Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Кардіофобія

Кардіофобія

Кардіофобія – Патологічний страх смерті від серцевого захворювання. Пацієнт підозрює у себе важку серцеву патологію, трактує будь-які відчуття (поодинокі екстрасистоли, почастішання дихання і серцебиття після фізичного навантаження, міжреберну невралгію), як ознака катастрофи, що наближається. Все життя хворого зосереджується навколо обстежень, лікування та спостережень за діяльністю свого організму. Діагноз виставляється на підставі скарг, анамнезу хвороби, даних огляду та результатів додаткових досліджень. Лікування – психотерапія, за необхідності на тлі медикаментозної підтримки.

Загальні відомості

Кардіофобія – нав’язливий страх смерті від хвороби серця. Є однією з найпоширеніших нозофобій поряд із канцерофобією. Статистичні дані різняться, проте фахівці зазначають, що близько 15% пацієнтів кардіологічних відділень складають хворі з функціональними розладами серцево-судинної системи (кардіоневрозами, кардіалгією та кардіофобією). Кардіофобія може виникати як у людей зі здоровою серцево-судинною системою, так і у пацієнтів, які страждають на серцеві захворювання. У другому випадку спостерігається яскрава невідповідність між вираженістю клінічних симптомів та емоційними реакціями. Лікування кардіофобії здійснюють фахівці у галузі психотерапії та клінічної психології.

Причини кардіофобії

Основною причиною розвитку кардіофобії є підвищена тривожність та/або надмірна тривала психологічна напруга. Встановлено, що хвороба частіше виникає у невпевнених у собі, емоційно нестійких тривожних особистостей, у пацієнтів з істеричним складом характеру та у активних людей сангвінічного темпераменту, які мають схильність перебільшувати значимість власних цілей, не вміють розслаблятися та відволікатися від корисної діяльності.

Поштовхом для розвитку кардіофобії стає явна чи неявна стресова ситуація. У деяких хворих перші симптоми кардіофобії виникають після виявлення тяжкого серцевого захворювання у родича, близького контакту з хворим, які страждають на тяжку серцеву патологію, або звістка про смерть знайомого від хвороби серця. Особливо яскраве враження зазвичай справляють історії про раптові «розриви серця» у раніше здорових людей молодого та середнього віку.

У ряді випадків перші ознаки кардіофобії з’являються і натомість планового профогляду чи обстеження щодо іншого (не серцевого) захворювання. Хворий дізнається про невеликі відхилення в роботі серцево-судинної системи або неправильно трактує невинну фразу лікаря і формує картину жахливої ​​смерті від хвороби серця. Іноді пацієнти з кардіофобією дійсно страждають на якесь серцево-судинне захворювання, проте їх страх не відповідає реальній ситуації, а їх переживання за силою та інтенсивністю непорівнянні зі звичайними людськими переживаннями.

Патогенез

У всіх випадках основою для розвитку кардіофобії стає внутрішнє занепокоєння, явне чи приховане відчуття власної безпорадності, нездатності впоратися з життєвими обставинами та контролювати навколишній світ тією мірою, в якій це потрібно хворому на кардіофобію. Нелокалізована тривога шукає виходу, пацієнт починає надмірно прислухатися до своїх відчуттів, і локалізація страху на початковому етапі у якомусь сенсі навіть приносить полегшення – тепер, у всякому разі, зрозуміло, що відбувається і що потрібно робити (звертатися за допомогою, лікуватися, рятуватися) ).

Однак дуже скоро кардіофобія, як і інші подібні розлади, сама стає причиною нових проблем. Пацієнт ніби потрапляє в альтернативну реальність, де існує навіть не загроза життю, а безпосереднє відчуття смерті, що невідворотно наближається, яке не в змозі розвіяти ні дані обстежень, ні логічні аргументи. Виникає замкнене коло, хворий на кардіофобію роками може рухатися від сумнівів до відчаю, від тривоги – до надії, тоді як реальне життя занепадає і минає.

Симптоми кардіофобії

Клінічна картина кардіофобії дуже різноманітна, проте з цього різноманіття можна виділити три основні форми перебігу хвороби: псевдоревматичну, псевдоінфарктну та невротичну. Псевдоревматична форма кардіофобії за своїми симптомами нагадує ревматичний порок серця. У хворих часто виявляється хронічний тонзиліт. Пацієнти пред’являють скарги на серцебиття, задишку і біль у серці. Часто спостерігаються періодичні нерезко виражені болі у суглобах. Симптоми посилюються і натомість фізичного навантаження.

