Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Кіста яєчника
Види кіст яєчника
Кіста яєчника – це поширене пухлинне утворення, що з’являється в тканини яєчників і що представляє собою досить велику порожнину, наповнену рідиною. Найчастіше дана патологія розвивається у жінок дітородного віку, і набагато рідше – у літніх. Прийнято вважати, що кіста – це доброякісне утворення, але це правило має винятки. Саме тому своєчасному виявленню та лікуванню цього захворювання слід приділяти підвищену увагу.
Кісти яєчника можуть бути функціональними і істинними, причому найпоширенішими є саме функціональні. Такі утворення з’являються на місці не пройшов овуляцію жовтого тіла або фолікула і, як правило, самостійно проходять протягом 2-3 місяців. Справжня ж кіста яєчника, навпаки, може бути як доброякісної, так і злоякісної. Виділяють три види подібних утворень:
- серозне – доброякісне утворення, що має хороше кровопостачання і здатне до озлокачествлению;
- Дермоїдна – кіста, що утворюється, як результат збою в процесі овуляції;
- гормонопродуцірующіх – рідкісне доброякісне утворення, здатне до озлокачествлению і здатне виробляти чоловічі статеві гормони.
Причини виникнення кісти яєчника
Причини виникнення кісти яєчника остаточно не встановлені, проте існує кілька теорій появи і розвитку цього захворювання. Зокрема, вважається, що функціональні кісти з’являються, як результат порушення процесу овуляції. У таких випадках фолікул продовжує збільшуватися в розмірах, а жовте тіло починає накопичувати рідину. Утворення такого типу, в основному, розсмоктуються самостійно і не потребують лікування. Однак це не виключає виникнення ускладнень, наприклад, розриву кісти, її перекручування, і, як наслідок, – внутрішньої кровотечі.
Набагато більш серйозними змінами в організмі, які вимагають комплексного лікування, вважаються аномальні кісти, тобто кісти, що не проходять протягом 3 місяців. Основна причина виникнення утворень такого типу – гормональні збої в організмі жінки.
Симптоми кісти яєчника
Найчастіше прояви кісти яєчника відсутні, і це захворювання діагностується тільки в ході профілактичного огляду у гінеколога. Тим не менш, існує ряд загальних симптомів, за якими можна виявити наявність даної патології. Зокрема, це:
- інтенсивна, ниючий біль, локализирующаяся внизу живота;
- часте сечовипускання;
- ожиріння;
- нудота або блювота;
- різке підвищення температури до 38-39 градусів;
- прискорене серцебиття;
- порушення менструального циклу;
- надмірне оволосіння, помітне огрубіння голосу.
При виявленні будь-яких симптомів кісти яєчника рекомендується негайно звернутися до гінеколога.
Медикаментозне лікування кісти яєчника
Лікування кісти яєчника проводиться не тільки хірургічним шляхом, а й медикаментозним. Вибір методів боротьби з цим захворюванням залежить від багатьох факторів, і обумовлюється розміром кісти, її типом, віком і станом здоров’я жінки.
При виявленні слабкий кісти гінеколог відкладає хірургічне лікування на кілька місяців, даючи можливість утворення розсмоктатися мимовільно. При цьому хворий призначаються гормональні препарати (контрацептиви) і, при необхідності, протизапальні засоби. Крім того, жінці, у якої виявлена кіста яєчника, прописують вітаміни А, Е, С, В1, В6, К, дієтотерапію, лікувальну фізкультуру і бальнеотерапію.
Оперативне лікування кісти яєчника
Оперативний метод лікування кісти застосовується, в основному, за наявності пухлинних поразок яєчника. Для початку, в ході гістологічного дослідження, визначається природа патологічного утворення, і тільки після цього проводиться його видалення.
Найпоширенішим хірургічним методом лікування вважається лапароскопічна операція. Тим часом, якщо в ході операції діагностується підозра на злоякісну пухлину, то пацієнтка піддається лапаротомії з проведенням невідкладного гістологічного дослідження. Після операції хворий може бути призначено тривалий гормональне лікування.
Важливо пам’ятати, що своєчасні профілактичні огляди у гінеколога допомагають запобігти розвитку всіляких гінекологічних патологій, і кісти яєчника – у тому числі. Своєчасне виявлення цього захворювання є запорукою сприятливого прогнозу його лікування і допомагає хворій жінці уникнути ускладнень.
Лікування кісти яєчника народними засобами
Медикаментозна терапія кісти яєчника нерідко доповнюється і лікуванням народними засобами. До числа найбільш дієвих і перевірених часом народних рецептів відносять наведені нижче.
Рецепт 1. Протягом місяця щодня приймати по 1 ст.л. свіжовіджатого соку калини.
Рецепт 2. Щодня (протягом 3 місяців) приймати по склянці відвару, приготованого на основі одного з наступних трав’яних зборів:
- корінь левзеї, листя полину, квіти безсмертника, трава деревію, суцвіття ромашки, плоди шипшини, корінь оману, трава череди – порівну;
- трава лаванди, трава буркуну, корінь алтея, лист кропиви, бруньки сосни, трава полину, трава сухоцвіту, лист чорниці, корінь левзеї – порівну;
- трава і листя м’яти, трава герані, листя берези, квіти комірника, суцвіття ромашки, трава чистотілу, корінь солодки, трава чебрецю, корінь оману – порівну;
- квітки конюшини, корінь бадану, трава м’яти, лист мучниці, квітки пижма, лист евкаліпта, лист мати-й-мачухи – порівну;
- квітки календули, лист манжетки, лист зніту, корінь півонії, трава м’яти, трава петрушки, бруньки сосни, корінь дягелю – порівну.
Поліпшення стану хворої в результаті лікування травами настає вже через кілька тижнів. Однак довготривалий і стійкий ефект може бути досягнутий тільки при тривалому і регулярному застосуванні трав (протягом року і більше).
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.