Захворюваність на кір в Україні зросла в 43 рази за 11 місяців 2017 року порівняно з 2016 роком, передає sutura.org.ua Так, за даними Центру громадського здоров’я, за 11 місяців 2017 року в Україні зарегистрировано 3382 випадки захворювання на кір, за аналогічний період 2016 року було зарегистрировано 78 випадків кору.

Більше того, у Києві з початку 2018 року зафіксовано 61 випадок захворювання на кір.

Завідуюча відділенням педіатрії, лікар-педіатр вищої категорії центру здоров’я сім’ї “ADONIS FAMILY” Юлія Рогожина відповіла на важливі питання щодо хвороби.

“Зона ризику”. У якому віці людина найбільш схильна до захворювання на кір?

Чіткого віку, у якому людина найчастіше схильна до захворювання, немає. Найбільш схильні до захворювання неприщеплені діти та дорослі.

Сважається, що дитина у перші два місяці життя повністю захищена імунітетом матері (якщо він на грудному вигодовуванні). Якщо дитина залишається на грудному вигодовуванні, то імунітет матері продовжує його захищати, але вже не так сильно.

Як можна заразитися кором?

Кір – це вірусне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Причому вирус кору має високу летючість. Так, він може поширюватись навіть через вентиляційні відверні.

Заразитися можна контактуючи з інфікованою дитиною чи дорослим. Потрібно врахувати, що інкубаційний період при корі – 21 день. На вигляд здорова людина може бути носієм вирусу і бути заразним, але ще не знати про те, що він інфікований.

Небезпечно перебувати в закритих приміщеннях з інфікованим. Ймовірність захворіти на кір у багато разів вища, якщо ви проїхали з хворим у ліфті, ніж якщо спілкувалися на вулиці.

Симптоми захворювання; можуть вони відрізнятися у дітей та дорослих? На що в першу чергу слід звернути увагу?

Болезнь починається, як звичайно ГРВІ або ГРЗ. Але через 2-4 дні з’являються патогномонічні симптоми (симптоми, що відрізняють захворювання від інших схожих).

Плями Бельського-Філатова-Копліка

У корі ці симптоми такі:

плями Бельського-Філатова-Коплика (специфічні плями на слизовій роті біля молярів (6-7 зубів),

світлобоязнь,

гіпертермічна лихоманка (дуже висока температура до 40 градусів),

специфічна висип (плями по всьому тілу). Висипання починають з’являтися з голови.

У дітей та дорослих однакові симптоми кори. Різниця тільки в тому, що дорослі хворіють набагато важче і довше. У дорослих кір з більшою ймовірністю викликає важкі ускладнення.

Відмінність корової висипки (

Перші кроки при виявленні хвороби

Якщо стан при застуді не покращується і на 2-4 день уявної застуди можна помітити патогномонічні симптоми кори, необхідно негайно звернутися до лікаря.

Якими можуть бути наслідки кори?

Кір без ускладнень проходитиме в середньому за 12-14 днів. На 12 день рекомендують виписувати дитину чи дорослого до школи чи на роботу.

У дітей за своєчасної медичної допомоги кір проходитиме досить швидко і без серйозних наслідків для здоров’я.

Специфічний висип при кору

У дорослих період захворювання може затягуватися, до нього приєднуються ускладнення (менінгіт, енцефаліт, пневмонія, бронхіт, нефриті (захворювання нірок)).

Наскільки вакцинація допомагає у профілактиці та запобіганні кору? Як часто слід проходити дітям?

Вакцинація – це єдиний з існуючих метод, який може запобігти захворюванню.

За календарем прививок Міністерства здравоохранения України діти отримують 2 дози вакцини проти кору.

Якщо немає протипоказань, перша доза – 12 місяців, друга – у 6 років.

Якщо за медичними показаннями прив’язувати дитину до 6 років не можна, то 2 дози вакцини з інтервалом на 1 місяць дитина отримує у період з 7 до 18 років.

Чи варто дорослим проходити вакцинацію?

Оновлювати вакцинацію дорослим варто тоді, коли проведено аналіз крові та встановлено, що кількість антитіл (білки крові, які борються з інфекціями) до кору у крові знижень.

Для цього слід зробити імуноферментний аналіз крові.

—–

Нагадаємо, як зазначив начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Києві Олег Рубан, у Києві протягом 2016 року було 2 захворювання на кір, у 2017 році – понад 80, і за перші 10 днів 2018 року маємо 61 випадок захворювань на кір. З них – 49 випадків у дітей.

За його словами, практично всі хворі діти не були прищеплені від кори.