Поштовхом до розвитку кардіофобії зазвичай стає ревматичне захворювання близького родича або обстеження у відділенні кардіології чи ревматології з приводу незначних функціональних порушень (змін на ЕКГ, підвищення температури). Надивившись на справжніх хворих, пацієнт знаходить у себе всі (або більшість) симптомів, виявляє наполегливість та домагається проведення протиревматичного лікування. Лікування, природно, виявляється неефективним, і хворий переконується, що його стан безнадійний.

Псевдоінфарктна форма кардіофобії зазвичай виникає у пацієнтів, які мають певні знання в галузі медицини: медичних працівників, людей інших спеціальностей, які працюють у медичних установах (бухгалтерів, представників господарських служб), людей, які цікавляться питаннями здоров’я та народними методами лікування. Страх інфаркту міокарда з’являється після незначного болю в області серця, всі думки хворого на кардіофобію зосереджуються навколо передбачуваного нового нападу і наступної за ним майже неминучої смерті.

Пацієнт починає активно обстежуватися та лікуватися, напади повторюються (зазвичай вони обумовлені шийним остеохондрозом, міжреберною невралгією, функціональними порушеннями в роботі серця в клімактеричному періоді тощо), нітрогліцерин та інші серцеві засоби не допомагають. Результати обстежень не показують жодної патології або свідчать про незначні порушення, проте для охопленого страхом хворого це непереконливо. Пацієнт, як і за псевдоревматичної формі, робить висновок про безнадійність свого стану.

Для невротичної форми кардіофобії характерною є невизначеність клінічних проявів. Хворі говорять про тиск у грудях, надзвичайно гучне серцебиття, «почуття серця» і незадоволеність вдихом. Скарги пацієнтів не вкладаються у картину будь-якого серцевого захворювання. Іноді цей варіант кардіофобії довгий час протікає без нападів, проте життя хворих при невротичній формі хвороби обмежується не менше, ніж при псевдоінфарктному або псевдоревматичному. Пацієнти бояться рухатися, бояться залишатися наодинці або ходити вулицями без провожаних. Деякі проводять роки в ліжку, безперестанку мукаючись страхом за своє життя.

У період нападу кардіофобії спостерігається характерна клінічна картина: хворі некритичні та надмірно зосереджені на своїх відчуттях, вони кидаються у ліжку. Після запевнень про безпеку їхнього стану та прохання заспокоїтися вони на кілька хвилин затихають, але потім повертаються до колишньої поведінки. Тривалість нападу може становити від кількох хвилин до кількох діб. Після закінчення нападу пацієнти, які страждають на кардіофобію, продовжують відчувати занепокоєння щодо свого стану. Вони постійно вважають пульс і вимірюють артеріальний тиск, фіксуються на будь-яких змінах самопочуття і трактують їх у негативному ключі.

Інші аспекти життя стають неважливими, малозначущими. Хворі на кардіофобію кидають роботу, перекладають усі домашні обов’язки на плечі близьких, припиняють жити статевим життям і уникають будь-яких хвилювань (просять не розповідати про щось хвилююче і страшне, вибирають фільми та книги, що не зачіпають почуттів і не викликають глибоких переживань, відмовляються бути присутніми на похоронах). Вони надзвичайно суворо дотримуються режиму дня, «сидять» на жорстких дієтах, намагаються зайвий раз не виходити на вулицю, постійно читають спеціалізовану та популярну медичну літературу. Часто пацієнти уникають спати на лівому боці та страждають від безсоння, бо бояться померти уві сні.

Діагностика

Кардіофобію діагностують на підставі скарг хворого та історії захворювання. Для виключення серцевої патології проводять обстеження, що включає консультацію кардіолога, консультацію ревматолога, ревматичні проби, ЕКГ і УЗД серця. При необхідності призначають велоергометрію, стрес-ехокардіографію та інші дослідження. Наявність серцевої патології не виключає кардіофобію, у цьому випадку діагноз виставляють з урахуванням невідповідності скарг та переживань хворого на клінічну картину та даних об’єктивних досліджень.

Лікування кардіофобії

Лікування кардіофобії зазвичай здійснюють у амбулаторних умовах. За явних ознак декомпенсації можлива госпіталізація у відділення неврозів. При вираженій тривозі, безсонні та афективних порушеннях призначають заспокійливі та антидепресанти. Проводять психотерапію, спрямовану на виявлення реальних причин підвищеної тривожності, допомагають хворим на кардіофобію опрацювати внутрішньоособистісні конфлікти і виробити нові, більш здорові та адаптивні способи реагування на гострі та хронічні стреси. За своєчасного лікування прогноз сприятливий.

Unsere technologie erweitert ihre globale reichweite im pi network. We also encourage employees to participate in "smoke free the workshop has joined the ranks of smoking cessation.