Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Хибні сутички (Бійки Брекстона-Хікса, Тренувальні сутички)

Хибні сутички (Бійки Брекстона-Хікса, Тренувальні сутички)

Хибні сутички – це нерегулярні маткові скорочення, при яких виникають болючі відчуття, але розкриття шийки відсутнє. Виникають на пізніх термінах вагітності, частіше після 20-го тижня. Основні прояви: переймоподібні болі внизу живота або в ділянці попереку без чіткої періодичності. Методами діагностики цього стану є кардіотокографія, огляд шийки матки в дзеркалах з визначенням її ступеня зрілості, УЗД геніталій з оцінкою маткового кровотоку. Специфічне лікування залежить від терміну вагітності та причин, що викликали цей стан.

Загальні відомості

Хибні сутички по-іншому називаються «тренувальними» або «сутичками Брекстона-Хікса» на ім’я англійського лікаря, який вперше описав це явище. Ще в 1872 році він зазначав, що багато жінок відчувають такі сутички задовго до передбачуваних пологів. Це викликало побоювання та плутанину у жінок у зв’язку із термінами реальних пологів, тому Дж. Брекстон Хікс став заздалегідь попереджати вагітних про можливість такого явища. Хибні сутички гаразд зустрічаються у 33% вагітних. Повторнородящие відчувають помилкові сутички більш ранніх термінах проти первородящими.

Причини

Скорочувальна активність матки залежить від роботи гіпофіза. На пізніх термінах (від 37 тижнів) поступово починається підготовка організму до майбутніх пологів, виділяються гормони, що мають скорочувальну здатність (окситоцин, кортизоноподібні речовини). Під їх впливом у міометрії періодично виникають скорочення. На ранньому терміні гестації причинами помилкових сутичок можуть бути:

  • Патологія гіпофіза та ендокринних залоз. Підвищений вміст у крові гормонів щитовидної залози, надниркових залоз, задньої частки гіпофіза здатний збільшувати готовність м’язових клітин до скорочення. Зростання рівня пролактину провокує надмірну освіту в жіночому організмі чоловічих стероїдних гормонів, що може призводити до помилкових сутичок.
  • Гіпертонус матки. Підвищена готовність міометрія до скорочень раніше визначеного терміну може бути викликана різними факторами. Тут грають роль як гормональні причини (знижений рівень прогестерону), і зміни плодово-маточного кровотоку (на кшталт гіпоксії маткових м’язів).
  • Недорозвиненість нервово-рецепторного апарату матки. Співвідношення кількості рецепторів до естрогенів та прогестерону непостійно і в нормі змінюється на різних термінах вагітності. Патологічне збільшення кількості естрогенових рецепторів сприяє виникненню передчасних маткових скорочень.

До групи ризику виникнення помилкових сутичок на ранніх термінах вагітності входять пацієнтки з гестозами, вродженими аномаліями статевого апарату та імунними захворюваннями. Розвитку хибних сутичок сприяє перерозтягненню матки при багатоплідній вагітності або наявність післяопераційного рубця. Дуже часто патологічна скорочувальна активність м’язового шару матки спостерігається при внутрішньоутробній інфекції та істміко-цервікальній недостатності.

Патогенез

В останній місяць вагітності скорочувальна активність міометрію наростає. Збільшується синтез біологічно активних речовин та гормонів, що стимулюють напругу м’язових волокон. Збільшується кількість збуджувальних маткових скорочень нервових імпульсів. У головному мозку утворюється вогнище, що координує родову діяльність, — «домінанта пологів».

Несправжні сутички, що періодично виникають у цей період, сприяють підтримці нормального тонусу матки і стимуляції фетоплацентарного кровотоку. Судини плаценти не мають власного м’язового шару, періодичні маткові скорочення витісняють із них венозну кров, яка замінюється артеріальною. Таким чином плід отримує більше кисню та поживних речовин.

Симптоми хибних сутичок

Хибні сутички відчуваються вагітною як нерегулярна напруга внизу живота. Відчуття можуть скидатися на дискомфорт при менструації. Болі тягнучого, ниючого характеру можуть поширюватися область попереку, іноді до них приєднується почуття розпирання у сфері статевих органів. Живіт під час сутички стає щільним, округляється, «кам’яніє». При високому больовому порозі бою Брекстона-Хікса взагалі можуть не відчуватися і виявлятися випадково, наприклад, під час прийому лікаря.

