитоподібної залози, що негативно позначається на м’язах, печінці, серці, почках, мозкові та ін. органи.
  • Сильний та тривалий дефіцит йоду може викликати гіпотиреоз – дефіцит гормонів щитоподібної залози.
  • Дефіцит йоду є частою причиною проблем психічного розвитку у дітей, включаючи зниження рівня IQ.
  • Недостатнє надходження гормонів щитоподібної залози до мозку дитини в утробі матері може призвести до розумової відсталості.

Варто нагадати, що щитовидка використовує йод для вироблення гормонів, які відіграють важливу роль у відновленні тканин, розвитку, метаболізмі та зростанні. Також йод може впливати на імунітет. При цьому йодованою силлю, як і звичайною, зловживати не варто. Надлишок солі в організмі може призвести до розвитку гіпертонії або високого кров’яного тиску, а також збільшити ризик серцевих захворювань та інсульту.