Камені в почках – це тверді утворення мінералів та солей, які з’являються всередині ваших нірок, передає sutura.org.ua

Камені в почках з’являються з різних причин і можуть вплинути на будь-яку частину вашого січового тракту – від нірок до січового міхура. Дуже часто каміння утворюються через концентровану січу, в якій міститься дуже багато солей і мінералів – вони починають кристалізуватися і склеюватися.

  • Що таке каміння у почках?
  • Причини та симптоми каменів у почках
  • Діагностика та лікування каменів у почках

Що таке каміння у почках?

Процес проходження каменів через почки дуже хворий, але якщо вчасно діагностувати цей стан, то орган не отримає серйозних ушкоджень. Сучасна медицина пропонує безліч різних способів лікування каменів у почках – у деяких випадках достатньо пити багато води та приймати знеболюючі, а іноді доводиться йти на хірургічне втручання.

Після лікування, а воно майже завжди ефективно, лікар рекомендує вам профілактичне лікування, щоб знизити ризик утворення нових каменів, а також порадити підібрати правильну дієту.

Причини та симптоми каменів у почках

Камені в почках можуть утворитися і без причини, але є певні фактори, які підвищують ризик їх появи.

У більшості випадків причиною каменів у почках є концентрована січа, що містить велику кількість кристалоутворювальних речовин – кальцію, оксалатів та сечової кислоти. При цьому в сечі відсутні речовини, що заважають цим кристалам злипатися. В результаті виникають ідеальні умови для утворення каменів у почках.

Якщо лікареві вдасться визначити тип почечного каміння, він зможе встановити причину його появи, і вибрати найбільш ефективне лікування. Якщо ви знаєте про те, що у ваших почках є каміння, і помітили, як один із них вийшов, постарайтеся зберегти його і віднести лікареві на аналіз.

Типи каменів у почках

Кальцієві каміння – це найпоширеніший тип камінь у почках. Зазвичай вони складаються з оксалату кальцію. Оксалат – це речовина, яка виробляє вашу печінку. Крім того, воно міститься в деяких фруктах, овочах та горіхах. Концентрація оксалату кальцію може збільшитися через дієти, високі дози витамину D, кишкової шунтуючої хірургії та порушення обміну речовин.

Камені можуть відбутися з фосфату кальцію. Цей тип кам’ян найчастіше зустрічається при метаболічних розладах, наприклад – почковому трубчастому ацидозі. У деяких випадках ці каміння можуть бути пов’язані з мігренню та прийомом ліків від судом.

Струйові каміння з’являються на тлі інфекції. Як правило, вони швидко формуються і зростають, і цей процес не супроводжується великою кількістю симптомів.

Січові каміння характерні для людей, які не п’ють достатньо рідини або дуже швидко її втрачають. Також вони можуть з’являтися у тих, хто сидить на протеїновій дієті або страждає на подагру. Збільшити ризик виникнення сечових каменів можуть і деякі генетичні фактори.

Цистинові камені з’являються у людей із наслідковим розладом, через яке почки виділяють занадто багато певних амінокислот.

Фактори, що підвищують ризик утворення каменів у почках, включають:

– сімейну історію хвороб. Якщо у когось із ваших родичів були кам’яні в почках, ви теж можете зіткнутися з цією проблемою.

зневоднення. Нестача рідини підвищує ризик утворення каменів.

– певні дієти, наприклад – з високим вмістом протеїнів, солі та цукру, підвищують ризик утворення каменів. Особливо це стосується солоної їжі. Велика кількість солі збільшує кількість кальцію, який повинен фільтрувати ваші почки. Якщо вони не справляються з цим завданням, кальцій починає накопичуватися і утворювати каміння.

– ожиріння. Індекс маси тіла прямо пропорційний ризику утворення каменів.

хвороби шлунково-кишкового тракту та операцій.