Хибні сутички починаються і закінчуються раптово, жодного чіткого ритму вони не мають. Напади частіше розвиваються у нічний час, коли в гіпофізі збільшується вироблення окситоцину. Від справжніх битв їх відрізняє те, що сила скорочень з часом не наростає, а інтервали між сутичками не зменшуються. Хибні сутички відбуваються при зміні становища чи припинення фізичної діяльності. Можуть виникати і закінчуватися кілька разів на день.

Діагностика

Наявність тренувальних сутичок Брекстона-Хікса можна запідозрити вже на підставі скарг пацієнтки. Під час огляду оцінюється тонус матки, яка найчастіше напружується у відповідь на пальпацію. Обов’язково проводиться огляд у дзеркалах визначення ступеня зрілості шийки матки та її довжини. Якщо вона коротша за 25 мм, то це вважається ризиком передчасних пологів і потребує відповідної терапії (установки песарію, накладення циркляжу).

Зі статевих шляхів вагітної береться мазок на флору, виконується нітразиновий тест для виключення кров’янистих виділень, інфекції або підтікання навколоплідних вод. Для оцінки загального стану майбутньої мами проводяться лабораторні дослідження, такі як загальний аналіз сечі та крові, біохімічне дослідження, оцінку функції виділення нирок (проба Зимницького). Пацієнтка консультується лікарем-терапевтом, за необхідності – нефрологом та ендокринологом.

Як спеціальні дослідження застосовуються методи оцінки стану матки і плода. Дуже важливо дослідити плаценту щодо функціональної спроможності, розташування та інтенсивності кровотоку. Для цього проводиться:

  • Кардіотокографія. Одночасно дозволяє відстежити скорочувальну активність матки, наявність сутичок та стан серцевої діяльності плода. За результатами можна вирішити, чи страждає плід під час сутичок від нестачі кисню.
  • УЗДГ плодово-маткового кровотоку. Під час дослідження виявляються аномалії судинного русла плаценти, матки, плода. Іноді спостерігається передчасне «старіння» плаценти, через що рівень кровообігу знижується, можуть розвинутись гіпоксичні стани у плода або в міометрії, що служать причинами аномальних сутичок.

Кардіотографія

Лікування фальшивих сутичок

Тактика лікування підбирається залежно від терміну гестації, у якому виникли хибні сутички. Починаючи з 37 тижнів гестації, при нормальних аналізах лікування неправдивих сутичок не проводиться. З 22 до 37 тижнів терапія, перш за все, спрямована на усунення причини маткових скорочень. При ендокринній патології призначається гормональна корекція, підтримання адекватного рівня прогестерону, як основного гормону, що пролонгує вагітність.

При підвищеній схильності матки до скорочень проводиться токолітична (розслаблююча міометрія) терапія. Перевіреним засобом є сульфат магнію (магнезія). При внутрішньовенному та внутрішньом’язовому введенні має протисудомний ефект. Крім того, препарат перешкоджає затримці рідини в організмі вагітної та активізує плодово-матковий кровотік. Іноді введення ліків використовується як діагностична проба: помилкові сутички при цьому припиняються, а на справжні скорочення воно не впливає.

Також з токолітиків за показаннями застосовуються селективні бета-адреноміметики (гексопреналін), інгібітори синтезу простагландинів (індометацин) та спазмолітики (дротаверин). Для профілактики внутрішньоутробної гіпоксії плода та порушень кровообігу в матці та плаценті призначаються цитопротектори та антиагреганти (пентоксифілін).

Прогноз та профілактика

Хибні сутички не призводять до початку родової діяльності, тому прогноз для вагітності є сприятливим. Найчастіше помилкові сутички — частина нормального процесу підготовки до пологів. Якщо вони викликані ускладненим перебігом вагітності, важливо вчасно обстежитися і провести адекватне лікування. Для профілактики хибних сутичок вагітної рекомендується уникати надмірних фізичних навантажень та стресових ситуацій. Також для скоординованої роботи гіпофіза та залоз внутрішньої секреції потрібно дотримуватися режиму дня та повноцінного сну.

Ansiktsbehandlinger fra zo skin health.