SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Кашлюк

Симптоми

Кашлюк – це гостре захворювання інфекційної природи, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Проявляється розвитком циклічного характеру з можливим приєднанням судомного кашлю, який протікає у вигляді нападів.

Збудником захворювання є мікроорганізм Bordetella pertussis. Цей збудник відноситься до групи грамнегативних бактерій, нездатних до руху. Дана бактерія здатна розмножуватися тільки в аеробних умовах у присутності кисню.

При цьому бордетел дуже вибаглива, і для того, щоб отримати її з виділеної культури необхідний ретельний підбір живильного середовища.

Бордетел пертуссіс нестійка до впливу навколишнього середовища. У зв’язку з цим посів матеріалу, взятого у хворого з підозрою на кашлюк, необхідно засіяти відразу ж на місці, біля ліжка хворого.

Дезінфікуючі засоби згубно впливають на бактерію практично миттєво, а от суха мокрота може з’явитися джерелом зараження і через пару годин.

Вражаюча дія на організм роблять екзотоксин і гемаглютинін, який виробляє даний мікроорганізм.

Джерелом зараження виступає заражені і хворі люди, починаючи із закінчення періоду інкубації. Найбільша вірогідність зараження виникає з моменту прояву перших ознак хвороби.

Як вже зазначалося вище, шлях передачі інфекції – повітряно-крапельний. Механізмом передачі ж є аерозольний.

Хвора людина виділяє достатньо велику кількість бактерій, але зараження можливе тільки при тісному контакті, коли відстань складає менше двох метрів. Унаслідок нестійкості мікроорганізму зараження контактним шляхом відбувається дуже рідко.

Виходячи з цього, можна сказати, що сприйнятливість дуже висока.

Кашлюк найчастіше виникає в період осені – зими.

При коклюші вхідні ворота інфекції – слизова оболонка верхніх дихальних шляхів.

Мікроорганізм проникає через верхні дихальні шляхи в гортань, трахею, бронхи. Там він вражає циліндричний Війчастий епітелій, однак, у самих клітинах бактерії не виявляються і в кров не потрапляють.

Екзотоксини, які утворюються в результаті загибелі бордетел, впливають на розвиток спазму і судомного кашлю як у дорослих, так і у дітей.

Хоча коклюш відноситься до інфекційних захворювань і повинен за всіма правилами протікати з вираженими симптомами інтоксикації, при даному захворюванні цього не відбувається.

Для розвитку хвороби характерно повільне наростання симптомів, що дає право говорити про те, що коклюш має циклічний перебіг. При цьому максимальна симптоматика захворювання розвивається через тільки два чи три тижні після появи перших її ознак.

Серед класифікацій коклюшу прийнято виділяти такі форми:

1 – типова форма коклюшу протікає з повільним наростанням ознак, кашель при цьому має характер нападів;

2 – атипова форма коклюшу підрозділяється в свою чергу на:

  • абортивна форма коклюшу являє собою не збільшення симптомів захворювання з плином часу, а їх згасання;
  • стерта форма коклюшу не має специфічної симптоматики. Всі ознаки захворювання виражені неяскраво, що не дозволяє швидко встановити точну хвороба;
  • безсимптомна форма коклюшу протікає без будь-яких клінічних проявів.

Якщо коклюш протікає в типовій формі, для нього характерна наявність наступних періодів розвитку захворювання:

  • інкубаційний, який складає від трьох днів до двох тижнів;
  • період катаральних явищ, або пресудорожний, що становить за часом до двох тижнів;
  • період розпалу хвороби, або судомний період;
  • період згасання захворювання, або період реконвалесценції, який може досягати восьми тижнів.

Початок пресудорожного періоду можна пропустити. При його настанні температура тіла залишається в межах норми, або з’являється субфебрилітет неясної етіології. На тлі удаваного повного здоров’я у заразившегося з’являється кашель, який носить характер нав’язливості. При цьому він збільшує свою силу перед сном, а проведене лікування не чинить на нього жодного впливу. Однак, існують симптоми, які дозволяють якщо не поставити діагноз коклюшу, але запідозрити його:

  • постійний кашель, що не реагує на проведену терапію;
  • при аускультації вислуховується жорстке дихання по всіх полях, при цьому хрипи відсутні;
  • шкірний покрив стає блідим, можуть з’явитися набряки повік;
  • в загальному аналізі крові визначається збільшення кількості лейкоцитів, ШОЕ при цьому залишається в межах норми.

Період розпалу хвороби характеризуються постійним нав’язливим дедалі більшим кашлем. При цьому людина починає задихатися від кашлю, що може викликати розвиток істинного крупа.

Положення хворого в судорожному періоді є вимушеним. Особа набуває червоний колір, може ставати синім. Визначається набухання вен шиї, обличчя і голови. Через сильний постійного кашлю можуть утворитися надриви і розвиток на цих місцях виразок.

Після припинення нападу у хворого виділяється густа мокрота, що має вид скла. Крім того, кашель може супроводжуватися блювотою.

У періоді зворотного розвитку відбувається зникнення клініки коклюшу. При цьому кашель стає рідше, а загальний стан поступово приходить в норму.

У пізній же період реконвалесценції, що займає до півроку, хворий залишається легкозбудливою. Можливий розвиток рецидиву захворювання.

Діагностика

Якщо захворювання має типову форму протікання, важливою діагностичною ознакою захворювання стає її клініка. Однак, у всіх випадках проводять лабораторну діагностику, яка дозволяє точно визначити збудника і визначити його чутливість до тих чи інших лікарських препаратів.

Проводять виділення збудника з харкотиння, змиву задньої стінки глотки. Потім висівають відокремлюване на середовища і отримують результати.

Лікування

У зв’язку з тим, що проводиться імунізація населення, при зараженні кашлюк він протікає в легкій формі, тому діти старшого віку і дорослі лікуються вдома під контролем лікаря.

У стаціонар госпіталізуються діти раннього віку, хворі важкими формами коклюшу та групи ризику по розвитку ускладнень.

В якості етіотропної терапії застосовують антибіотики перорально або внутрішньовенно.

Але, як відомо, захворювання легше попередити. Саме тому необхідно проводити вакцинацію в призначені терміни вакциною АКДП.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.