Нирковий камінь може не викликати симптомів, поки не почне переміщатися всередині нірки або не проникне всередину січоводи – трубку, яка з’єднує нірки та січовий міхур. У такому випадку симптоми каменів у почках включають:

– сильний біль у боці і під ребрами;

– біль, що віддає у нижню частину живота і пах;

– біль накочує хвилями і може бути різної інтенсивності;

– біль при сечовипусканні;

– рожева, червона або коричнева січа;

– мутна і сильно пахне січа;

– тошнота та блювання;

– постійне бажання помочитися;

– часті січовипускання;

лихоманка та озноб, якщо в організмі присутня інфекція;

– незначне сечовипускання.

Головне пам’ятати, що біль, викликаний нирковими каміннями, може змінювати свою інтенсивність – це залежить від розташування каміння.

Діагностика та лікування каменів у почках

Якщо ваш лікар підозрює, що у ваших почках утворилися каміння, то підтвердити діагноз йому допоможуть:

– аналіз крові на кальцій та сечову кислоту;

– аналіз січі на мінералі та солі;

– КТ, МРТ, рентген, УЗД;

– аналіз каменів, які вже вишли. Це допоможе визначити тип каменів у почках та підібрати правильне лікування.

Вибір методу лікування каменів у почках залежить від їх типу та розміру.

Маленькі каміння з мінімальними симптомами не вимагають інвазивного лікування. Щоб позбутися від таких каменів, вам потрібно:

– пити якомога більше води (до 3 літрів на день), щоб очистити січну систему від лишніх солей та мінералів. Січка повинна стати прозрачною або майже прозрачною.

– знеболююче. Проходження навіть маленького каміння супроводжується болем та спазмами. Щоб полегшити ваш стан, лікар може рекомендувати прийом болезаспокійливих засобів.

– ліки, які допомагають розслабити м’язи сечоводу. Такі препарати називаються альфа-блокаторами, які допомагають послабити симптоми і прискорити процес виходу каміння.

Камені в почках, які не можна вилікувати консервативними методами – або через те, що вони занадто великі, щоб вийти самостійно, або через те, що вони викликають кровотечу, пошкодження нірок та інфекції сечових шляхів – потрібно лікувати більш агресивними методами.

– Використання ультразвуку для руйнування каменів. Для певних каменів – в залежності від їх розміру та місця розташування – ваш лікар може рекомендувати процедуру, яка називається екстракорпоральною ударно-хвильовою літотрипсією (ЄУХЛ).

Екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія використовує ультразвукові хвилі для створення сильних вібрацій, які розбивають каміння на маленькі кусочки. Процедура триває від 40 до 60 хвилин, і може викликати помірну біль.

Побічними ефектами екстракорпоральної ударно-хвильової літотрипсії є синці на спині та животі, кровотеча навколо почки та інших суміжних органів, а також певний дискомфорт, коли маленькі шматочки почнуть виходити через сечові шляхи.

Якщо каміння занадто великі, то видалити їх можна лише хірургічним методом. Процедура, звана черезшкірною нефролітотрипсією, дозволяє вилучити каміння з нірки за допомогою невеликих телескопів та інструментів, вставлених у невеликий отвір у спині.

Під час операції пацієнт перебуває під загальним наркозом, і повинен пролежати у стаціонарі не менше двох днів.

Щоб удалити маленький камінь у сечоводі або нірці лікар може використовувати інструмент під назвою уретероскоп, який вводиться через зовнішні сечові органи.

Як тільки уретероскоп досягне каміння, він схопить його за допомогою спеціальних інструментів і розіб’є на дрібні кусочки. Під час цієї процедури пацієнт повинен бути під наркозом.

Іноді причиною каменів у почках може бути надмірна активність паращитовидних залоз. Паращитовидні залози розташовані у чотирьох углах вашої щитовидної залози. Якщо вони виробляють занадто багато паратиреоїдного гормону, рівень кальцію в крові починає підвищуватися, що призводить до утворення каміння.

Причиною гіперпаратиреозу може бути доброякісна опухоль однією з паращитовидних залоз. Її видалення допомагає запобігти утворенню нових каменів.