Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Хвороба Кеніга
статтю оновлено 19/10/2020
Оновлено 19/10/2020
80.3K переглядів
Хвороба Кеніга – це різновид остеохондропатії, некроз ділянки хряща колінного або кульшового суглоба. Найчастіше страждають молоді чоловіки (15-30 років). Захворювання проявляється болями та рецидивуючим синовітом. Можливі блокади суглоба. Для встановлення діагнозу хвороби Кеніга застосовують рентгенографію, КТ, МРТ артроскопію. Лікування полягає у видаленні некротизованої ділянки хряща. Операція може проводитись як за класичною методикою, так і з використанням артроскопічного обладнання.
Причини
Причин розвитку некрозу поки не встановлено. Вважається, що фактором є порушення кровопостачання невеликої ділянки кістки під хрящем, що розвивається внаслідок надмірних фізичних навантажень або травми суглоба. Відторгнення некротизованої ділянки триває протягом тривалого часу, тому встановити чіткий зв’язок між хворобою Кеніга та попереднім ураженням суглоба, як правило, не вдається.
Класифікація
- 1 ступінь – розм’якшення ділянки суглобового хряща, випинання пошкодженої ділянки у порожнину суглоба. Ознаки захворювання на рентгенограм не виявляються.
- 2 ступінь – розм’якшення та випинання хряща. На рентгенограмах виявляється клиноподібне ущільнення, відокремлене від суглобової поверхні.
- 3 ступінь – асептичне розплавлення, розволокнення ураженої ділянки. На рентгенограмах визначається частковий відрив некротизованого хряща.
- 4 ступінь – повне відділення некротизованого хрящового фрагмента.
Симптоми хвороби Кеніга
Захворювання розвивається повільно, поступово. Спочатку пацієнта турбують періодичні, зазвичай нерезко виражені біль у суглобі (артралгії). У деяких випадках відзначається рецидивна Патологія поступово прогресує, болі стають постійними, посилюються при ходьбі, зменшуються або зникають у стані спокою. Зменшується обсяг рухів у суглобі.
Ускладнення
Після відділення некротизованої ділянки хряща у суглобову порожнину можлива блокада суглоба, що супроводжується різким обмеженням рухів та болем, що посилюється при спробі рухів у суглобі. Причиною блокади стає утиск «суглобової миші» (шматочка хряща, що відірвався) між суглобовими поверхнями. Наявність травмуючого агента в порожнині суглоба стає причиною розвитку артрозу, що деформує.
Діагностика
Для уточнення діагнозу хвороба Кеніга лікарі-ортопеди застосовують такі методи досліджень:
Лікування хвороби Кеніга
Консервативна терапія за цієї патології малоефективна. Видалення пошкодженої ділянки хряща проводиться хірургічним шляхом у відділенні травматології та ортопедії. Використовуються класичні методики – розтин порожнини суглоба (артротомія). Останніми роками дедалі ширше застосовуються щадні ендоскопічні методи лікування. Операція на суглобі виконується за допомогою артроскопа через три невеликі розрізи.
Література 1. Довідник з травматології та ортопедії/ Корж А.А., Меженіна Є.П., Печерський А.Г., Ринденко В.Г. 2. Посібник з ортопедії та травматології / за ред. Новаченко Н.П. 3. Травматологія та ортопедія / за ред. Корнілова Н.В. 4. Травматологія та ортопедія/ Шапошников Ю.Г. | Код МКЛ-10 M93.2 |
Хвороба Кеніга – лікування в Москві
Процедури та операції |
Середня ціна |